Dětem ze sídlišť vadí drogy. Poradí městu, co s tím

ČTK ČTK
5. 5. 2011 15:55
Dialog mezi mládeží a radnicemi zprostředkuje organizace Člověk v tísni
Foto: RK Sting

Jirkov - Dětem a mladým lidem ze sídlišť v Chomutově a Jirkově podle průzkumu společnosti Člověk v tísni nejvíce vadí drogy, kriminalita a málo hřišť, která se pro ně hodí.

Organizace chce zprostředkovat dialog mezi dětmi a mládeží ze sídlišť a radnicemi. Na tiskové konferenci k průzkumu Mezi panely to v Jirkově řekl Miroslav Koranda z tamní pobočky společnosti.

Dotazy terénních pracovníků směřovaly na to, co mladým lidem na sedmi sídlištích vadí, co by chtěli změnit a zda si myslí, že změna k lepšímu je možná.

"S každým jsme se bavili asi 20 minut, některé respondenty nám vybraly i školy, jiné jsme oslovili přímo na ulici," popsala průzkum terénní pracovnice Tereza Zemanová. Podle ní bylo pouze 20 oslovených spokojeno s tím, kde žijí. Nespokojenost a nevíra v možnost změny podle ní většinou stoupá s věkem.

Více než 14 procent dětí a mladých lidí na sídlištích postrádá hřiště, která by odpovídala jejich požadavkům a věku. Často jsou podle Korandy hřiště nepřístupná pro starší děti a mládež, která hledá místo na hraní s míčem nebo lavičky, kde se může scházet.

Přestože drogy, dealeři a narkomani patří k jedné z věcí, která více než 300 oslovených dětí a mladých lidí od deseti do 25 let ze sídlišť vadí nejčastěji, třetina z nich přiznala, že minimálně marihuanu už vyzkoušela.

"Pouze tři se přiznali k užívání tvrdých drog. Ale mnoho z nich má v rodině někoho, kdo drogy užívá," dodala Zemanová s tím, že při osobních rozhovorech nejspíš někteří neříkali pravdu. Nejčastěji prý mladí lidé sáhnou k drogám kvůli partě, problémům v rodině nebo proto, že se nudí.

Základem je dialog

Člověk v tísni nabízí jirkovské radnici a chomutovskému magistrátu doporučení, jak vyjít vstříc požadavkům mladých ze sídlišť. Nejdůležitější je podle Korandy komunikace, Člověk v tísni ji nabízí zprostředkovat.

"Oni mají nápady, ale potřebují pomoc s jejich realizací. Někdy sami něco malého uspořádají, ale díky podpoře města by to mohlo být mnohem lepší. A jde vlastně o drobné," řekla Zemanová.

Pracovníci Člověka v tísni se už sešli se skupinou mladých, aby probrali jejich nápady, takové schůzky budou podle Zemanové pokračovat. Mezi aktivní podle ní patří hlavně členové jirkovské hip hopové komunity, kteří chvíli provozovali i hudební klub. Podporu si podle ní zaslouží třeba místní fotografové nebo sprejeři. Ze schůzky vznikl také nápad na promítání na stěnu panelového domu nebo sídlištní televizi.

 

Právě se děje

Další zprávy