Muž v Lovosicích kupčil s hlasy, nabízel pětistovku a odvoz

ČTK ČTK
4. 11. 2014 14:08
Podle policie nabízel padesátiletý muž sociálně slabým před ubytovnou odvoz k volebním místnostem a pět set korun za hlas v komunálních volbách.
Podezření na kupčení s hlasy na chomutovském sídlišti.
Podezření na kupčení s hlasy na chomutovském sídlišti. | Foto: Facebook - Nechceme žít v Palermu, koláž Aktuálně.cz

Lovosice (Litoměřicko) - Policie obvinila z kupčení s hlasy voličů v Lovosicích padesátiletého muže z Litoměřicka.

Obyvatelům ubytovny pro sociálně slabé prý už před komunálními volbami někdo nabízel odvoz k volebním místnostem a až pět set korun za hlas.

"Padesátiletému muži z Litoměřicka sdělili kriminalisté ve zkráceném řízení podezření z trestného činu maření přípravy a průběhu voleb a referenda. Podle našeho šetření to byl právě on, kdo nabízel za volbu konkrétní strany finanční částky," řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová.

Podle serveru iDnes.cz dala podnět k šetření policii lovosická starostka Lenka Lízlová (ČSSD). Na podezření ji upozornili zástupci hnutí ANO.

"Dostali jsme četná oznámení od sociálně slabých občanů, že jim je od určitých lidí nabízen svoz k volebním místnostem a pět set korun za odevzdání hlasu. Další šetření je věcí policie," řekl už dříve Vladimír Hieke (ANO).

Zvýšený zájem o volební lístky krátce před volbami

Na radnici zaznamenali krátce před volbami zvýšený zájem o volební lístky, které si tam mohou vyzvednout lidé s trvalým bydlištěm na městském úřadu a žijící právě na ubytovně. "Takový zájem není obvyklý, ti lidé si většinou nevyzvedávají ani poštu," řekla tehdy mluvčí městského úřadu Jana Hejdová.

Policie podle Bartošové prověřuje možné kupčení s hlasy v osmi městech a obcích v Ústeckém kraji. Kromě Lovosic je to například Litvínov, Chomutov, Bílina nebo Kadaň. Nově přibyl podnět z Malého Března na Mostecku.

Police naopak odložila případ z Ústí nad Labem. Na sídlišti Mojžíř prověřovala informace o možném kupčení s hlasy pro ODS. "Nezjistili jsme, že by k něčemu takovému docházelo, proto jsme prověřování ukončili," doplnila Bartošová.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy