Na Litoměřicku našli ornitologové další mrtvé dravce

ČTK ČTK
29. 8. 2013 14:59
Po nálezu z minulého týdne je jich dohromady přes dvacet.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Radešín - U Radešína na Litoměřicku našli ornitologové opět mrtvé dravé ptáky, některé zastřelené.

Po nálezu z minulého týdne je jich dohromady přes dvacet, řekl ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Podobný případ tu policie řešila už v loňském roce, kdy ptáky někdo trávil karbofuranem, což je velmi rychle působící jed. Pachatele se ale nepodařilo nalézt.

Ve středu se tu našlo 19 mrtvých ptáků. "Na několika místech v okolí předchozích nálezů otrávených dravců našli včera (ve středu) ornitologové další ptačí mrtvoly. Alespoň v jednom případě šlo o kriticky ohroženého luňáka červeného," uvedl ornitolog.

Podle něj žije na území republiky těchto vzácných ptáků asi 165 až 185 párů.

Dodal, že některé ptáky zřejmě někdo zastřelil, jeden vzácný moták lužní byl ještě živý. V kritickém stavu jej ornitologové předali do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad.

Nález tří mrtvých dravců u Radešína ornitologové hlásili už před týdnem. Celkem tak bylo v této lokalitě tento měsíc prokázáno 22 úhynů různých druhů dravých ptáků, jejich počet je ale podle Vermouzka ve skutečnosti vyšší.

"Jsou zprávy o tom, že dalších pět, deset, dvacet viděli zemědělci při orání a zaorali je. Skutečné číslo jsou tedy desítky, nemáme ho přesně zjištěné," dodal.

Kdo dravce u Radešína zabíjí, není jasné

Kdo dravce u Radešína zabíjí, není jasné. "Za posledních 60 let, kdy je u nás trávení nelegální, nebyl nikdy nikdo usvědčen. Nevíme, kdo to dělá a jaké k tomu má motivy," uvedl Vermouzek.

Dodal ale, že jednou z domněnek je to, že se dravců takto zbavují myslivci, kteří je vnímají jako škůdce na stavech zvěře.

Podotkl ale, že volně žijící zvěř právně nikomu nepatří, a z principu proto nelze mluvit o tom, že by dravci zabíjením bažantů či zajíců někomu způsobili škodu. "Myslivost je právem lovit a přivlastňovat si ulovenou zvěř," připojil.

Mezi uhynulými byli navíc i mrchožraví ptáci, kteří živou zvěř neloví. "Je logické, že pokud někdo pokládá otrávenou návnadu, což je z pohledu dravého ptáka mršina, že se na ní otráví především mrchožrouti," podotkl.

Nejvíce mrtvých ptáků nalezených letos u Radešína patřilo k druhu moták pochop.

"To je pták, který právě v tuto dobu migruje přes naši republiku. Zdržují se tam, kde mají bohatou potravní nabídku. V té oblasti, o kterou se jedná, je nyní dravců skutečně hodně, ale jsou tam proto, že tam mají co žrát, tedy jednoduše řečeno, že na polích jsou myši a hraboši," vysvětlil Vermouzek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Raška podepsal nováčkovskou smlouvu se San Jose

Hokejový útočník Adam Raška podepsal v NHL tříletou nováčkovskou smlouvu se San Jose Sharks. Devatenáctiletý juniorský reprezentant, který startoval na posledních dvou světových šampionátech hráčů do 20 let, působil v závěru sezony v Rimouski Océanic v kanadské juniorské soutěži QMJHL.

San Jose draftovalo Rašku před rokem v 7. kole jako celkově 201. hráče. Odchovanec Kopřivnice hraje v zámoří od roku 2019. Na začátku této sezony odehrál dva zápasy za extraligový Třinec, dalších jedenáct utkání přidal v prvoligovém Frýdku-Místku.

Po juniorském MS se Raška vrátil do Kanady a stejně jako v minulém ročníku působil v Rimouski. V QMJHL odehrál včetně play off 30 zápasů, ve kterých vstřelil 15 branek a přidal 16 asistencí.

Další zprávy