Inspekce podala trestní oznámení kvůli areálu Setuzy

ČTK ČTK
20. 9. 2013 17:00
Inspekce životního prostředí objevila v areálu nebezpečné chemikálie.
Budova ústecké firmy STZ.
Budova ústecké firmy STZ. | Foto: Aktuálně.cz

Lovosice (Litoměřicko) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) podala trestní oznámení na firmu Wowitra, která vlastní areál bývalé Setuzy v Lovosicích.

Navíc s ní zahájila správní řízení kvůli porušení zákona o odpadech, řekla mluvčí ČIŽP Simona Cigánková.

Podle ČIŽP se v areálu, který prochází demolicí, před několika týdny našly tuny rizikových laboratorních chemikálií a další stovky tun látek s rizikovými vlastnostmi.

Kvůli řešení situace v areálu se v pátek na krajském úřadě konalo jednání, kterého se vedle ČIŽP účastnilo také vedení lovosické radnice či hasiči.

"Město Lovosice se obrátí na hasičský záchranný sbor a požádá hasiče, aby učinili nezbytná opatření pro zamezení kontaminace podzemních vod a horninového podloží," tlumočila závěr pátečního jednání mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková. Další schůzka na krajském úřadě by měla následovat v říjnu.

Demolice stojí

Už počátkem září inspekce s firmou Wowitra zahájila správní řízení kvůli porušení zákona o ochraně vod, nařídila také zastavení demoličních prací. 16. září pak zahájila správní řízení kvůli porušení zákona o odpadech.

"V areálu nebyly zabezpečeny odpady před nežádoucím zhodnocením, odcizením nebo únikem. Na vyžádání kontrolnímu orgánu nepředložili dokumentaci a neposkytli pravdivé a úplné informace, které souvisejí s nakládáním s nebezpečnými odpady," vysvětlila Cigánková.

Týž den ČIŽP podle jejích slov podala na firmu Wowitra k Okresnímu státnímu zastupitelství v Litoměřicích trestní oznámení, a to kvůli podezření na spáchání trestných činů poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s odpady.

Podle předběžného opatření ČIŽP měly být v areálu zastaveny demoliční práce. Podle Jana Bučka, který je asistentem a překladatelem jednatele Wowitry Clauda Dhieta, byly firmy pracující na demolici areálu vyzvány k přerušení činnosti.

Jednatel si pozval statika, aby vyhodnotil, co vše je třeba udělat k zabezpečení stavby takovým způsobem, aby neohrožovala zdraví ani majetek lidí. "Zabezpečovací a ukončovací práce podle mých informací skončily včera," řekl Bučko.

Dhiet už dříve uvedl, že by podle něj finanční odpovědnost za případnou likvidaci chemikálií neměla padnout na Wowitru, protože není jejich vlastníkem. Patří totiž společnostem, které jsou v likvidaci.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy