Obrovská křivda, někdo vyměnil vzorky DNA, tvrdil muž odsouzený za vraždu dívky. U soudu neuspěl

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 9. 6. 2016 13:23
Krajský soud v Ústí nad Labem neotevře případ muže, který byl za vraždu patnáctileté dívky odsouzen k 12,5 roku vězení. Odsouzený Aleš Provazník předložil soudu nový znalecký posudek. Upozorňoval na to, že policisté při odebrání vzorků udělali chybu. Za nehty oběti se našlo jen jeho DNA, přitom podle znalce Daniela Vaňka by tam mělo být i DNA zavražděné. Provazník si ve vězení odseděl deset roků vězení a podstoupil i ústavní sexuologickou léčbu.
Odsouzený Aleš Provazník předložil soudu nový znalecký posudek. Upozorňoval na to, že policisté při odebrání vzorků udělali chybu. Soud mu nevyhověl. | Video: Radek Nohl

Ústí nad Labem - Ani nový znalecký posudek nepomohl Aleši Provazníkovi, který byl odsouzen na 12,5 roku vězení za vraždu patnáctileté dívky, k tomu, aby soud znovu otevřel jeho případ. Tímto důkazem Provazník upozorňoval na to, že policisté při odebrání vzorků udělali chybu. Za nehty oběti se našlo jen jeho DNA, přitom podle znalce Daniela Vaňka by tam mělo být i DNA zavražděné.

"Dospěl jsem k jednoznačnému závěru, že došlo k záměně vzorků," řekl před soudem Vaněk. "Nemám pro to jiné vysvětlení," dodal znalec. Podle něj tak někdo musel udělat chybu, protože za nehty mělo být i DNA zavražděné dívky. Jenže nic takového policie ve svém posudku neuvedla.

Státní zástupce Martin Vlček chybějící DNA oběti vysvětlil tím, že mohlo dojít k nedorozumění. "Policie se zaměřila jen na odebrání DNA cizích osob," uvedl Vlček. 

Právě kvůli zmíněnému posudku žádal Provazník ústecký krajský soud, aby se jeho kauzou znovu zabýval. "Máme za to, že došlo k závažnému pochybení," uvedl Provazníkův obhájce Jan Vobořil. Podle něj kromě sporných vzorků DNA jsou proti jeho klientovi jen nepřímé důkazy. "A na základě nich by nemohl být odsouzen," prohlásil Vobořil.

Jenže soudce Ondřej Peřich nakonec žádost o obnovení řízení odmítl. "Zpracovaný posudek je v případu něčím novým, nicméně nerozporuje to, co již v prvním rozsudku zaznělo," uvedl Peřich s tím, že pro odsouzení Provazníka měl soud důkazů více. Na místě vraždy se třeba našly ještě pachové stopy odsouzeného. Jeho DNA bylo také na mobilu dívky. V něm byla také uložena SMS, kterou podle policie zavražděná nemohla již napsat. Advokát Vobořil proti rozhodnutí podá stížnost k vrchnímu soudu.

Nic jsem neudělal, řekl odsouzený

Provazník byl po rozhodnutí zklamán. "Je to z mé strany obrovská křivda," prohlásil. Ve vězení si podle svých slov odseděl deset let a poté musel podstoupit ústavní sexuologickou léčbu. Odsouzený zopakoval, že nic neudělal. "Měl jsem rande s dívkou, rozešli jsme se dříve, než se něco stalo," uvedl Provazník.

Soudce při zdůvodnění svého rozhodnutí řekl, že svou vinu přiznal. A to tehdy, když u soud vypovídal v případě, kdy se řešilo, jestli mu soud odpustí podstoupení sexuologickou léčbu. I tuto žádost ale zamítl. Provazník řekl, že tehdy mluvil účelově. "Podstatou léčby je přiznat si skutek, který se měl stát, což jsem za celou dobu neudělal. Bylo to účelové tvrzení," řekl. 

Případ se odehrál 18. dubna 2003. Tělo dívky našel o dva dny později v parku chodec a den poté kriminalisté zadrželi a obvinili z vraždy tehdy devatenáctiletého Provazníka. S dívkou se seznámil o den dříve, byli spolu v rockovém klubu a později se přesunuli do areálu prázdné tržnice. Pak se podle jeho výpovědi spolu vrátili do klubu.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Tálibán se přihlásil k útoku na rezidenci afgánského ministra obrany

Radikální hnutí Tálibán se ve středu přihlásilo k úternímu útoku na rezidenci afghánského ministra obrany v Kábulu. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid řekl, že v ministrově bydlišti se tou dobou konala důležitá schůzka.

Agentura Reuters uvedla, že ministrovi Besmilláhovi Chánu Muhammadímu se nic nestalo, ale útok, který si vyžádal osm lidských životů, je znamením toho, že Tálibán stupňuje ofenzivu. Útok se stal poblíž kábulské ostře střežené diplomatické čtvrti, které se násilí, jež s narůstající intenzitou zachvátilo jiné části země, v posledních týdnech vyhnulo.

Další nálož explodovala ve středu nedaleko objektu afghánské zpravodajské služby NDS v Kábulu. Zranění utrpěli dva civilisté a jeden příslušník bezpečnostních sil. K tomuto útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Aerolinky loni kvůli koronaviru přepravily o 60 procent méně cestujících než v roce 2020

Aerolinky přepravily v loňském roce na pravidelných linkách 1,8 miliardy cestujících, což bylo o 60,2 procenta méně než v předchozím roce. Vyplývá to ze statistické ročenky za rok 2020, kterou zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Tržby z přepravy cestujících se loni kvůli pandemii propadly o 69 procent na 189 miliard USD (čtyři biliony Kč). Čistá ztráta leteckých společností pak činila 126,4 miliardy USD. 

Poptávka po letecké dopravě v celém odvětví měřená v tržbách za osobokilometry meziročně klesla o 65,9 procenta. To byl nejvyšší propad od roku 1950, kdy se tento údaj začal sledovat. Poptávka po mezinárodních letech klesla o 75,6 procenta a na domácích trasách o 48,8 procenta.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

V červenci zbankrotovalo nejméně podnikatelů od předloňského února

V červenci bylo v Česku vyhlášeno 51 bankrotů obchodních společností, o 29 méně než v červnu a nejméně od počátku roku. Rovněž bylo vyhlášeno 425 bankrotů podnikatelů, o 161 méně než před rokem a nejméně od února 2019. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Nízký počet bankrotů bude spíše jednorázovou záležitostí, ve které svoji roli částečně sehrály i červencové svátky. Nicméně především u podnikatelů dlouhodobě sledujeme pokles počtu insolvenčních návrhů i vyhlášených bankrotů, který může mít řadu příčin. Jednou z nich může být i značný počet přerušených živností," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Bylo podáno 92 návrhů na bankrot obchodních společností, o deset více než v červnu. Šlo o druhý nejvyšší počet v tomto roce. Návrhů na bankrot podnikatelů bylo 487. To bylo o 56 méně než v předchozím měsíci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy