Litvínovem šli extremisté. S Romy se střetli jen slovně

ČTK ČTK
18. 11. 2010 5:04
Krajní pravice si připomněla střety s policií před dvěma lety. Dorazilo jen 70 lidí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Andrej Brabec

Litvínov - Litvínovem ve středu opět pochodovali sympatizanti krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti, kteří prošli i okolo sídliště Janov.

Podle policejních odhadů jich dorazilo přes 70. Pochodem chtěli připomenout střety s policií před dvěma lety.

Několikrát se dostali do slovních konfliktů s místními Romy, jediné dvě menší strkanice se ale odehrály zřejmě jen mezi místními.

Účastníci si dali sraz na hlavním tahu městem a zhruba v 16:15 se vydali na pochod. Nebylo jich ani zdaleka tolik jako v listopadu 2008, kdy městem pochodovalo asi 500 sympatizantů později zrušené Dělnické strany. "V průvodu bylo odhadem okolo 70 lidí," řekla na konci mítinku policejní mluvčí Alena Bartošová.

Výhrůžky vs. posměch

Úvod demonstrace se odehrál bez větších incidentů. K náznaku incidentu došlo až v 16:45 u kruhového objezdu, kde se před dvěma lety nejvíce bojovalo. Na pochod tam čekala asi desítka Romů, kteří po chvíli začali na pochod vulgárně pokřikovat. "Jestli půjdete do Janova, zasypeme vás dlažebními kostkami," zněla jedna z výhrůžek.

Extremisté reagovali jen posměšky. Romové se dostali i do dvou strkanic, jejich protivníky ale účastníci pochodu nebyli a policie vše rychle uklidnila. Průvod nakonec prošel jen Hamerskou ulicí po jižní straně sídliště, do nejproblematičtějších oblastí se projít ani nepokusil.

Během pochodu mluvil k demonstrantům předseda DSSS Tomáš Vandas, který varoval před dalším nárůstem sociálních problémů. Zároveň kritizoval nového starostu Milana Šťovíčka (VV), který podle něj už v minulosti ukázal neschopnost problémy města řešit.

Na mítink se přišel podívat i skončivší starosta Daniel Volák (ODS). Šťovíčka kritizoval naopak za to, že se na pochod nepřišel ani podívat. "Je to nezodpovědný přístup," řekl Volák.

Stoupenci DSSS se během pochodu chovali ukázněně a na slovní výpady ze strany Romů, které padaly na několika místech pochodu, reagovali jen jízlivými poznámkami. Pouze jedna skupinka demonstrujících občas spustila přerývané hučení, které je na fotbalových stadionech považováno za projev rasismu.

Když ale pochod oficiálně skončil, demonstranti na cestě zpět začali dávat najevo, co si myslí. Z davu zněla skandovaná hesla jako například "Národní odpor" či popěvky o "mrtvých cikánech". Policie nijak nezasáhla.

Před dvěma lety: 500 demonstrantů, 1000 policistů, 14 zraněných

Středeční demonstrace byla výrazně odlišná od akce před dvěma lety. Tehdy dorazilo asi 500 demonstrantů, kteří se snažili projít do sídliště Janov obývaného převážně Romy a dostali se do střetu s policisty.

Hromadná bitka, kterou policie dokázala vyřešit až za dvě hodiny, nakonec přinesla 14 zraněných a desítky zadržených. Policie tehdy nasadila do akce okolo 1000 mužů, situaci navíc komplikovaly i skupinky Romů, kteří ale nakonec do potyček prakticky nezasáhli.

Národní odpor je neregistrovaná neonacistická organizace. Dělnickou stranu, předchůdkyni DSSS, rozpustil letos v únoru Nejvyšší správní soud.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy