Krajská zdravotní se brání pokutě, platit zatím nemusí

ČTK ČTK
16. 1. 2012 18:38
Pokutu dostala za chyby při zadání veřejných zakázek na nákup zdravotnických přístrojů z roku 2008
Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se nelíbil tendr Krajské zdravotní na nákup zdravotnických přístrojů z roku 2008.
Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se nelíbil tendr Krajské zdravotní na nákup zdravotnických přístrojů z roku 2008. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ústí nad Labem/Brno - Podle Krajského soudu v Brně nemusí společnost Krajská zdravotní (KZ) platit pokutu, dokud soud nerozhodne o správní žalobě proti jejímu udělení.

Společnost spravující pět nemocnic v Ústeckém kraji dostala od Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu za chyby při zadání veřejných zakázek na nákup zdravotnických přístrojů z roku 2008.

"Žalobě proti rozhodnutí předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se přiznává odkladný účinek do skončení řízení před Krajským soudem v Brně," citoval mluvčí KZ Jiří Vondra z rozhodnutí soudu.

Vedení nemocnice proti pokutě 700 000 korun podalo správní žalobu. "Odmítáme stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, stejně jako pokutu, kterou tento úřad společnosti udělil za údajná pochybení ve veřejné soutěži na nákup přístrojů z roku 2008," uvedl předseda představenstva Krajské zdravotní Radek Scherfer. Pokud brněnský krajský soud společnosti nedá za pravdu, chce podat i kasační stížnost k Nejvyššímu soudu.

Sporných zakázek bylo víc

ÚOHS se nákupem přístrojů do nemocnic Krajské zdravotní zabýval třikrát. V šetření na popud Transparency International a policie podle KZ žádná pochybení nenašel, pokuta padla až na popud šetření ministerstva financí.

Úřad konstatoval, že Krajská zdravotní ve větším z tendrů upravila zadávací řízení, ale neprodloužila přiměřeně lhůtu na podání nabídek. Potenciální uchazeči o zakázku podle předsedy ÚOHS Petra Rafaje neměli časový prostor pro zvážení své účasti v zadávacím řízení a pro případné zpracování a podání kvalifikované nabídky.

KZ dostala od ÚOHS další pokutu 200 000 Kč kvůli zakázce na šicí materiály za 50 milionů korun. Chybovala tím, že v zadávací dokumentaci stanovila způsob hodnocení nabídek v rozporu se zásadou transparentnosti.

"Zadavatel rovněž v rozporu se zněním zákona požadoval od uchazečů předložení seznamu minimálně pěti odběratelů, kterým dodávali šicí materiály v minimálním objemu jednoho milionu korun za posledních 12 měsíců, čímž Krajská zdravotní zkrátila období požadované zákonem ze tří na jeden rok," uvedl Rafaj.

Hrozí vrácení evropských dotací

Kvůli údajnému plýtvání při nákupech zdravotnické techniky podalo v prosinci 2010 trestní oznámení ministerstvo financí. Loni v únoru dalo zpracovat audit, který ukázal, že přístroje nakupované Krajskou zdravotní z evropských dotací byly předražené o 31 milionů Kč a v pořádku nebyla ani některá výběrová řízení.

Krajská zdravotní v roce 2008 získala z ROP Severozápad dotace na přístrojové vybavení nemocnic 417 milionů korun, na jehož pořízení se podílela 7,5 procenta. Společnost by v krajním případně mohla o celé evropské dotace i přijít, Úřad regionální rady ROP Severozápad ale bude nejspíš rozhodovat až podle výsledku soudu.

Ministerstvo financí loni v březnu proplácení projektů z ROP zastavilo a úřad rady regionu Severozápad dočasně ztratil přístup k penězům z EU. Důvodem bylo obvinění ředitele úřadu Petra Kušnierze v souvislosti s přidělováním dotací.

Dále byla zastavena takzvaná certifikace peněz u Evropské komise. To znamená, že ministerstvo do Bruselu neposílá žádosti o proplacení evropských peněz pro operační program Severozápad. Kušnierz, který byl obžalován z přijímání úplatků, byl v září odvolán.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy