Holandský lyžař se vážně zranil na Klínovci. Nezvládl jízdu a spadl z mostu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
4. 3. 2016 14:54
Šestnáctiletý lyžař z Nizozemí se v pátek zranil při lyžování v Krušných horách. Mladík nezvládl prudkou jízdu, spadl z přemostění silnice na asfalt z výšky asi deseti metrů. Mladík utrpěl zranění končetin a lehký otřes mozku. S podezřením na poranění páteře byl převezen do nemocnice v Ústí nad Labem. „Jedná se o vcelku unikátní nehodu a o jejích přesných příčinách nechci spekulovat," uvedl náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner a dodal, že tvrdý sníh umožňuje rychlou jízdu a lyžaři by měli dodržovat bezpečné zásady.
Šestnáctiletého lyžaře transportoval vrtulník do ústecké nemocnice.
Šestnáctiletého lyžaře transportoval vrtulník do ústecké nemocnice. | Foto: Horská služba ČR

Krušné hory - Šestnáctiletého lyžaře z Nizozemska převezla v pátek krátce po poledni záchranná služba do nemocnice v Ústí nad Labem s podezřením na poranění páteře a lehký otřes mozku. Mladík ve skiareálu Klínovec nezvládl prudkou jízdu a spadl z přemostění silnice na asfalt. 

Holandský lyžař spadl v plné rychlosti z výšky asi deset metrů. „Zjistili jsme, že si vážně poranil horní i dolní končetinu,“ uvedl k situaci pacienta Jan Šimeček, zasahující člen Horské služby Krušné hory. Záchranáři zraněnému nasadili krční límec a zafixovali jej do vakuové matrace. Lyžaře pak transportoval přivolaný vrtulník.

„Jedná se o vcelku unikátní nehodu a o jejích přesných příčinách nechci spekulovat. Faktem je, že sněhová pokrývka na zdejších sjezdových tratích je pro jízdu velmi dobrá, ovšem sníh je příliš tvrdý a umožní tak vysoké rychlosti,“ upozornil lyžaře Miroslav Güttner, náčelník Horské služby Krušné hory. Zároveň upozornil lyžaře s tím, že všichni by měli velmi bedlivě dodržovat všechny zásady bezpečného pohybu na sjezdových tratích.

Na sjezdovkách skiareálu Klínovec leží aktuálně až metr sněhu. „Podmínky na sjezdovkách jsou ideální, netvoří se žádné boule, což umožňuje lyžařům jezdit vyšší rychlostí. Proto je vždy nutné, aby dobře odhadli své schopnosti a jízdu jim přizpůsobili. Na mostech máme ochranné sítě, takové nehody rozhodně nejsou obvyklé," uzavřel mluvčí klínoveckého skiareálu Adam Svačina.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Britský herec Terry Jones ze skupiny Monty Python daroval mozek vědcům

Jones trpěl poměrně vzácným druhem demence, která postihuje především čelní oblast mozku. Herec měl podle britského tisku v posledních letech problémy s komunikací a porozuměním.

Jeho mozek byl podle The Daily Telegraph uložen v neurologickém institutu londýnské univerzity UCL. "Výzkum mozkových tkání nám pomáhá v pochopení těchto nemocí. Darování mozku není zdaleka běžné, velice si toho ceníme," řekl Thomas Warner, který má v UCL na starosti mozkovou banku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy