reklama
 
 

Audit: Čtyři chomutovští policisté si vyplatili 12 milionů

30. 4. 2015 10:56
Audit v chomutovské městské policii odhalil závažné problémy ve fungování. Kvůli chybám už odešlo celé vedení městské policie. Čtyři policisté si na odměnách rozdělili 12 milionů korun.

Chomutov - Závažné nedostatky v zakázkách, neevidování knih jízd a nestandardně vysoké odměny odhalil audit v chomutovské městské policii.

Novinářům to ve čtvrtek řekl náměstek primátora Marek Hrabáč (ANO), do jehož kompetencí strážníci spadají. Podle něj jsou zjištění auditu šokující. Kvůli chybám už odešlo celé vedení městské policie, radnice se teď radí s právníky, zda podnikne i trestněprávní kroky.

Bývalý management městské policie podle města pět let dostával nestandardně vysoké mimořádné odměny. Mezi čtyři lidi bylo vyplaceno nad rámec běžných mezd a standardních odměn 12 milionů korun.

Podle primátora Daniela Černého (PRO!Chomutov) dostával management 80 procent peněz na mimořádné odměny, řadoví strážníci a zaměstnanci jen pětinu celé částky.

"Byly tam takové odměny, že téměř každé dva měsíce někteří vybraní členové vedení dostávali 99 tisíc korun, po dobu pěti let," řekl Černý. Odměny podle radnice schvaloval a podepisoval bývalý náměstek primátora Jan Řehák (ODS). Ten se však zatím k záležitosti nevyjádřil.

Kromě odměn i neobvyklé zakázky

Audit odhalil i nestandardní zakázky. Na řadu z nich nebyla vypsána výběrová ani poptávková řízení, podle Hrabáče jde o částky v řádech milionů korun. Některé se podle radnice přidělovaly například firmám rodinných příslušníků.

"U řady z nich nejsou k dispozici smlouvy ani objednávky, jsou tady jen faktury. Nebylo to v souladu se směrnicemi města. V podstatě to bylo na libovůli jednotlivých pracovníků ve vedení," doplnil Hrabáč.

Městská policie například na konci loňského roku koupila za 300 tisíc korun čtyři skútry, strážníci je ale nikdy neviděli.

"Byly přijaty evidencí na sklad, dostaly skladové číslo, nicméně v době auditu a při inventuře se skútry nenašly. Bylo nám řečeno, že skútry budou v rámci nějaké homologace a komplikace s certifikátem dodány později. Nicméně uplynulo téměř šest měsíců a skútry tady stále nejsou. Zaplatili jsme něco, co nemáme," dodal Hrabáč.

Pro strážníky jen dvě auta

Audit se zaměřil i na automobily ve vozovém parku městské policie. Zatímco vedení využívalo čtyři civilní vozy, automobily s polepy a majákem měli strážníci v padesátitisícovém městě jen dva.

Vedení města proto ponechalo městské policii zatím jeden civilní vůz, další nechá polepit. "Pro zbylé budeme hledat uplatnění například v našich jiných organizacích. Pro potřeby městské policie jsou zcela nevhodné," dodal Hranáč.

Radnice už z městské policie propustila tři lidi, včetně bývalého ředitele a jeho zástupce. S právníky teď řeší možné trestněprávní kroky. Radnice zároveň poslala audit i policii. "Okolnosti týkající se městské policie prověřujeme," potvrdila chomutovská policejní mluvčí Marie Pivková.

Chomutovská městská policie má 60 zaměstnanců, 50 z nich jsou strážníci. Ročně hospodaří s rozpočtem kolem 45 milionů korun. Vedení města chce do konce roku počet strážníků navýšit zhruba o 10 lidí.

autor: ČTK | 30. 4. 2015 10:56

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Ústecký kraj

  reklama
  reklama
  reklama