Co to dělá? volal řidič. Pak náraz a autobus projel po boku křižovatku, líčí pasažér nehodu u Kadaně

Radek Nohl Radek Nohl
3. 5. 2016 10:30
Když se tři desítky lidí vracely v pátek autobusem ze Dne mužů, který pořádá každý rok porcelánka v Dubí na Teplicku, stala se nedaleko Chomutova vážná nehoda. Řidička osobního auta na křižovatce nedala autobusu přednost. "Srážka to byla veliká. Autobus se po úhybném manévru dostal do smyku a osobní auto nám při tom prásklo do boku, což autobus převrátilo na bok. Pak jsme proletěli celou křižovatku a prorazili tři roury parovodu," popisuje nehodu v rozhovoru pro Aktuálně.cz Vladislav Štika, který v autobusu také jel. Až na pár naraženin byl podle svých slov pořádku. Další takové štěstí ale neměli. Při nehodě bylo zraněno 25 lidí, z toho sedm těžce.
Nehoda autobusu a osobního auta u Kadaně na Chomutovsku, po které bylo zraněno 25 lidí.
Nehoda autobusu a osobního auta u Kadaně na Chomutovsku, po které bylo zraněno 25 lidí. | Foto: Vladislav Štika

Jak se nehoda stala?

Řidička osobního vozidla, která jela od Kadaně z vedlejší silnice, nám nedala přednost. Nechápu, jak mohla přehlédnout autobus, křižovatka je naprosto přehledná.

Odkud jste jeli?

Jeli jsme z akce Den mužů, kterou každoročně pořádá dubská porcelánka. Letos jsme byli v pivovaru v Chodové Plané. Nehoda se stala na naší zpáteční cestě.

Měl čas vás řidič před nehodou varovat?

To bohužel neměl, semlelo se to strašně rychle. Ozvalo se jen "Co ta kráva dělá?!" a už jsme letěli.

O jak velkou srážku šlo?

Srážka to byla veliká. Autobus se po úhybném manévru dostal do smyku a osobní auto nám při tom prásklo do boku, což autobus převrátilo na bok. Pak jsme proletěli po boku celou křižovatku a prorazili tři roury parovodu.

Zareagoval řidič autobusu správně?

Těžko říct. Je to o reakci, kterou má každý jinou, každý by asi reagoval trochu jinak. Kdyby nás to auto netrefilo tak blbě, asi by to dopadlo lépe. Rozhodně zareagoval tak, že jsme všichni naživu, takže mu můžeme všichni poděkovat.

Zranil jste se při nehodě?

Já osobně jsem z toho vyvázl, až na pár narážení a pohmoždění, úplně v pohodě. Ale bohužel takové štěstí neměli všichni. Některé jsme museli z autobusu i vynášet, protože nebyli schopni pohybu.

Už všechny zraněné propustili z nemocnice?

Nemám zprávy o všech, ale vím, že minimálně jeden člověk je stále v nemocnici. Ale všichni by měli být mimo ohrožení života, což je tak trochu zázrak.

Budete požadovat odškodné po viníkovi nehody?

Já osobně ne, nic vážného se mi nestalo.

Ministerstvo neví, jestli ta opatření zapůsobí, zvýšení pokut a bodových trestů počet dopravních nehod nesníží, říká dopravní expert Roman Budský. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na metro D, prověří vypsání tendru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku předběžným opatřením uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na vybudování prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Zákaz platí, než úřad posoudí, zda byla veřejná zakázka vypsána v souladu se zákonem. Na předběžné opatření upozornil server Seznam Zprávy, vydání následně potvrdila mluvčí úřadu Milena Marešová.

"Úřad vydal předběžné opatření včera (ve čtvrtek), dnes bylo doručeno účastníkům řízení. Správní řízení jsme zahájili na návrh společnosti Eurovia, která podala návrh na přezkoumání postupu zadavatele. Předběžné opatření zakazuje uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem do doby, než správní řízení skončí. V opačném případě by nebylo možné uložit nápravné opatření v případě, že úřad zjistí pochybení," uvedla Marešová.

Vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík řekl, že podnik si je situace vědom a rozhodnutí respektuje. Zakázku na výstavbu prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu vyhlásil pražský dopravní podnik a její hodnota přesahuje deset miliard korun.

Další zprávy