Českosaské Švýcarsko chce na seznam UNESCO

Markéta Žižková
19. 11. 2010 15:23
Češi a Němci o dalším postupu jednali tento týden ve čtvrtek
Foto: Jan Langer

Hřensko - Evropská přírodní dominanta Českosaské Švýcarsko se chce stát součástí Světového přírodního dědictví UNESCO.

Ve čtvrtek o této možnosti jednali zástupci Českého i Saského Švýcarska. Setkání se konalo na pevnosti Bastei u Bad Schandau v Německu.

"Ústecký kraj vždy zápis Českosaského Švýcarska na seznam UNESCO podporoval. Jsme připraveni na aktivní spolupráci s ministerstvem životního prostředí, které by mělo jednat se Spolkovým, resp. Saským ministerstvem o konkretizaci a kvantifikaci dílčích záležitostí," uvedl krajský radní pro regionální rozvoj a cestovní ruch Radek Vonka.

Během jednání se přitom ukázaly především pozitivní důsledky zapsání této přírodní památky na seznam UNESCO. Jak se ukázalo i jinde ve světě, zápis by mohl přinést více návštěvníků a hospodářský rozvoj.

"Obavy z negativních dopadů zápisu Českosaského Švýcarska na seznam Světového přírodního dědictví se ukázaly jako pouze dočasné," dodal Zdeněk Rytíř z tiskového oddělení Ústeckého kraje.

Česko má dosud 12 zápisů v seznamu UNESCO. Těmi posledními se před pár dny staly masopustní průvod z Hlinecka a sokolnictví.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy