Balíky ležely 70 let ukryté. Teď unikátní nález otevřeli

ČTK ČTK
4. 8. 2015 18:52
Balíky před svým odsunem schovala německá rodina v jedné vile v Libouchci na Ústecku.
Balíky ukrývají překvapení.
Balíky ukrývají překvapení. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Pracovníci muzea v Ústí nad Labem v úterý začali rozbalovat balíky, které ležely 70 let ukryté pod střechou vily v Libouchci na Ústecku. Z novin a papíru vytahovali deštník, klobouky, knoflíky či obraz, které před svým odsunem schovala německá rodina. Unikátní je nález svou velikostí.

Ředitel muzea Václav Houfek řekl, že takto ucelený sudetský poklad se dostal muzejníkům v Česku do rukou poprvé.

Právě historická hodnota pokladu je podle Houfka velká. "Pro nás je to jedinečná možnost zdokumentovat situaci, kdy lidé v časové tísni, kdy nevěděli, zda se vůbec vrátí do svého domu, schovávali předměty, se kterými žili," řekl ředitel.

Podle něj je k ukrývání věcí vedly zkušenosti z předchozí války. "Právě předměty denní potřeby byly to, co se dalo pak vyměnit za potraviny," uvedl. Takových pokladů mohly být podle Houfka stovky, žádný takto ucelený se však doposud nenašel.

Rodák skrýš odhalil po 70 letech

Výjimečné jsou i okolnosti nálezu ve skrýši pod střechou domu v Libouchci, kde je nyní mateřská škola. O úkrytu informoval obecní úřad rodák Rudi Schlattner. Osobně přijel skrýš po 70 letech minulý týden odhalit. Chce také pomoci s identifikací předmětů a popisem okolností. "Přijet by měl v polovině srpna, jeho svědectví bude velmi cenné," poznamenal Houfek.

Na věci si Schlattner nároky nedělá. "Řekl nám, že pouze chce, aby se nezničily," uvedl kurátor Tomáš Okurka, který byl odhalování pokladu přítomen. "Navíc předměty nepatřily jen jeho rodině. V domě podle něj před odsunem žilo asi 50 lidí, část z nich byli uprchlíci, kteří utíkali před ruskou armádou," řekl Okurka. 

Ze skrýše odvezli do ústeckého muzea 113 balíků. Dnes je hlavní konzervátor Jiří Belis začal rozbalovat. První vytáhl dětský deštník, následoval francouzský cylindr, dámské klobouky, žárovka, odznáčky, krabice s množstvím drobných fašistických vojenských propagačních materiálů, lyže, obraz a účetní desky.

Muzeum připravuje výstavu

Výjimečná historická událost z oblasti dokumentace soudobých dějin v pohraničí bude pokračovat v dalších dnech a týdnech. Podrobný popis předmětů, z nichž některé jsou ještě předválečné, bude doprovázet obsáhlá dokumentace.

Muzeum by rádo alespoň část nálezu představilo veřejnosti na připravované zářijové výstavě, která se bude věnovat událostem roku 1945 na Ústecku. Ještě předtím musí vyřešit, kdo bude sudetský poklad spravovat.

"Zájmem našeho muzea je, aby soubor zůstal v ucelené podobě a aby zůstal pokud možno v našich sbírkách," uvedl ředitel. Nalezené věci náleží jako konfiskáty nejspíš státu. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových by měl rozhodnout, kdo se o ně bude starat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy