Demolice Setuzy zastavena, uvnitř našli chemikálie

ČTK ČTK
9. 9. 2013 16:01
Česká inspekce životního prostředí nařídila zastavit demolici areálu v Lovosicích.
Budova ústecké firmy STZ.
Budova ústecké firmy STZ. | Foto: Aktuálně.cz

Lovosice/Praha - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) rozhodla o zastavení demolice areálu bývalé Setuzy v Lovosicích, kde byl provoz na lisování plodin pro výrobu olejů.

Našly se v něm tuny nebezpečných chemikálií, včetně sloučenin radioaktivních prvků. Inspektoři informují tyto dny krajský úřad, stavební odbor lovosické radnice i Úřad pro jadernou bezpečnost, řekla mluvčí ČIŽP Simona Cigánková.

S majitelem areálu, firmou Wowitra, zahájí správní řízení o uložení sankcí.

"Opatření budou spočívat v zastavení veškerých prací, zabezpečení závadných látek proti dalšímu úniku do životního prostředí, jejich zajištění před neodbornou manipulací a zabezpečení areálu před vstupem nepovolaných osob," popsala mluvčí.

Inspektoři o výsledcích předběžné zprávy informují odbor životního prostředí krajského úřadu, stavební úřad a vedení lovosické radnice. "Zaurgujeme Státní úřad pro jadernou bezpečnost, aby řešil situaci," dodala mluvčí.

"Řádově jsou tam tuny vysoce rizikových laboratorních chemikálií a další stovky tun látek s rizikovými vlastnostmi jako jsou tuky, oleje či zaolejovaná voda," uvedla Cigánková. Podle inspekce je proto potřeba komplexně prošetřit, jaké látky a v jakém množství se v areálu nacházejí.

Podnět k šetření v areálu prostorách dala lovosická radnice. "Je to bývalá továrna, která je víceméně v centru města. Jelikož má nového majitele, který tam začal dělat demoliční práce, vyzvali jsme inspekci životního prostředí, aby přijela a zkontrolovala, zda je tam vše v pořádku. Nyní čekáme na výstupy inspekce," řekla starostka Lovosic Lenka Lízlová.

Setuza v areálu vyráběla technická mazadla a základy olejů a míchané krmné směsi.

 

Právě se děje

Další zprávy