Muž, jenž přepadl podnikatele, zemřel na zranění míchy

ČTK ČTK
14. 10. 2013 13:39
Skupina ozbrojených mužů přepadla v květnu 2012 rodinu podnikatele z Litoměřic
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Ústí nad Labem - Příčinou smrti mladíka, který zemřel při přepadení domu v Litoměřicích, bylo podle znaleckého posudku zhmoždění prodloužené a krční míchy.

Muž byl členem skupiny, která vnikla do domu podnikatele Jaroslava Papouška, s nímž se zřejmě dostal do potyčky. Příčinu smrti objasňoval u soudu v Ústí nad Labem Tomáš Adámek, který zpracoval znalecký posudek. Smrt mladého muže policie stále vyšetřuje.

"Tento týden bude ve věci rozhodnuto. Ukončili jsme prověřování a připravujeme usnesení o odložení případu," uvedla krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Za smrt mladíka tak zřejmě nebude nikdo potrestán.

V krvi mladíka byly objeveny stopy drog

Soudní znalec řekl, že muž utrpěl povrchovou ránu na tváři, hluboké krevní podlitiny na zádech a zadní straně krku, otok prodloužené a krční míchy, krevní výrony v mezižeberní svalovině i menší tržnou ránu na rtu.

Podlitiny na zádech a krku byly podle něj způsobeny tupým oválným předmětem o velikosti patnáct krát čtyři centimetry.

Adámek dodal, že při rekonstrukci činu na místě takový předmět nebyl. Připustil, že mohlo jít o pažbu střelné zbraně. "Ostatní zranění mohla vzniknout působením tupého násilí, například opakovanými údery pěstí," sdělil Adámek.

Příčinou smrti mladíka bylo podle jeho závěrů pohmoždění prodloužené a krční míchy, které vyvolalo zástavu dechu a srdeční činnosti. Znalec řekl, že mužova zranění nemohla vzniknout tak, jak to bylo předváděno při prověrce či rekonstrukci události.

V těle mrtvého objevili lékaři látku THC, která je hlavní účinnou složkou marihuany, a metabolit kokainu. Ani jednu z drog ale podle nich mladík neužil těsně před činem. Papoušek při rekonstrukci činu uvedl, že měl dojem, jako by si mladík při potyčce dával do úst něco bílého. Adámek něco takového však vyloučil.

Přepadená rodina je stále ve stresu

Zemřelý mladík byl adoptivním synem Lubomíra Brlici, kterého obžaloba označuje za jednoho z iniciátorů loňského květnového přepadení Papouškových v jejich domě v Litoměřicích. Ti, podle psychiatra Petra Krekule, v důsledku přepadení utrpěli duševní poškození.

Podle psychiatra, který vypracovával znalecký posudek zdravotního stavu rodiny, je nejvíce postižená manželka podnikatele. "Její poškození jsem hodnotil jako posttraumatickou stresovou poruchu," sdělil. Popsal, že se po přepadení ženě změnil její dosavadní způsob života, je nadměrně citově dráždivá a lekavá. Krekule odhadl dobu její léčby na minimálně další rok.

Obviněný Brlica však v srpnu jakoukoliv vinu odmítl. Papoušek tvrdí, že se mu při přepadení z domu ztratily peníze, zbraně a další věci. Požaduje také několik milionů korun jako náhradu škody, která mu vznikla poté, co se kvůli léčení nemohl věnovat podnikání.

Před soudem kvůli přepadení stojí šest mužů a dvě ženy, čelí obžalobě z loupeže a porušování domovní svobody. Hrozí jim až dvanáct let vězení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

před 1 hodinou

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy