Ekologický protest v Teplicích. Jako před 22 lety

ČTK ČTK
11. 11. 2011 18:43
Lidé protestovali proti navážení odpadních kalů z ostravských lagun
Ještě v srpnu 2011 hejtmanka Vaňhová s odvážením kalů důrazně nesouhlasila a označila ho za "pouhé přesunutí problému z jednoho ekologicky postiženého kraje na druhý"...
Ještě v srpnu 2011 hejtmanka Vaňhová s odvážením kalů důrazně nesouhlasila a označila ho za "pouhé přesunutí problému z jednoho ekologicky postiženého kraje na druhý"... | Foto: Jan Langer

Teplice - Zhruba 100 až 150 lidí v pátek v Teplicích protestovalo proti tomu, že se do Ústeckého kraje naváží odpadní kaly z takzvaných ostravských lagun. Nespokojení lidé přičítali ve svých projevech hlavní vinu na celém problému hlavně vedení Ústeckého kraje.

Je to vůbec první demonstrace proti kalům, která na se severozápadě Čech konala. Zároveň symbolicky navázala na ekologické demonstrace z listopadu 1989. První z nich se konala právě před 22 lety na stejném místě.

Před 22 lety se u kašny na Benešově náměstí sešlo podle policejních zpráv asi 400 lidí a jejich demonstrace a následný průvod způsobily velký poprask; podle historiků to bylo vůbec poprvé, kdy lidé mimo Prahu vyšli protestovat proti komunistickému režimu. Pamětníků tehdejší demonstrace bylo i dnes okolo kašny plno.

Když jim to teď projde, příště si dovolí ještě víc

"Až mě mrzí, že tu není víc mladých, možná si už tolik neumí vážit čistého ovzduší," řekla Milada Bačová, která v sousední Krupce dlouhou dobu bojovala proti továrně na skelnou vatu firmy Knauf. Nespokojenost místních tam nakonec donutila firmu k částečné změně výrobních technologií.

Většina z těch, kteří se vystřídali u megafonu, vnímá spalování kalů obzvlášť citlivě. Bojí se toho, že pokud jejich spalování v cementárně v Čížkovicích na Litoměřicku likvidátorovi ostravských lagun projde, dovolí si znečišťovatelé příště zase o něco víc.

Vaňhová otočila o 180 stupňů

Hodně výtek směřovalo i na adresu Ústeckého kraje, který skladování kalů povolil. "Paní hejtmanko (Vaňhová), měla byste si uvědomit, že budou volby a chovat se podle toho. S tímhle přístupem už o takových věcech dlouho rozhodovat nebudete," zněla jedna z výčitek. Ústecký kraj se v posledních týdnech brání a tvrdí, že při schvalování likvidace kalů nepochybil.

Ústecká hejtmanka Jana Vaňhová se přitom zpočátku razantně stavěla proti odovozu kalů do svého regionu, pak však radikálně změnila kurz. Ještě počátkem letošního srpna řekla: "Musíme v této souvislosti bez kompromisů a opakovaně trvat na tom, že Ústecký kraj v žádném případě nemůže přijmout řešení, které spočívá v pouhém přesunutí problému z jednoho ekologicky postiženého kraje na druhý."

Na ovzduší tu jsou citliví

Lidé v Podkrušnohoří jsou na čisté ovzduší obzvlášť citliví. Region v 80. letech minulého století totiž trápilo enormní znečištění, které mu vyneslo pověst kraje s nejvíce zničeným životním prostředím v Československu. Na dnešní protest naváže podobná akce i v sobotu v Litoměřicích.

Tamější lidé navíc poslali do Teplic svou petici, na jejíž archy se podepsala velká část demonstrantů. Teplický mítink v pátek trval asi 40 minut; lidé na jeho konci zapalovali svíčky na památku roku 1989 a pak se vydali po trase tehdejšího pochodu.

Jedna z největších ekologických zátěží

Kaly pocházejí z takzvaných ostravských lagun; místa, kde se shromažďovaly odpady z někdejší chemičky Ostramo. Jsou považované za jednu z největších ekologických zátěží, která se řeší už od 90. let a zakázka na likvidaci vyjde stát na 2,6 miliardy korun.

Likvidaci provádí sdružení firem Čistá Ostrava, které vede firma Geosan. Současná verze počítá s tím, že kaly zbavené hlíny se smíchají s vápnem a spálí se během šesti let v cementárně v Čížkovicích, která je podle Čisté Ostravy nejvhodnějším zařízením v Česku. Asi 110 000 tun hmoty bude mezitím uskladněno u Litvínova.

 

Právě se děje

Další zprávy