Města podala do ROP Severozápad žádosti za 1,3 miliardy

ČTK ČTK
2. 12. 2013 16:08
O dotace mohla žádat do konce listopadu, úspěšné projekty získají až 85 procent nákladů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Ústí nad Labem - Menší a střední města v Ústeckém a Karlovarském kraji podala do Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad žádosti o dotace za 1,3 miliardy korun.

Žádat mohla do konce listopadu. Informoval o tom mluvčí dotačního úřadu Vojtěch Krump.

Předseda regionální rady Petr Navrátil v tiskové zprávě uvedl, že na podporu revitalizace a regenerace malých a středních měst bylo předloženo 55 projektů, z toho 26 v Ústeckém a 29 v Karlovarském kraji.

V dotační výzvě je na tyto projekty vyčleněno 945 milionů korun. "Máme tedy převis poptávky nad množstvím peněz, které můžeme rozdělit. Z pohledu řízení programu je to dobře. Zájem žadatelů potvrdil naše výsledky průzkumu absorpční kapacity, který regionální rada nechala provést počátkem roku," dodal Navrátil s tím, že města o dotace z ROP Severozápad neztratila zájem ani přesto, že se program potýkal s řadou problémů.

Úspěšné projekty mohou z evropských fondů prostřednictvím ROP Severozápad získat dotaci až ve výši 85 procent nákladů. Žádosti o dotace na čtyři projekty v celkové hodnotě kolem 175 milionů podaly například Litoměřice, chtějí modernizovat operační sály v nemocnici, dětské dopravní hřiště či autobusové nádraží.

Podobně je tomu v Žatci, ten hodlá do opravy autobusového nádraží investovat 48 milionů, za 53 milionů se chystá opravit depozitář papíren. V Karlovarském kraji byla mezi žadateli města Ostrov nad Ohří, Aš či Cheb.

Rozhodne se na přelomu února a března

O tom, které projekty nakonec podporu získají, se má rozhodnout na přelomu února a března příštího roku. ROP Severozápad před zastavením certifikace projektů podpořil malá a střední města na severozápadě Čech více než dvěma miliardami korun rozdělenými do 51 projektů.

Problémy dotačního úřadu začaly v březnu 2011. Šéfa úřadu Petra Kušnierze a další čtyři lidi zatkla policie kvůli úplatkům při rozdělování dotací. Dotace schvaloval výkonný výbor ROP Severozápad, ve kterém tehdy zasedali politici z vedení krajů z řad ČSSD, ODS a KSČM.

Jílové u Děčína peníze z ROP Severozápad nakonec nedostalo:

Na základě těchto událostí EU zastavila proplácení dotací a požadovala zaplacení korekce za už proplacené chybné projekty. Soud zatím pravomocně rozhodl jen o Kušnierzovi, dostal pětiletý trest vězení za přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele.

Loni v září pak ve vazbě skončil také Kušnierzův nástupce Pavel Karel Markvart (dříve ODS) a náměstek tehdejší hejtmanky Pavel Kouda (dříve ČSSD), jsou podezřelí ze zneužívání pravomocí a poškozování zájmů EU. Obžaloba by měla být podaná do konce roku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy