Muž, který v Kadani ubil partnerku pánví, dostal nižší trest

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 7. 2014 13:45
Odvolací senát pražského vrchního soudu mu snížil trest na 14 let s tím, že muž nevraždil s rozmyslem a po předchozím uvážení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Milan Kaminski, který loni v Kadani na Chomutovsku ubil svou partnerku kuchyňskou pánví, si odpyká ve vězení 14 let. Odvolací senát pražského vrchního soudu mu o dva roky snížil trest s tím, že muž nevraždil s rozmyslem a po předchozím uvážení. Rozsudek, podle nějž Kaminski také musí vyplatit dceři zavražděné ženy 240 tisíc korun, je pravomocný.

Čtyřiačtyřicetiletý muž v posteli fyzicky napadl svou o tři roky mladší družku loni v listopadu poté, co se s ní předchozího večera pohádal. Odmítla totiž vyhovět jeho požadavku, aby ho odvezla do Německa.

Tam si měl odpykat necelé tři měsíce vězení jako náhradu za neuhrazenou pokutu, kterou dříve dostal za to, že se pokusil zapálit auto své matky. Dlouholetá partnerka, na níž byl muž podle svědků citově i finančně závislý, Kaminského vyzvala, aby opustil její byt.

"Seběhlo se to jako akce a reakce. Přišla z práce se záměrem zadupat mě do země. Měla mě odvézt, ale všechno změnila. Říkala, že musím odejít, že mě nechá vyhodit. Bohužel se jí povedlo mě vyprovokovat," prohlásil muž, který v dlouhé závěrečné řeči svaloval celý konflikt na družku.

Kaminski ráno udeřil nic netušící ženu kovovou pánví, která vážila 1,5 kilogramu a kterou si podle obžaloby předem připravil pod postel. Družka bezprostředně po útoku zemřela kvůli pohmoždění mozku po zlomeninách lebky. Muž pak svůj čin odešel ohlásit na policejní služebnu.

Za vraždu spáchanou s rozmyslem a po předchozím uvážení hrozilo muži až 20 let vězení. Kaminski ale před soudem popřel, že by si vraždu předem promyslel a připravil. "Prostě mi přeskočilo. Rozpoznal jsem, že nemá dál cenu o něčem diskutovat. Ta situace se táhla měsíce, roky, už jsem ji neunesl. Nejsem žádnej dement," hájil se.

Dříve uvedl, že pánvička ležela pod postelí, protože to byla dekorace, kterou nebylo v bytě kam pověsit. Kdysi ji prý věnoval partnerce a v osudný den mu náhodou padla do ruky jako nejbližší vhodný předmět. Dcera zavražděné to popřela s tím, že pánev se v domácnosti běžně používala k vaření.

Soud: Nevraždil s rozmyslem

Ústecký krajský soud, který Kaminskému v květnu původně uložil šestnáctiletý trest, argumentoval tím, že muž nevyužil nejjednodušší cestu, jak ženu zavraždit - nepoužil ruce, nohy, ani předměty, které v době vraždy ležely mezi ním a partnerkou, tedy polštáře či peřiny. Tím, že se natáhl pod postel pro pánev, jednal podle prvoinstančního soudu s rozmyslem.

S takovým právním názorem se ale vrchní soud neztotožnil. "Vytáhnutí pánve zpod postele odpovídá vytáhnutí nože z odkapávače či polštáře z úložného prostoru," uvedl předseda odvolacího senátu Martin Zelenka s tím, že tato jednání jsou typická pro prosté, takzvané situační vraždy bez předchozího uvážení.

Připustil, že vražedná zbraň i způsob provedení činu byly v tomto případě nestandardní, bez ohledu na to ale Kaminského skutek spadá do mírnější trestní sazby v rozmezí 10 až 18 let.

 

Právě se děje

Další zprávy