Mohou za to drogy, řekl vrah dívky. Podle znalců je sadista

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 14. 4. 2015 14:03
Pětadvacetiletý muž stojí před soudem kvůli vraždě a znásilnění devítileté dívky z Klášterce nad Ohří.
Obžalovaný muž.
Obžalovaný muž. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - "Omlouvám se, všeho lituji, kdyby to všechno šlo vrátit," na tato slova se před soudem zmohl pětadvacetiletý muž, který je obžalovaný ze znásilnění a vraždy devítileté dívky z Klášterce nad Ohří. Školačka se ztratila loni v září, druhý den byla nalezena mrtvá.

Podle výsledků soudních znalců má muž sadistické sklony. "U obžalovaného podle vyjádření příslušných soudních znalců byla konstatována sexuální deviace. Jedná se o útočný sadismus," prohlásil žalobce František Stibor.

K tragédii došlo loni 9. září. Muž do města údajně přijel proto, aby od své tety, která je babičkou oběti, dostal dlužné peníze. Ta ale nebyla doma, a proto šel ke škole. Dívka s ním prý šla dobrovolně.

"Našla nějakou prašivku a chtěla jít na houby," řekl v přípravném řízení. S dítětem odešel za město. Dívka pak podle jeho slov potřebovala čurat. "Říkala, že řekne babičce, že jsem na ni při čurání koukal. Dostal jsem strach," doplnil obžalovaný.

Toho se podle svých slov muž lekl a dívku znásilnil, rdousil a škrtil jejími kalhotami. Bylo to údajně z afektu. Dívka zemřela v důsledku udušení. Po vraždě z místa odešel. Věci nezletilé postupně odhazoval a večer se na místo vraždy vrátil.

Chtěl se přesvědčit, že dívka nežije. Pak odešel na posed, kde přespal. Muž prohlásil, že pravidelně bere pervitin. "Nevím, proč jsem to udělal... Potřeboval bych pomoc psychiatra," prohlásil muž při výslechu na policii.

Muž se chtěl opakovaně zabít

Řekl také, že chtěl již dvakrát spáchat sebevraždu. Jednou chtěl skočit z mostu, podruhé čekal na kolejích na to, až ho srazí vlak. Na poslední chvíli ho ale zachránil dobrovolný hasič. Do současného stavu se dostal prý kvůli tomu, že přišel o práci a bral pervitin.

Muž se podle své matky vyučil farmářem. Poté, co se vyučil, začal pracovat u firmy, která dělala okna. Po několika měsících získal práci jinou, dělal operátora v Toyotě. V té době se mu narodilo dítě, jenže brzy nato o práci přišel.

S partnerkou přišli také o podnájem a přestěhovali se k matce obžalovaného. Po krátké době ale začali mít problémy. Měl spory s družkou, která ho brzy opustila, bral drogy a byl stále agresivnější. Vše vyvrcholilo vraždou.

Pozůstalí chtějí odškodné

Babička, která dívku měla v péči, požaduje po obžalovaném přes 462 tisíc korun za nemajetkovou škodu nebo ušlou mzdu. Matka nezletilé chce, aby jí soud přiznal odškodné ve výši 250 tisíc korun. Státní zástupce František Stibor řekl, že bude muži navrhovat trest ve výši 15 až 20 let nebo výjimečný trest. "Myslím si, že máme dost důkazů k tomu, že dívku znásilnil i zabil," prohlásil Stibor.

V úterý soudkyně většinou četla výpovědi příbuzných obžalovaného, kteří nechtěli u soudu promluvit hlavně kvůli psychickým nebo zdravotním komplikacím. Rodina na policii často o muži mluvila jako o psychopatovi, který například vykopl dveře bytu své družky nebo rozbil auto.

Znalci budou u soudu vypovídat ve středu, zabezpečovací detenci podle advokátky obžalovaného Michaely Tiché Madarové nenavrhují. "Znalec navrhuje ochranné léčení v ambulantní formě. Samozřejmě s ohledem na závěry znaleckého zkoumání a záleží i na tom, jak bude znalec vypovídat, ponecháváme na úvaze soudu, zda uloží kromě případného trestu i toto ochranné léčení," řekla Madarová.

Pohřešovanou školačku hledaly v okolí Klášterce desítky policistů, hasičů a dobrovolníků. V té době už ale byla mrtvá. Tělo našli nedaleko Ciboušova druhý den po vraždě.

Obžalovaný je od loňského září ve vazbě. Opustil ji jen na několik týdnů, které strávil na psychiatrickém oddělení vězeňské nemocnice v Brně. Muž byl už dříve trestán za drobnou majetkovou kriminalitu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Odvolací soud zpřísnil vězení historikovi z 3,5 roku na 13 let

Odvolací soud v ruském městě Petrozavodsku v úterý výrazně zpřísnil trest vězení historikovi Juriji Dmitrijevovi, známému odhalováním zločinů z éry komunistického diktátora Josifa Stalina. Dmitrijev byl v první instanci odsouzen za sexuální násilí ke 3,5 roku odnětí svobody, v úterý odešel od soudu s 13 lety vězení, informovala ruská média. Kritici považují proces za vykonstruovaný, zaměřený na diskreditaci historika a znehodnocení jeho díla.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Součástí politiky jedné Číny je dle ústavních činitelů zájem o ekonomické či kulturní vztahy s Tchaj-wanem, což nepovažují za zásah do styků s Čínou

Cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan nelze pokládat za změnu v politice Česka vůči Číně. Shodli se na tom na dnešní schůzce v Lánech ústavní činitelé.

Zároveň uvedli, že součástí české politiky jedné Číny je i zájem o prohloubení přínosu ekonomických či kulturních vztahů s Tchaj-wanem, což nepovažují za zásah do diplomatických styků s Pekingem. Ústavní činitelé to uvedli ve společném prohlášení. Oproti minulosti se schůzky neúčastnil předseda Senátu, kterého prezident Miloš Zeman na poradu ke koordinaci zahraniční politiky nepozval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy