Obrovská křivda, někdo vyměnil vzorky DNA, tvrdil muž odsouzený za vraždu dívky. U soudu neuspěl

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 9. 6. 2016 13:23
Zdroj foto: Radek Nohl Zdroj foto: Radek Nohl
Krajský soud v Ústí nad Labem neotevře případ muže, který byl za vraždu patnáctileté dívky odsouzen k 12,5 roku vězení. Odsouzený Aleš Provazník předložil soudu nový znalecký posudek. Upozorňoval na to, že policisté při odebrání vzorků udělali chybu. Za nehty oběti se našlo jen jeho DNA, přitom podle znalce Daniela Vaňka by tam mělo být i DNA zavražděné. Provazník si ve vězení odseděl deset roků vězení a podstoupil i ústavní sexuologickou léčbu.
Odsouzený Aleš Provazník předložil soudu nový znalecký posudek. Upozorňoval na to, že policisté při odebrání vzorků udělali chybu. Soud mu nevyhověl. | Video: Radek Nohl

Ústí nad Labem - Ani nový znalecký posudek nepomohl Aleši Provazníkovi, který byl odsouzen na 12,5 roku vězení za vraždu patnáctileté dívky, k tomu, aby soud znovu otevřel jeho případ. Tímto důkazem Provazník upozorňoval na to, že policisté při odebrání vzorků udělali chybu. Za nehty oběti se našlo jen jeho DNA, přitom podle znalce Daniela Vaňka by tam mělo být i DNA zavražděné.

"Dospěl jsem k jednoznačnému závěru, že došlo k záměně vzorků," řekl před soudem Vaněk. "Nemám pro to jiné vysvětlení," dodal znalec. Podle něj tak někdo musel udělat chybu, protože za nehty mělo být i DNA zavražděné dívky. Jenže nic takového policie ve svém posudku neuvedla.

Státní zástupce Martin Vlček chybějící DNA oběti vysvětlil tím, že mohlo dojít k nedorozumění. "Policie se zaměřila jen na odebrání DNA cizích osob," uvedl Vlček. 

Právě kvůli zmíněnému posudku žádal Provazník ústecký krajský soud, aby se jeho kauzou znovu zabýval. "Máme za to, že došlo k závažnému pochybení," uvedl Provazníkův obhájce Jan Vobořil. Podle něj kromě sporných vzorků DNA jsou proti jeho klientovi jen nepřímé důkazy. "A na základě nich by nemohl být odsouzen," prohlásil Vobořil.

Jenže soudce Ondřej Peřich nakonec žádost o obnovení řízení odmítl. "Zpracovaný posudek je v případu něčím novým, nicméně nerozporuje to, co již v prvním rozsudku zaznělo," uvedl Peřich s tím, že pro odsouzení Provazníka měl soud důkazů více. Na místě vraždy se třeba našly ještě pachové stopy odsouzeného. Jeho DNA bylo také na mobilu dívky. V něm byla také uložena SMS, kterou podle policie zavražděná nemohla již napsat. Advokát Vobořil proti rozhodnutí podá stížnost k vrchnímu soudu.

Nic jsem neudělal, řekl odsouzený

Provazník byl po rozhodnutí zklamán. "Je to z mé strany obrovská křivda," prohlásil. Ve vězení si podle svých slov odseděl deset let a poté musel podstoupit ústavní sexuologickou léčbu. Odsouzený zopakoval, že nic neudělal. "Měl jsem rande s dívkou, rozešli jsme se dříve, než se něco stalo," uvedl Provazník.

Soudce při zdůvodnění svého rozhodnutí řekl, že svou vinu přiznal. A to tehdy, když u soud vypovídal v případě, kdy se řešilo, jestli mu soud odpustí podstoupení sexuologickou léčbu. I tuto žádost ale zamítl. Provazník řekl, že tehdy mluvil účelově. "Podstatou léčby je přiznat si skutek, který se měl stát, což jsem za celou dobu neudělal. Bylo to účelové tvrzení," řekl. 

Případ se odehrál 18. dubna 2003. Tělo dívky našel o dva dny později v parku chodec a den poté kriminalisté zadrželi a obvinili z vraždy tehdy devatenáctiletého Provazníka. S dívkou se seznámil o den dříve, byli spolu v rockovém klubu a později se přesunuli do areálu prázdné tržnice. Pak se podle jeho výpovědi spolu vrátili do klubu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy