ČSSD v Libčevsi opouští 227 lidí, míří k Paroubkovi

Martina Machová ČTK Martina Machová, ČTK
21. 11. 2011 15:13
Svůj krok vysvětlují nesouhlasem se současným vedením krajské ČSSD
Několikrát odsouzený Karel Vrba (vlevo) v politice končí. Opět.
Několikrát odsouzený Karel Vrba (vlevo) v politice končí. Opět. | Foto: Ludvík Hradilek

Libčeves (Lounsko) - ČSSD opouští skoro celá buňka v Libčevsi na Lounsku, třetí nejsilnější v Ústeckém kraji.

"Odchází 227 lidí z 237," řekl její někdejší předseda Karel Vrba. Sám prý v politice končí, většina řadových členů ale přejde k národním socialistům bývalého lídra ČSSD Jiřího Paroubka.

Svůj krok vysvětlují nesouhlasem se současným vedením krajské ČSSD, které prý používá mafiánské praktiky. Sám Vrba musel v minulosti ČSSD opustit, když deník Aktuálně.cz upozornil na jeho kriminální minulost. Později se do sociální demokracie pokoušel vrátit, krajské vedení ČSSD to ovšem odmítlo.

Libčeves má sice jen asi 800 obyvatel, ale také donedávna třetí nejpočetnější buňku ČSSD v kraji, hned po Mostě a Teplicích. Celkem 93 z asi 240 členů bydlí přímo ve vesnici, zbytek je z okolních obcí, v samotné Libčevsi tedy byl ve straně zhruba každý sedmý dospělý.

Rozkrádání a nábor černých duší

Od začátku letošního roku se ale místní buňka ocitla pod tlakem nového vedení krajské ČSSD, které ji vinilo z náboru černých duší. V rozhádané severočeské ČSSD má její vedení na své straně jen čtyři ze sedmi okresů, k opozici se klonilo i Lounsko.

Teď Libčeveští odcházejí. "Stávající situace je podle nás neúnosná, současné praktiky vedení krajské ČSSD nechceme reprezentovat," uvedl Vrba.

Viní krajské vedení z rozkrádání peněz, náboru černých duší i zastrašování. Poslední kapkou prý bylo to, když na schůzi libčeveské ČSSD dorazil krajský radní Petr Jakubec (ČSSD), který se ji pak snažil blokovat kvůli formálním maličkostem. Jakubec se k tomu minulý týden nechtěl vyjadřovat.

Ze sociální demokracie odchází i Vrbova žena Blanka, která byla členkou širšího vedení ČSSD a která rovněž pracuje pro sociálnědemokratického senátora Marcela Chládka jako asistentka.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdíl přímo Chládek s tím, že její odchod z ČSSD na jejich vzájemné spolupráci nic nemění. "Není to politická funkce. Rozloučil bych se s ní jen v případě, kdybych byl nespokojen s její prací," uvedl. Sám senátor svolený za Lounsko následně zdůraznil, že on sociální demokracii neopouští.

Část z lipčeveských členů totiž ohlásila přesun do strany Národní socialisté - levice 21. století, vznikající kolem expremiéra Jiřího Paroubka. "Za sebe můžu říct, že já k nim půjdu. Pan Paroubek na rozdíl od stávajícího vedení vždycky dodržel slovo," řekl jeden z odcházejících Kamil Ferenc.

K národním socialistům podle něj chce v okolí vstoupit asi 180 lidí, z velké části právě odcházejících z ČSSD. "Je u nás spousta hasičů, myslivců i dalších zájmových spolků. Je to všechno o práci," dodal Ferenc. Celkovou voličskou ztrátu pro ČSSD odhadl asi na 5000 voličských hlasů.

V ČSSD se nepláče

Sociální demokraté odchod členů jedné z problematických stranických buněk vítají.

"Odchází jen papíroví členové u kterých bylo dlouhodobé podezření, že jde o takzvané četné duše," komentoval hromadný odchod předseda socialistů v Ústeckém kraji Arno Fišera. Připomněl, že právě tuto organizaci chtělo místní vedení přeregistrovat.

"Jeden zavelí a všichni utečou ze strany, už jen toto je dost podivné," dodal.

Obdobně se staví k hromadnému odchodu libčeveských členů i šéf Lidového domu Bohuslav Sobotka. "Takto organizovaný odchod jen posiluje podezření, že nešlo o členy, kteří do ČSSD vstupovali na základě individuálního rozhodnutí kvůli sociálnědemokratickému programu, ale spíše z hlasovacích a mocenských důvodů," uvedl.

Naopak Jiří Paroubek v reakci na příliv nových členů do jeho nového politického projektu LEV21 napsal, že "všichni nově příchozí členové jsou u nás vítáni."

 

Právě se děje

Další zprávy