Firma skladuje protizákonně tisíce pneumatik, inspekce rozhoduje o pokutě

ČTK ČTK
24. 2. 2016 19:23
V průmyslové zóně Triangle u Žatce skladuje firma Hargo tisíce pneumatik. Hromady pneumatik v areálu společnosti jsou vysoké až pět metrů a obklopují tovární halu, kde se staré pláště recyklují. Česká inspekce životního prostředí z obavy před vznikem požáru zahájila s firmou řízení o pokutě. Ředitel ústeckého oblastního inspektorátu Jaroslav Vacek řekl, že jí hrozí pokuta až deset milionů korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Bridgestone

Žatec (Lounsko) - V průmyslové zóně Triangle u Žatce skladuje firma Hargo tisíce pneumatik. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) z obavy před vznikem požáru zahájila se společností řízení o pokutě, uvedla Česká televize (ČT). Ředitel ústeckého oblastního inspektorátu Jaroslav Vacek řekl, že firmě hrozí pokuta až deset milionů korun.

"Firma porušila zákon o odpadech," uvedl Vacek. "Naším cílem je předejít ohrožení a poškození životního prostředí," řekl. Hromady pneumatik v areálu firmy Hargo jsou podle České televize vysoké až pět metrů a obklopují tovární halu, kde se staré pláště recyklují.

Souhlas s nakládáním s pneumatikami byl přitom vázaný na určité podmínky, které zachycuje provozní řád. V něm je určeno množství pneumatik a místo skladování. "Firma porušila množství i umístění," řekl Vacek.

Předseda představenstva firmy Jiří Klein televizi řekl, že na vině je porucha recyklační linky, oprava poškozeného hřídele se podle něj protáhla skoro na tři měsíce. Příjem dalších pneumatik společnost údajně zastavila.

Televize doplnila, že poruchy technologie továrnu provázejí už tři roky, kdy tam běží zkušební provoz, společnost mezitím vyhlásila úpadek. "Do insolvenčního řízení se přihlásilo 12 věřitelů. Největší z nich, banka, která stavbu továrny financovala, chce nazpět 136 milionů korun," uvedla Česká televize.

V Ústeckém kraji už jednou hromada pneumatik hořela. Ředitel ústeckého inspektorátu připomněl, že to bylo před šesti lety v Tušimicích na Chomutovsku. Tehdy hasiči u požáru zasahovali několik dnů a definitivně ho přemohli až po půl roce. Náklady na zásah vyčíslila krajská samospráva na 2,7 milionu korun, vymoci se zatím kraji po zkrachovalém majiteli skládky nic nepodařilo.

Řízení o pokutě firmě Hargo by mohlo skončit v polovině března. Společnost pak bude mít možnost se proti její výši odvolat. "Až bude rozhodnutí pravomocné, můžeme ho teprve zveřejnit," řekl Vacek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy