Dvakrát předražené investice i lež Řápkové. Primátor řekl, proč utnul smlouvu na pronájem jezera

Radek Nohl Radek Nohl
5. 5. 2016 20:00
Chomutov ukončil spolupráci s firmou CV Relax. Město vypovědělo smlouvu na pronájem Kamencového jezera, která měla platit padesát let. Podle současného chomutovského primátora Daniela Černého je nepřijatelné, aby na městě vydělávala firma napojená na bývalého senátora a podnikatele Alexandra Nováka. "Pro mě bylo hlavní to, že musíme cpát městské peníze do úpravy toho areálu, aby se soukromé firmě dobře podnikalo. To bylo pro mě nepřijatelné. A je jedno, jestli to je Novák, nebo Vomáčka," říká Černý v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Primátor Daniel Černý u Kamencového jezera
Primátor Daniel Černý u Kamencového jezera | Foto: Ludvík Hradilek

Právní zástupce společnosti CV Relax, která měla od Chomutova pronajaté Kamencové jezero na padesát let, řekl, že smlouvy se mají dodržovat, ať se někomu líbí, nebo ne. Souhlasíte s tím?

Žijeme v právním státě, smlouvy by se měly dodržovat. Nicméně si myslím, že nemůže být vyžadováno dodržení takhle amorální smlouvy, uzavřené na padesát let, což dnešní právní řád snad ani neumožňuje. Každá smlouva je vypověditelná a my jsme toho využili.

Proč jste ji vypověděli?

Zejména z toho důvodu, že areál Kamencového jezera je značně zanedbaný a město Chomutov budou v dalších letech čekat desetimilionové investice, aby se dostal do slušného stavu a aby se tam nikdo nezranil. Nedokážu si představit, že bych investoval městské peníze do městského areálu a zisk z toho získala soukromá osoba, která je navázaná na našeho bývalého starostu Alexandra Nováka, který byl za korupci odsouzen. To je nepřijatelné.

Byla tato smlouva pro město nevýhodná?

Když bylo výběrové řízení vyhlášeno, tak tehdejší primátorka Ivana Řápková deklarovala, že městu Kamencové jezero přináší náklady ve výši tří milionů korun. Takže když se ho zbavíme, tak o tyto náklady přijdeme a ještě budeme mít drobný výnos. Bylo to hezky řečeno, ale ve smlouvě bylo napsáno, že Chomutov hradí veškeré provozní náklady, musí dělat opravy veškerého majetku s výjimkou takových údržbářských prací, jako že si CV Relax vymění žárovky sám. Všechny výnosy zůstaly u společnosti CV Relax. Takže šílená záležitost.

Paní Řápková podle vás občany oklamala?

Byla to obrovská lež. I analýza, kterou si nechali zpracovat, hovořila o tom, že firma, která vyhraje výběrové řízení, by se měla o vše starat, to se ale poté už v žádném dokumentu neobjevilo.

Vize zbavit město nákladů byla správná?

Je otázka, jestli město má být podnikatel a vlastník takových objektů. Možná soukromý subjekt je dokáže spravovat lépe. To, jak to bylo nastavené v Chomutově, bylo neuvěřitelné.

Jaké změny v areálu plánujete?

Rádi bychom vyhlásili architektonickou soutěž, abychom věděli, jak má Kamencové jezero vypadat. Buď můžeme jít romantickou cestou prvorepublikového areálu, tak to vidím já, nebo by se mohlo jednat o moderní areál. Nicméně nyní musíme opravovat malá mola, aby nebyla životu nebezpečná. Potřebujeme opravit vodní vlek, je to unikátní záležitost, za kterou jezdí lidé ze širokého okolí, a generuje to zisk. Budeme sanovat břeh od bahna. To jsou takové rychlé akce, které tam musí proběhnout, a pak půjde o údržbu.

Kamencové jezero bude vypadat jako za první republiky?

Vždycky to byly lázně. Můžeme se podívat na prvorepublikové filmy a tohle by na nás mělo dýchnout. Je to pohled můj, primátora, ale ten nemusí být většinový.

Kolik budete muset investovat?

Několik let po sobě budeme muset dávat z rozpočtu desítky milionů.

Pronesl jste, že Kamencové jezero není Alexandra Nováka. Jak máte doloženo, že firma, která si areál pronajímala, patřila Novákovi?

CV Relax měl akcie na doručitele. To je právní forma, která měla zastřít vlastníky. Já když jsem dříve viděl, jak někteří radní obhajují právě působení CV Relax, tak jsem si říkal, že akcionářů je více než samostatný Novák. Nicméně Zdeněk Fojtík vždycky deklaroval, že akcionářem je on a jeho otec. I sám Fojtík řekl, že mu peníze na to půjčil Alexandr Novák. Myslím si, že má podepsanou nějakou směnku. To je model, který často používá. Lidem dá peníze na investici a tím ovládá ty firmy.

Takže máte za to, že firma patří Novákovi?

Alexandr Novák oficiálně nevlastní téměř nic. Až po návratu z vězení se přihlásil k tomu, že vlastní v Chomutově dva hotely. Přitom to už bylo zřejmé řadu let.  

Byl důvodem vypovězení smlouvy fakt, že za firmou podle vás stojí Novák?

Mně mohou být nějací lidé nesympatičtí, ale jsou mi vlastně ukradení. Je to na policii a na soudech, aby řekly, kde spáchali trestný čin, konaly a odsoudily je. Pro mě bylo hlavní to, že musíme cpát městské peníze do úpravy toho areálu, aby se soukromé firmě dobře podnikalo. To bylo pro mě nepřijatelné. A je jedno, jestli to je Novák, nebo Vomáčka.

V posledních osmi letech areál provozovala společnost CV Relax. Víte, o kolik peněz město přišlo?

Když si vezmeme, že výnosy byly v řádu šesti až osmi milionů, jsou to částky, které každý rok utíkaly a mohly se vracet zpět do areálu. Zůstaly ale soukromé firmě.

Budete se chtít obrátit na policii nebo soudy?

My jsme to konzultovali, ale je to promlčené. Ta smlouva byla podepsána před osmi roky. Nikdo z právníků nenašel možnost stíhat ty, kteří to způsobili. Pro mě by měli vyvodit morální, osobní a politickou zodpovědnost dva lidé, kteří tu smlouvu schválili a kteří stále sedí v zastupitelstvu. Je to exprimátor Mareš a exhejtmanka Vaňhová.

Jste připraveni, že společnost CV Relax bude chtít nějaké peníze? Již říká, že bude požadovat zhruba 41 milionů, které do areálu investovala.

My musíme respektovat soukromé investice. Město se k tomu postaví čelem. Případné peníze CV Relax zaplatí. Nechali jsme si zpracovat posudek na hodnotu majetku, který tam CV Relax zainvestoval a postavil. A my se můžeme vypořádat jen s touto částkou, žádnou jinou.

O jakou jde?

To, že má někdo faktury v nějaké výši, neznamená, že investice v takové výši tam byly provedeny. Znalecký posudek hovoří o ceně necelých 23 milionů. Probíhá inventarizace a my můžeme zjistit, že nám řada majetku chybí nebo je poškozena. A mohou být částky, které se od této sumy ještě odečtou.  

Takže těch 23 milionů jste ochotni CV Relax vrátit.

Ano, musí o tom ale rozhodnout zastupitelstvo. Jsou to jediné právní kroky, které můžeme udělat. Když někdo zvedne ruku pro čtyřicet milionů, tak bude čelit trestnímu oznámení, že poškodil zájmy města Chomutova.

Před časem jste jednal s místním vlivným podnikatelem Alexandrem Novákem, ten zastupoval CV Relax a požadoval 80 milionů korun.

Někteří lidé smlouvají jako na asijském tržišti. Já si myslím, že si reálně uvědomoval, že to je těch dvacet milionů. Zkusil nadhodit osmdesát. Byla to taková hra, nemohl to myslet vážně.

Jednali jste spolu jen jednou?

Já jsem ho viděl podruhé v životě minulý týden před jeho hotelem. Jinak se s ním nepotkávám.

Překvapilo vás to, že na jednání za CV Relax přišel?

Mě to vůbec nepřekvapilo, když panu Novákovi tady patří půlka Chomutova.

Není to nějaká hra, že vám bez problémů areál předali? Nebudou se chtít o peníze soudit?

Myslím si, že tak to je. Těší se na ten soudní spor.

Jste přesvědčeni, že u soudu uspějete?

Rozhodnutí soudů jsou různá a někdy velmi podivná. Třeba když jeden soudce řekne, že Alexandra Nováka nepustí z vězení a za pár dní druhý soudce řekne: Pustím ho.

Chomutov si nechal zanalyzovat smlouvy společnost CV Relax. Vyplynulo z této analýzy, kam dál peníze odtékaly?

Podle většiny z nich jedna společnost Fojtíka fakturovala druhé společnosti Fojtíka. Takže spíše šlo o to dostat do účetnictví nějaké dokumenty, které budou hovořit, že tam proinvestoval nějakou částku. Podle smlouvy měl během deseti let proinvestovat 50 milionů. On si tak plnil podmínky smlouvy, ač ta částka nebyla taková, jaká tam byla proinvestována.

Šlo o fiktivní práce?

Já bych neřekl, že fiktivní, ale dvakrát předražené. Když je to mezi jednou vaší firmou a druhou, tak si peníze můžete přesypat, jak chcete.

Co bylo tou poslední kapkou, že jste se rozhodli spolupráci ukončit?

Když pan Fojtík říkal, že Kamencové jezero neotevře, tak jsme nemohli déle čekat, abychom neohrozili sezónu. To jsme nemohli dopustit, proto došlo k výpovědi tak narychlo.

Nedospějete dříve nebo později k tomu, že stejně Kamencové jezero nějaké soukromé firmě pronajmete?

Proč by městské firmy měly být v tom hospodaření horší nežli soukromé? I v městských firmách jsou dobří manažeři. Když vedení města bude fungovat ekonomicky a vizionářsky, tak ten areál můžou vést k prosperitě.

Jak se ten areál za osm let změnil?

Co se týče toho městského majetku, tak na něm se nic nezměnilo. Restaurace Dřevák musí být zavřena, molo jsme museli zavřít, protože statik řekl, že je životu nebezpečné. Dvě mola jsme museli loni odstranit. Všechny ty městské věci jsou neuvěřitelně zanedbané. CV Relax měl snahu tam budovat to, co mu přinese nějaký zisk - stánky nebo restauraci.

Kdy se areál otevře?

Když to bude prvního července, bude to skvělé. Rekonstrukce by měly skončit v červnu.

V Ústí nad Labem se místo slova koalice používá spojení "parta devatenácti, kteří se umí dohodnout," říká podnikatel Martin Hausenblas. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy