Na Litoměřicku našli ornitologové další mrtvé dravce

ČTK ČTK
29. 8. 2013 14:59
Po nálezu z minulého týdne je jich dohromady přes dvacet.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Radešín - U Radešína na Litoměřicku našli ornitologové opět mrtvé dravé ptáky, některé zastřelené.

Po nálezu z minulého týdne je jich dohromady přes dvacet, řekl ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Podobný případ tu policie řešila už v loňském roce, kdy ptáky někdo trávil karbofuranem, což je velmi rychle působící jed. Pachatele se ale nepodařilo nalézt.

Ve středu se tu našlo 19 mrtvých ptáků. "Na několika místech v okolí předchozích nálezů otrávených dravců našli včera (ve středu) ornitologové další ptačí mrtvoly. Alespoň v jednom případě šlo o kriticky ohroženého luňáka červeného," uvedl ornitolog.

Podle něj žije na území republiky těchto vzácných ptáků asi 165 až 185 párů.

Dodal, že některé ptáky zřejmě někdo zastřelil, jeden vzácný moták lužní byl ještě živý. V kritickém stavu jej ornitologové předali do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad.

Nález tří mrtvých dravců u Radešína ornitologové hlásili už před týdnem. Celkem tak bylo v této lokalitě tento měsíc prokázáno 22 úhynů různých druhů dravých ptáků, jejich počet je ale podle Vermouzka ve skutečnosti vyšší.

"Jsou zprávy o tom, že dalších pět, deset, dvacet viděli zemědělci při orání a zaorali je. Skutečné číslo jsou tedy desítky, nemáme ho přesně zjištěné," dodal.

Kdo dravce u Radešína zabíjí, není jasné

Kdo dravce u Radešína zabíjí, není jasné. "Za posledních 60 let, kdy je u nás trávení nelegální, nebyl nikdy nikdo usvědčen. Nevíme, kdo to dělá a jaké k tomu má motivy," uvedl Vermouzek.

Dodal ale, že jednou z domněnek je to, že se dravců takto zbavují myslivci, kteří je vnímají jako škůdce na stavech zvěře.

Podotkl ale, že volně žijící zvěř právně nikomu nepatří, a z principu proto nelze mluvit o tom, že by dravci zabíjením bažantů či zajíců někomu způsobili škodu. "Myslivost je právem lovit a přivlastňovat si ulovenou zvěř," připojil.

Mezi uhynulými byli navíc i mrchožraví ptáci, kteří živou zvěř neloví. "Je logické, že pokud někdo pokládá otrávenou návnadu, což je z pohledu dravého ptáka mršina, že se na ní otráví především mrchožrouti," podotkl.

Nejvíce mrtvých ptáků nalezených letos u Radešína patřilo k druhu moták pochop.

"To je pták, který právě v tuto dobu migruje přes naši republiku. Zdržují se tam, kde mají bohatou potravní nabídku. V té oblasti, o kterou se jedná, je nyní dravců skutečně hodně, ale jsou tam proto, že tam mají co žrát, tedy jednoduše řečeno, že na polích jsou myši a hraboši," vysvětlil Vermouzek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy