Czech Coal chce za limity. Za vystěhování dá lidem víc

ČTK ČTK
22. 5. 2013 8:20
Podle expertů ČSSD se ale prolomení limitů nevyplatí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Energetická skupina Czech Coal chystá po sedmi letech novou nabídku lidem z Horního Jiřetína a Černic, aby se vystěhovali a umožnili vytěžit hnědé uhlí dosud chráněné limity.

Středečním Hospodářským novinám (HN) to řekl spolumajitel firmy Jan Dienstl.

"Myslím, že nová nabídka je nutná. Pokud se chceme v dnešní době nějakým způsobem dohodnout, musíme obcím a jejich obyvatelům něco nabídnout. Primárně by to měla být přímá dohoda mezi těžařem a lidmi, kterých se to týká," uvedl Dienstl.

Nově se má podle něj vyrovnání uskutečnit ve dvou rovinách. Nejprve bude firma zjišťovat, co lidé chtějí - zda peníze, nový dům nebo pracovní místo.

Následně prý přijde nabídka obcím, co je pro ně Czech Coal schopen udělat, například ochranné valy nebo novou silnici.

"Na podzim bychom na tom měli intenzivně pracovat, abychom měli plán začátkem příštího roku hotový. Neříkám, že už to budeme nějak prezentovat, ale musíme mít podklady, abychom mohli začít přemýšlet," řekl HN Dienstl.

Tady kdysi stávaly Libkovice. Skončí stejně i Horní Jiřetín?

Územní limity vytyčila vláda v roce 1991, zamezují dalšímu postupu těžby. Dienstl nedávno řekl, že firma bude usilovat o jejich prolomení.

Domluva s obyvateli obcí tak firmě k zahájení těžby nestačí, zároveň musí být prolomeny současné limity, o tom musí rozhodnout právě vláda, připomínají HN.

 

Právě se děje

Další zprávy