reklama
 
 

Loupeže v ústeckých hernách nikdo neřeší, říká odpůrce heren

28. 7. 2015
Václav Pištora tvrdí, že majitelé heren zakazují zaměstnancům policii volat, v některých případech podle něj policie o trestné činnosti ví.

Ústí nad Labem - Až několik loupežných přepadení heren se každý měsíc odehraje v Ústí nad Labem, aniž by je policie vyšetřovala. Tvrdí to Václav Pištora z iniciativy Ústí bez hazardu, který loni organizoval v krajském městě referendum o zákazu heren a kandidoval v komunálních volbách za hnutí PRO!Ústí.

Pištora tvrdí, že majitelé heren zakazují zaměstnancům policii volat, v některých případech podle něj policie o trestné činnosti ví. Ústečtí kriminalisté to popřeli. Podle policejních statistik nejsou herny v Ústí nad Labem závažným problémem. Policie letos eviduje dvě loupeže, heren je bezmála stovka.

Pištora vychází z informací od bývalých zaměstnanců heren. "Dle mých informací je v našem městě měsíčně spácháno několik ozbrojených přepadení heren, které se nehlásí z důvodu, aby trestná činnost páchaná na půdě heren nevrhala na tento typ podnikání špatné světlo," řekl Pištora s tím, že zaměstnanci mají od majitelů zákaz policii volat.

Odvolaná vyšetřování

"Výpovědi bývalých zaměstnanců heren a jimi popsané příběhy mi zaváněly možnou podivnou spoluprací vedení jednoho z hlavních automatových řetězců v Ústí a policie. Slyšel jsem výpovědi o tom, že zaměstnanec herny pod vlivem šoku po přepadení zavolal policii, vyšetřování činu bylo ale na místě odvoláno dohodou vedení firmy a policejní jednotky, která dorazila na místo," doplnil Pištora.

Ústecká policie jakékoli provázání s hazardem odmítla. Za ústecké kriminalisty se postavil i odbor vnitřní kontroly ředitelství policie v Ústeckém kraji, u kterého skončilo Pištorovo podání původně adresované Generální inspekci bezpečnostních sborů. "Není to poprvé, kdy se zabýváme podnětem pana Pištory.

Zhruba před třemi měsíci se odbor vnitřní kontroly oznámením ze strany pana Pištory zabýval a žádné z jím uvedených informací o propojení či dohodě mezi policií a nejmenovanou společností se nepotvrdily," řekla mluvčí Veronika Hyšplerová. Kriminalisté podle ní mluvili i se zaměstnanci a majiteli heren. Nikdo z nich Pištorovy informace nepotvrdil.

Hazard povolen na sto místech

"V tuto chvíli budeme velice rádi za případné nové informace od pana Pištory a doufáme, že nám je v brzké době poskytne," dodala Hyšplerová.

V Ústí nad Labem je provoz hazardu povolen na více než stovce míst, reálně je heren zhruba 80. Podle policejních statistik se v nich letos odehrály dvě loupeže, za celý rok 2014 byla jen jedna. Problémy s hernami nemá ani městská policie. "Herny kontrolujeme denně i v rámci pochůzkové činnosti. Nezaznamenali jsme žádné potyčky, několik let jsme u automatu nepřistihli ani mladistvé," řekl zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

Pištorova iniciativa požadovala úplný zákaz hazardu ve městě. K referendu přišla loni na podzim necelá pětina voličů, jeho výsledky tak nejsou pro zastupitelstvo závazné. Hnutí PRO!Ústí, které společně s hnutím ANO do konce června ve městě vládlo, připravilo dvě varianty regulace hazardu, které chce v září předložit zastupitelům. První z nich počítá s omezením počtu heren, druhá se vznikem jediného místa pro hraní. To by mělo být v centru města.

autor: ČTK | 28. 7. 2015

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Ústecký kraj

  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama