reklama
 
 

Opakované hlasování v Chomutově a Bílině provází nízká účast

31. 1. 2015 12:43
Komunální volby se opakují kvůli loňskému kupčení s hlasy, řada lidí požaduje za hlasování finanční odměnu. Na průběh voleb dohlíží policie.

Chomutov/Bílina – Nízká volební účast provází opakované komunální volby v Chomutově a v Bílině na Teplicku, zjistila dnes ČTK ve volebních místnostech. Podle protikorupčních organizací sociálně slabí v Chomutově zjišťují, zda za hlas dostanou finanční odměnu. Policie zatím kupčení s hlasy nezaznamenala.

Právě kvůli možnému nakupování hlasů při podzimních komunálních volbách se hlasování v obou městech opakuje.

Po odměnách za hlasování se podle Janusze Konieczného z Nadačního fondu proti korupci ptají lidé v chomutovských sociálně vyloučených lokalitách. "Nejde jen o Romy, ale i další lidi v tíživé finanční situaci. Zaznamenali jsme, že například lidé bez domova se ptají po padesátikorunové odměně," řekl ČTK Konieczny s tím, že aktivisté předávají všechny informace policii.

Ta podle mluvčí Marie Pivkové problémy zatím nezaznamenala. "Nemáme hlášené žádné případy narušení voleb," řekla ČTK Pivková.

Volební účast ve městě se pohybuje od pěti do deseti procent.

Na volby dohlíží policie

V Bílině jsou policejní hlídky u všech volebních místností. "Dění ve městě monitorují desítky uniformovaných policistů i kolegů v civilu, kteří dohlíží na legitimnost voleb. V uplynulých dnech ani dnes jsme nepřijali žádné oznámení, které by se týkalo takzvaného kupčení s hlasy voličů," řekl ČTK teplický policejní mluvčí Daniel Vítek.

Opakované hlasování nařídil v obou městech ústecký krajský soud, který po kontrole zjistil desítky shodně vyplněných volebních lístků. Kupčení s hlasy podle soudu výsledky podzimních voleb výrazně ovlivnilo.

autor: ČTK | 31. 1. 2015 12:43

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Ústecký kraj

  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama