Muž urážel učitele, od soudu odešel s podmínkou

ČTK ČTK
13. 5. 2011 11:42
Soud mu kromě neobvykle tvrdého trestu nařídil, aby se omluvil, jinak půjde za mříže

Teplice - Okresní soud v Teplicích ve středu uložil desetiměsíční podmínku za výtržnictví muži, který vulgárně urážel učitele a zaměstnance Základní školy a Praktické školy v Krupce.

Případ se stal ve druhé polovině března, kdy otce jednoho z žáků přivedlo k nepříčetnosti, že se nemohl dostat do budovy školy. Několik učitelů pak agresivní muž slovně napadl. Před soudem se hájil tím, že mu "ujely nervy". Soudce i pedagogové považují verdikt za průlomový, informoval deník Právo.

"Podkopávat autoritu učitelů před žáky je nepřípustné," řekl listu soudce Miroslav Čapek jeden z důvodů pro udělení v podobných případech dosud nevídaného trestu. Odsouzený muž byl navíc v minulosti už sedmkrát soudně trestaný.

Soud muži kromě podmínky nařídil, aby se zaměstnancům školy omluvil. Pokud tak neučiní do 14 dnů nebo bude jeho omluva nedostatečná, půjde si trest odsedět do vězení. Nařízení souvisí s novinkou v trestním zákoníku, která má za cíl nezatěžovat civilní soudy případným řízením o případnou omluvu.

Možná vznikl precedens, míní soudce

Nekompromisní Čapkův postoj vítají zejména učitelé. "Setkáváme se s tím docela často. Je proto jedině dobře, že soud dal veřejnosti signál, že takhle by to dál nešlo. Snad nařízený trest další podobné sprosťáky od útoků odradí," uvedl teplický učitel David Procházka.

Pozitivní ohlasy má i Čapek, jenž připustil, že v souvislosti se slovním napadením učitelů učinil možná precedentní rozhodnutí. "Za výtržnictví padají tresty běžně, ale o případu, kdy by pachatel dostal podmínku za urážení učitelů bez fyzického napadení, jsem zatím neslyšel," uvedl soudce.

Podle Kaftana byl vynesený rozsudek překvapující. Trest je ale podle něho přiměřený tomu, jak se trojnásobný otec opakovaně projevoval. Nešlo totiž o první případ, kdy slovně napadl některého z pedagogů. Před dvěma měsíci zaútočil na třídní učitelku svého nejstaršího syna.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

Další zprávy