Konec výluky. Po třech měsících se opět rozjedou vlaky na trati z Lovosic do České Lípy

ČTK ČTK
8. 11. 2015 9:47
Náklady na rekonstrukci železničních mostů byly přes 332 milionů korun. Vlaky se vrátí také na opravené horní nádraží v Litoměřicích. Výluka na trati začala 1. srpna a termín ukončení byl 29. října. Termín se protáhl kvůli pozdní dodávce.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: České dráhy

Litoměřice - Po více než tříměsíční výluce se v pondělí rozjedou opět vlaky na trati z Lovosic na Litoměřicku do České Lípy. Náklady na rekonstrukci železničních mostů byly přes 332 milionů korun. Vlaky se vrátí také na opravené horní nádraží v Litoměřicích. Podrobnosti ČTK řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Marek Illiaš.

Výluka na trati začala 1. srpna a termín ukončení byl 29. října. "Měli jsme problémy s dodávkou části technologie potřebné k rekonstrukci jednoho železničního mostu na trati," řekl k důvodům prodloužení výluky Illiaš. Po dobu výluky vozily cestující z Lovosic do České Lípy náhradní autobusy.

Na generální opravě byl technicky nejnáročnější její začátek, tedy snášení jednotlivých železničních mostů přes Labe u Žalhostic. "Některé mostní pilíře byly v horším stavu, než jsme očekávali. Zajímavé bylo i samotné osazování novými mostovkami, které byly na mostní pilíře osazovány za pomoci těžkých říčných lodí," popsal mluvčí.

Díky opravě budou moci vlaky jezdit na trati rychlostí 80 kilometrů v hodině, doposud to bylo 50 kilometrů v hodině.

Zastavovat budou znovu vlaky také na litoměřickém horním nádraží, kde vznikla bezbariérová nástupiště, nový železniční přechod a přístupové chodníky. Součástí rekonstrukce je obnova staničního zabezpečovacího zařízení.

"Do prací je zahrnuta oprava kolejišť, výhybek a návěstidel, nově také bude možné dostat se na nástupiště z ulic Nezvalova, Resslova a Nerudova," popsal mluvčí. Cena rekonstrukce železniční stanice je 117 miliónů korun bez DPH.

Nový přechod pro pěší budou moci cestující na nádraží využívat až po zprovoznění zabezpečovacího zařízení počátkem příštího roku. "Do té doby bude provoz na nádraží řízen stávajícím zabezpečovacím zařízením," podotkl Illiaš.

Na modernizaci zabezpečovacího zařízení se pracuje i v Lovosicích, termín dokončení je srpen 2016.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy