Kmotr může do vězení, řekl soud. Verdikt se ale odkládá

Radek Nohl Radek Nohl
10. 1. 2013 16:04
Kauza Alexandra Nováka se táhne. Soud o jeho odkladu vězení ještě nerozhodl
Alexandr Novák.
Alexandr Novák. | Foto: Ludvík Hradilek

Chomutov - Zdravotní stav vlivného severočeského podnikatele Alexandra Nováka není natolik špatný, aby nemusel nastoupit za brány pankrácké věznice.

To konstatoval chomutovský soud, kterého bývalý senátor žádá o to, aby mu odložil nástup za mříže.

Tady by měl za přijetí úplatku strávit podle rozsudku čtyři roky. O tom, zda bude muset Novák do věznice nastoupit, ale ještě jasno není.

Soud své rozhodnutí podle místopředsedkyně Okresního soudu v Chomutově Lenky Chalupové odložil. Před konečným verdiktem chce, aby byl vypracován další posudek.

"Znalecký posudek byl zadán znaleckému ústavu Nemocnice na Bulovce, neboť zdravotní problémy, jimiž odsouzený odůvodňuje svou žádost o odklad, spadají pod několik lékařských specializací," řekla Aktuálně.cz Chalupová.

Nekvalitní posudek

Podle jejích slov se soudce k tomu kroku rozhodl, protože zpráva Vězeňské služby ČR, která navrhla soudu, ať nástup Nováka za mříže o půl roku odloží, nebyla dostačující.

Chalupová navíc dodala, že Novákův zdravotní stav nebyl podle zmíněné zprávy natolik špatný, že by nemohl do vězení nastoupit. 

Bývalý senátor však tím také získal další čas na to, aby v jeho případě rozhodl Nejvyšší soud ČR, ke kterému podal Novákův obhájce Jan Růžek dovolání.

Zároveň do rukou ministra spravedlnosti Pavla Blažka odeslal podnět ke stížnosti pro porušení zákona.

Novák: Nebyl to spravedlivý proces

Ústecký krajský soud psal rozsudek v Novákově kauze zhruba čtyři měsíce. Bývalý senátor podle něj uvedl, že nešlo o spravedlivý proces.

Novák tvrdí, že k pochybení došlo i proto, že se ztratily některé důležité smlouvy či nebyl vyslechnut zástupce firmy Intercontractor, který podepsal s jeho manželkou smlouvu o půjčce.

Soudkyně Věra Kloudová ale k jeho námitkám nepřihlédla a poslala ho na čtyři roky do vězení.

V rozsudku také mimo jiné napsala, že kdyby se případ dostal k soudu rychleji, mohl by být Novák odsouzen k mnohem vyššímu trestu.

Skončí exsenátor Alexandr Novák ve vězení? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy