Litoměřice neprodají byty v historickém centru města

ČTK ČTK
1. 6. 2011 8:00
Lidé se bojí neúnosně vysokého nájemného po deregulaci a chtějí byty odkoupit
Litoměřická radnice.
Litoměřická radnice. | Foto: foto.mapy.cz

Litoměřice  - Radnice rozhodla, že neprodá byty v historickém centru města. Zamítla tak žádost asi 300 současných nájemníků, kteří se bojí deregulace nájemného, a byty si proto chtěli od města odkoupit.

Podle mediální zástupkyně radnice Evy Břeňové Litoměřice naplánovaly postupnou deregulaci nájemného a po jejím dokončení v roce 2013 bude v centru města nájemné 80 korun za metr čtvereční.

Například na pokratickém sídlišti to bude o 30 korun méně, což se prý zdá nájemníkům obecních bytů v centru jako velký rozdíl. Chtějí je proto buď koupit, nebo požadují slevu na nájemném. Město to však odmítá.

"Skutečnost, že někdo bydlí v lukrativní zóně města a jiný na okraji, musí být finančně zohledněna. Obdobně je tomu i v jiných městech," tvrdí místostarosta Karel Krejza.

Prodat byty město nechce, protože se obává, že by nad nimi ztratilo kontrolu. Podle vedoucí odboru majetku městského úřadu Václava Härtinga jsou domy v historickém centru Litoměřic významnými kulturními památkami. Město si je proto chce ponechat.

Radnice nabídne výměnu bytů

Břeňová uvedla, že nájemníci se mohou pokusit byty vyměnit za levnější, které neleží v centru města. Radnice také v příštím roce plánuje přestavět objekt bývalé školky na sídlišti Střed na malometrážní a sociální byty.

Chce je pak lidem nabídnout na výměnu za drahé a velké byty. Nájemné by zde prý mělo být výrazně levnější.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy