Domácnosti napojí na teplo z elektrárny, slibují úsporu

ČTK ČTK
24. 9. 2012 19:37
Další část Teplic by měla od příštího roku brát teplo přímo z elektrárny Ledvice
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martina Machová

Bílina (Teplicko) - Další část padesátitisícových Teplic by měla od příštího roku brát teplo přímo z elektrárny Ledvice.

Na nové rozvody za zhruba 100 milionů korun se má příští rok napojit lázeňská čtvrť Šanov a přilehlé sídliště Prosetice. Řekl to místopředseda ČEZ Teplárenské Petr Hodek.

Pro domácnosti by to mělo znamenat zlevnění tepla zhruba o 20 procent. Podobným způsobem letos ČEZ Teplárenská napojila 1150 domácností v Bílině, v níž mohla vzápětí odstavit plynové kotelny.

Teplice jsou už dnes z velké části vytápěné z Ledvic, na Šanově, v Proseticích a v Trnovanech ale stále topí méně rentabilní plynové kotelny.

Navíc má ČEZ přebytečnou kapacitu v přivaděči od Ledvic, který byl koncipovaný v 80. letech minulého století a od té doby klesla spotřeba tepla jak v továrnách, tak v bytech.

"V rozvodech je zhruba třicetiprocentní rezerva," řekl ředitel ledvické elektrárny František Strach.

Na začátku roku by měl být napojený Šanov i s velkými lázeňskými domy, pak půjdou práce Mlýnskou ulicí až na čtyřtisícové sídliště Prosetice. Náklady se odhadují na zhruba 100 milionů korun.

To samé vyzkoušel ČEZ už letos v Bílině, kde od září napájí dalších 1150 domácností, hlavně na Pražském předměstí. Tam také odstavil plynové kotelny a cenu za gigajoule snížil z 677 na 530 korun, tedy zhruba o 22 procent.

Podle propočtů firmy to pro průměrnou domácnost bude znamenat úsporu asi 5000 korun ročně.

Příští rok by se měly rozeběhnout i další podobné akce na využití tepla z Ledvic - za 40 milionů korun by mělo vyrůst centrální vytápění přímo ve stejnojmenné obci s asi 550 obyvateli.

Ledvická síť bude navíc na východní straně zaslepena, aby se mohla případně napojit i na osmitisícový Duchcov. To ale až v případě, že se bude železniční trať z Teplic do Bíliny vracet do původní polohy, z níž ji vytlačil povrchový důl; tepelný napáječ by vedl souběžně s ní.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Teplárny v ČR.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy