Ministr Brabec: Pro prolomení limitů těžby nevidím argumenty

ČTK ČTK
27. 3. 2015 16:41
Brabec chce, aby vláda o limitech v severních Čechách rozhodla do konce června. Ministerstvo průmyslu a obchodu o jejich dopadu zpracovává analýzy.
Ministr životního prostředí Richard Brabec.
Ministr životního prostředí Richard Brabec. | Foto: Vojtěch Marek

Horní Jiřetín - Limity těžby hnědého uhlí není nutné prolomit, pro teplárenství ho je dostatek. Po setkání se zástupci Horního Jiřetína a Litvínova na Mostecku to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Obě samosprávy bojují proti prolomení limitů a následnému pokračování těžby.

"Z informací, které zatím mám, které jsem dostal na základě studie celé řady materiálů, tak jsem zatím neviděl žádné zásadní argumenty, které by odůvodňovaly prolomení limitů, a to ani v té první chvíli v Bílině," řekl novinářům Brabec.

Limity by měly zůstat zachovány

Rozhodnutí o limitech těžby by se podle něj mělo řídit výhradně ekonomickým dopadem. "Nejde o politické rozhodnutí, muselo by to být výsostně ekonomické rozhodnutí, jinak řečeno ve veřejném zájmu obyvatel České republiky, nikoli několika lidí," doplnil Brabec.

Litvínov a Horní Jiřetín, který je možným pokračováním těžby bezprostředně ohrožen, trvají na tom, že limity by měly zůstat zachovány. "Limity byly jednou stanoveny a podle mého názoru by mělo být řečeno, že platí navždy, měly by být zakotveny i nějakým zákonným způsobem, formou zákona jako trvalé a neměnné," řekl starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt (SZ).

Litvínov by zašel ještě dál a zásoby hnědého uhlí odepsal. "Pokud by se zásoby odepsaly, bylo by to ideální," řekla litvínovská starostka Kamila Bláhová (ANO).

Brabec chce, aby vláda o limitech v severních Čechách rozhodla do konce června. Původně měl kabinet aktualizaci státní energetické koncepce projednat do konce června, ministerstvo průmyslu a obchodu ale ještě zpracovává analýzy dopadu prolomení či neprolomení limitů.

Rychlé rozhodnutí chtějí obě strany

"Život je krátký a já si myslím, že bychom měli o věcech rozhodovat. Pevně věřím, že se rozhodne do konce června," uvedl Brabec. Co nejrychlejší rozhodnutí žádají i obě města.

"Doufáme, že červnový termín je nejzazší a není vůbec přípustné, aby se rozhodovalo separátně o státní energetické koncepci a o limitech, musí to jít ruku v ruce," dodala Bláhová. Buřt míní, že posun nahrává zastáncům prolomení limitů, kteří získali čas na to, aby mohli lobbovat a ovlivnit ministry, poslance a další politiky.

Kolem případného prolomení limitů se v posledních týdnech rozpoutala ostrá diskuse. Ministerstvo průmyslu zpracovalo čtyři varianty, jak s limity stanovenými v roce 1991 dále nakládat. Vedle jejich úplného prolomení, úplného zachování nebo uvolnění pouze v dole Bílina je ve hře také varianta posunutí limitů v Bílině a částečně i v dole ČSA, kde těží Severní energetická.

Prolomení limitů těžby podporuje Ústecký kraj i část místních samospráv, mimo jiné Most. Pokračování těžby za limity podpořil na nedávné návštěvě kraje i prezident Miloš Zeman.

 

Právě se děje

před 16 minutami

V Litvínově na Mostecku hoří skládka odpadu, zasahují desítky požárníků

Hořet začalo několik minut před polednem. Odpad vzplál na ploše zhruba 20 krát 20 metrů. Nejprve se přesunulo na místo devět jednotek včetně několika dobrovolných. Před 13:00 přijeli další hasiči. Kolik jich je přesně, nelze v tuto chvíli podle mluvčího hasičů specifikovat. Hasiči vyhlásili třetí, tedy druhý nejvyšší, stupeň poplachu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy