Ministr Brabec: Pro prolomení limitů těžby nevidím argumenty

ČTK ČTK
27. 3. 2015 16:41
Brabec chce, aby vláda o limitech v severních Čechách rozhodla do konce června. Ministerstvo průmyslu a obchodu o jejich dopadu zpracovává analýzy.
Ministr životního prostředí Richard Brabec.
Ministr životního prostředí Richard Brabec. | Foto: Vojtěch Marek

Horní Jiřetín - Limity těžby hnědého uhlí není nutné prolomit, pro teplárenství ho je dostatek. Po setkání se zástupci Horního Jiřetína a Litvínova na Mostecku to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Obě samosprávy bojují proti prolomení limitů a následnému pokračování těžby.

"Z informací, které zatím mám, které jsem dostal na základě studie celé řady materiálů, tak jsem zatím neviděl žádné zásadní argumenty, které by odůvodňovaly prolomení limitů, a to ani v té první chvíli v Bílině," řekl novinářům Brabec.

Limity by měly zůstat zachovány

Rozhodnutí o limitech těžby by se podle něj mělo řídit výhradně ekonomickým dopadem. "Nejde o politické rozhodnutí, muselo by to být výsostně ekonomické rozhodnutí, jinak řečeno ve veřejném zájmu obyvatel České republiky, nikoli několika lidí," doplnil Brabec.

Litvínov a Horní Jiřetín, který je možným pokračováním těžby bezprostředně ohrožen, trvají na tom, že limity by měly zůstat zachovány. "Limity byly jednou stanoveny a podle mého názoru by mělo být řečeno, že platí navždy, měly by být zakotveny i nějakým zákonným způsobem, formou zákona jako trvalé a neměnné," řekl starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt (SZ).

Litvínov by zašel ještě dál a zásoby hnědého uhlí odepsal. "Pokud by se zásoby odepsaly, bylo by to ideální," řekla litvínovská starostka Kamila Bláhová (ANO).

Brabec chce, aby vláda o limitech v severních Čechách rozhodla do konce června. Původně měl kabinet aktualizaci státní energetické koncepce projednat do konce června, ministerstvo průmyslu a obchodu ale ještě zpracovává analýzy dopadu prolomení či neprolomení limitů.

Rychlé rozhodnutí chtějí obě strany

"Život je krátký a já si myslím, že bychom měli o věcech rozhodovat. Pevně věřím, že se rozhodne do konce června," uvedl Brabec. Co nejrychlejší rozhodnutí žádají i obě města.

"Doufáme, že červnový termín je nejzazší a není vůbec přípustné, aby se rozhodovalo separátně o státní energetické koncepci a o limitech, musí to jít ruku v ruce," dodala Bláhová. Buřt míní, že posun nahrává zastáncům prolomení limitů, kteří získali čas na to, aby mohli lobbovat a ovlivnit ministry, poslance a další politiky.

Kolem případného prolomení limitů se v posledních týdnech rozpoutala ostrá diskuse. Ministerstvo průmyslu zpracovalo čtyři varianty, jak s limity stanovenými v roce 1991 dále nakládat. Vedle jejich úplného prolomení, úplného zachování nebo uvolnění pouze v dole Bílina je ve hře také varianta posunutí limitů v Bílině a částečně i v dole ČSA, kde těží Severní energetická.

Prolomení limitů těžby podporuje Ústecký kraj i část místních samospráv, mimo jiné Most. Pokračování těžby za limity podpořil na nedávné návštěvě kraje i prezident Miloš Zeman.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy