Czech Coal chce za limity. Za vystěhování dá lidem víc

ČTK ČTK
22. 5. 2013 8:20
Podle expertů ČSSD se ale prolomení limitů nevyplatí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Energetická skupina Czech Coal chystá po sedmi letech novou nabídku lidem z Horního Jiřetína a Černic, aby se vystěhovali a umožnili vytěžit hnědé uhlí dosud chráněné limity.

Středečním Hospodářským novinám (HN) to řekl spolumajitel firmy Jan Dienstl.

"Myslím, že nová nabídka je nutná. Pokud se chceme v dnešní době nějakým způsobem dohodnout, musíme obcím a jejich obyvatelům něco nabídnout. Primárně by to měla být přímá dohoda mezi těžařem a lidmi, kterých se to týká," uvedl Dienstl.

Nově se má podle něj vyrovnání uskutečnit ve dvou rovinách. Nejprve bude firma zjišťovat, co lidé chtějí - zda peníze, nový dům nebo pracovní místo.

Následně prý přijde nabídka obcím, co je pro ně Czech Coal schopen udělat, například ochranné valy nebo novou silnici.

"Na podzim bychom na tom měli intenzivně pracovat, abychom měli plán začátkem příštího roku hotový. Neříkám, že už to budeme nějak prezentovat, ale musíme mít podklady, abychom mohli začít přemýšlet," řekl HN Dienstl.

Tady kdysi stávaly Libkovice. Skončí stejně i Horní Jiřetín?

Územní limity vytyčila vláda v roce 1991, zamezují dalšímu postupu těžby. Dienstl nedávno řekl, že firma bude usilovat o jejich prolomení.

Domluva s obyvateli obcí tak firmě k zahájení těžby nestačí, zároveň musí být prolomeny současné limity, o tom musí rozhodnout právě vláda, připomínají HN.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 1 hodinou

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy