Ministři pozastavili dotační program Severozápad

ČTK ČTK
4. 6. 2012 15:11
V dotačním úřadu v Ústí nad Labem začal audit Evropské komise
Foto: Thinkstock

Ústí nad Labem - Ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo financí pozastavily Regionální operační program Severozápad.

Pochybení úředníků odpovědných za program totiž nemusela být jen selháním jednotlivců, ale mohla mít systémový charakter, řekl na tiskové konferenci ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

V dotačním úřadu v Ústí nad Labem, který řídí rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji, v pondělí začal audit Evropské komise.

Pozastavení programu bude podle Jankovského v praxi znamenat, že úřad nebude například vyplácet dotace příjemcům nebo nebude přijímat nové projekty.

Podle ředitele Úřadu regionální rady ROP Severozápad Pavla Markvarta dopad takového opatření záleží na tom, jak dlouho bude trvat.

"Rádi bychom, aby se to vyřešilo do dalšího monitorovacího výboru, který bude 18. června," řekl. Pokud by řešení nastalé situace trvalo déle, musel by úřad zřejmě zastavit proplácení a přijímání projektů.

Ministerstva uvedla mezi důvody pozastavení programu například policejní vyšetřování jeho bývalého ředitele Petra Kušnierze, dále audit společnosti Deloitte, který zjistil v programu Severozápad pochybení u všech 35 kontrolovaných projektů, a také obvinění z klientelismu, která vznesl bývalý úředník programu Leo Steiner (KDU-ČSL).

"Další kroky a opatření ze strany MF a MMR budou následovat," uvedla ministerstva ve společné tiskové zprávě.

Projekty kontroluje Evropská komise

V pondělí ráno přijeli na dotační úřad Regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem tři úředníci Evropské komise z deseti očekávaných, kteří budou do pátku kontrolovat problémové dotační programy.

Označil je tak audit objednaný ministerstvem financí.

Denně by úředníci měli kontrolovat dva projekty, a to za přítomnosti žadatelů, řekl ředitel Markvart.

Audit konstatoval dílčí pochybení u většiny z 35 namátkou kontrolovaných projektů v ROP Severozápad, úřad ale jeho kvalitu tvrdě kritizoval.

Dvě ženy a jeden muž dorazili na úřad zhruba v 9:15 a pracovat by měli až do odpoledne. Komunikace s veřejností se nepředpokládá. Dorazit mají i dva zástupci ministerstva financí.

"Měli by každý den zkontrolovat dva projekty za přítomnosti zástupců příjemce. Celkem by jich tedy mělo být deset, k tomu si vybrali nějaké náhradní, kdyby stihli víc," řekl Markvart.

"Odhadujeme, že tu budou tak do 17:00," dodala mluvčí úřadu Marcela Klíchová.

O programu auditorů nikdo z úřadu mnoho neví, úřad jim ani nezajišťuje ubytování. "Není to naše věc, jsou na služební cestě. Když budou chtít kávu, uděláme jim ji, ale to je asi tak všechno," podotkl Markvart.

Rok a čtvrt středem pozornosti

Dotační úřad je středem pozornosti hlavně poslední rok a čtvrt. Vše začalo v březnu 2011, kdy policie zadržela Markvartova předchůdce Petra Kušnierze, který teď u soudu čelí obžalobě z přijímání úplatku u tří projektů.

Už tehdy policie na úřadu zajišťovala dokumenty. Podruhé navštívili úřad v pátek 1. června vyšetřovatelé Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a podle Markvarta si o den později odnesli dokumenty ke čtyřem projektům.

S čím vyšetřování souvisí, o tom se objevují spekulace. Podle jedné verze souvisí další policejní návštěva opět s Kušnierzem, podle jiné zase s obviněními z klientelismu, která vznesl bývalý úředník ROP Severozápad Leo Steiner (KDU-ČSL).

Zaznívaly i spekulace, že může jít i o případ poslance Davida Ratha.

Policie i dozorující státní zástupkyně Lenka Bradáčová se k případu zatím nechtějí vyjadřovat a nepotvrzují ani spekulace, že by měl být někdo obviněn.

Bradáčová ale v pátek při zdejším policejním zásahu tvrdila, že se Steinerem ani s Rathem poslední kontrola nesouvisela.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak na dotace?

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy