Mohou za to drogy, řekl vrah dívky. Podle znalců je sadista

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 14. 4. 2015 14:03
Pětadvacetiletý muž stojí před soudem kvůli vraždě a znásilnění devítileté dívky z Klášterce nad Ohří.
Obžalovaný muž.
Obžalovaný muž. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - "Omlouvám se, všeho lituji, kdyby to všechno šlo vrátit," na tato slova se před soudem zmohl pětadvacetiletý muž, který je obžalovaný ze znásilnění a vraždy devítileté dívky z Klášterce nad Ohří. Školačka se ztratila loni v září, druhý den byla nalezena mrtvá.

Podle výsledků soudních znalců má muž sadistické sklony. "U obžalovaného podle vyjádření příslušných soudních znalců byla konstatována sexuální deviace. Jedná se o útočný sadismus," prohlásil žalobce František Stibor.

K tragédii došlo loni 9. září. Muž do města údajně přijel proto, aby od své tety, která je babičkou oběti, dostal dlužné peníze. Ta ale nebyla doma, a proto šel ke škole. Dívka s ním prý šla dobrovolně.

"Našla nějakou prašivku a chtěla jít na houby," řekl v přípravném řízení. S dítětem odešel za město. Dívka pak podle jeho slov potřebovala čurat. "Říkala, že řekne babičce, že jsem na ni při čurání koukal. Dostal jsem strach," doplnil obžalovaný.

Toho se podle svých slov muž lekl a dívku znásilnil, rdousil a škrtil jejími kalhotami. Bylo to údajně z afektu. Dívka zemřela v důsledku udušení. Po vraždě z místa odešel. Věci nezletilé postupně odhazoval a večer se na místo vraždy vrátil.

Chtěl se přesvědčit, že dívka nežije. Pak odešel na posed, kde přespal. Muž prohlásil, že pravidelně bere pervitin. "Nevím, proč jsem to udělal... Potřeboval bych pomoc psychiatra," prohlásil muž při výslechu na policii.

Muž se chtěl opakovaně zabít

Řekl také, že chtěl již dvakrát spáchat sebevraždu. Jednou chtěl skočit z mostu, podruhé čekal na kolejích na to, až ho srazí vlak. Na poslední chvíli ho ale zachránil dobrovolný hasič. Do současného stavu se dostal prý kvůli tomu, že přišel o práci a bral pervitin.

Muž se podle své matky vyučil farmářem. Poté, co se vyučil, začal pracovat u firmy, která dělala okna. Po několika měsících získal práci jinou, dělal operátora v Toyotě. V té době se mu narodilo dítě, jenže brzy nato o práci přišel.

S partnerkou přišli také o podnájem a přestěhovali se k matce obžalovaného. Po krátké době ale začali mít problémy. Měl spory s družkou, která ho brzy opustila, bral drogy a byl stále agresivnější. Vše vyvrcholilo vraždou.

Pozůstalí chtějí odškodné

Babička, která dívku měla v péči, požaduje po obžalovaném přes 462 tisíc korun za nemajetkovou škodu nebo ušlou mzdu. Matka nezletilé chce, aby jí soud přiznal odškodné ve výši 250 tisíc korun. Státní zástupce František Stibor řekl, že bude muži navrhovat trest ve výši 15 až 20 let nebo výjimečný trest. "Myslím si, že máme dost důkazů k tomu, že dívku znásilnil i zabil," prohlásil Stibor.

V úterý soudkyně většinou četla výpovědi příbuzných obžalovaného, kteří nechtěli u soudu promluvit hlavně kvůli psychickým nebo zdravotním komplikacím. Rodina na policii často o muži mluvila jako o psychopatovi, který například vykopl dveře bytu své družky nebo rozbil auto.

Znalci budou u soudu vypovídat ve středu, zabezpečovací detenci podle advokátky obžalovaného Michaely Tiché Madarové nenavrhují. "Znalec navrhuje ochranné léčení v ambulantní formě. Samozřejmě s ohledem na závěry znaleckého zkoumání a záleží i na tom, jak bude znalec vypovídat, ponecháváme na úvaze soudu, zda uloží kromě případného trestu i toto ochranné léčení," řekla Madarová.

Pohřešovanou školačku hledaly v okolí Klášterce desítky policistů, hasičů a dobrovolníků. V té době už ale byla mrtvá. Tělo našli nedaleko Ciboušova druhý den po vraždě.

Obžalovaný je od loňského září ve vazbě. Opustil ji jen na několik týdnů, které strávil na psychiatrickém oddělení vězeňské nemocnice v Brně. Muž byl už dříve trestán za drobnou majetkovou kriminalitu.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy