Běženci v Drahonicích přerušili hladovku a odsoudili "zločinný a zbabělý čin" v Paříži

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 11. 2015 19:36
Uprchlíci z detenčního zařízení v Drahonicích na Lounsku odsoudili teroristické útoky v Paříži. Z úcty k utrpení Evropanů prý přerušili svou hladovku. To potvrzuje i cizinecká policie, její mluvčí Kateřina Rendlová považuje hladovku za skončenou. Problémy nejsou podle ní hlášeny z žádného z detenčních zařízení v Česku. "Za deset let, co pracuji jako mluvčí cizinecké policie, nepamatuji případ, kdy by někdo držel hladovku tak dlouho, aby skončil v nemocnici. Když zjistí, že se ničeho nedomohou, tak to vzdají," uvedla Rendlová.
Detenční tábor v Drahonicích
Detenční tábor v Drahonicích | Foto: Reuters

Drahonice - Uprchlíci z detenčního zařízení v Drahonicích na Lounsku odsoudili teroristické útoky v Paříži. Z úcty k utrpení Evropanů přerušili svou hladovku. Jejich prohlášení dnes poskytla Marie Heřmanová, mluvčí dobrovolníků, kteří s uprchlíky spolupracují. Hladovku zahájily v úterý kvůli obavám z deportace z Česka čtyři desítky běženců, převážně Iráčanů.

"My, uprchlíci zadržovaní v detenčním zařízení v Drahonicích, tvrdě odsuzujeme zločinný a zbabělý čin, který vykonala zločinná skupina, která sebe sama nazývá Islámský stát," uvedli migranti v prohlášení a vyjádřili svou soustrast obětem. Zraněným přejí rychlé uzdravení. "I my jsme byli terorizováni zločiny stejné skupiny ve své zemi a to je důvodem našeho útěku do bezpečí a míru v zemích svobody a demokracie," stojí v prohlášení.

"Zároveň oznamujeme přerušení naší hladovky v soucitu s rodinami obětí, zraněnými a z respektu k jejich bolesti," uvedli migranti v prohlášení.

V Drahonicích klid

V detenčním zařízení byl v neděli dopoledne klid. Na večeři v sobotu nepřišlo devět uprchlíků, nedělní oběd už vynechal jen jediný. To ale není nic výjimečného, řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová, která tak hladovku v Drahonicích považuje za skončenou. Problémy nejsou podle ní hlášeny z žádného z detenčních zařízení v Česku. Všude je klid, dodala.

"Za deset let, co pracuji jako mluvčí cizinecké policie, nepamatuji případ, kdy by někdo držel hladovku tak dlouho, aby skončil v nemocnici. Když zjistí, že se ničeho nedomohou, tak to vzdají," uvedla. Hladovku jako formu protestu podle ní lidé v detenčních zařízeních používají často. "Není jim to ale nic platné," dodala.

Po pátečních teroristických útocích v Paříži, které si vyžádaly už 129 obětí, cizinecká policie zesílila kolem zajišťovacích zařízení pro cizince hlídky. "Všude je ale klid, žádné problémy jsme nikde neměli," uvedla Rendlová.

Detenční zařízení v Drahonicích, které vzniklo z areálu bývalé věznice, má kapacitu 240 lidí, určeno je výhradně pro muže. V zařízení je nyní podle Rendlové 92 lidí. "Nejde přitom jen o uprchlíky," poznamenala.

Jsou tam podle ní například i Ukrajinci nebo Bělorusové, které cizinecká policie opakovaně zadržela na území České republiky při práci načerno.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy