Aktivisté blokovali uhelné rypadlo, brání Horní Jiřetín

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 11. 2011 16:37
Ekologové z Greenpeace blokádou protestovali proti plánu prolomit těžební limity
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Horní Jiřetín (Mostecko) - Dvě desítky aktivistů z hnutí Greenpeace obsadily v pondělí ráno skrývkové rypadlo v hnědouhelném dole ČSA u Litvínova a opustilo jej až po šesti hodinách.

Tvrdí, že vláda opět uvažuje o prolomení územních limitů, které chrání před zbouráním Horní Jiřetín.

Rypadlo zůstalo mimo provoz a aktivisté na něm rozvinuli transparent, žádající vládu o neprolamování limitů. Dva protestující byli předvedeni na policejní služebnu ještě před koncem akce, na šest dalších čekala policie pod rypadlem.

Aktivisté se vyšplhali na rypadlo těsně před svítáním. Stroj nebyl v tu chvíli v provozu, což je poněkud překvapilo, pak ale zablokovali jeho spuštění. Stroj měl zvednuté rameno a šest mužů s horolezeckým vybavením na něm rozvíjelo transparent s nápisem "Nečasi, zastav".

Okolo stroje se ráno pohybovalo celkem asi 15 až 20 aktivistů. Zhruba v 8:30 část z nich i všechny přítomné novináře vykázala policie. Blokáda měla skončit symbolicky za pět minut dvanáct, nakonec se ale o několik desítek minut protáhla a skončila až v 12:25, tedy po zhruba šesti hodinách.

Tady kdysi stávaly Libkovice. Skončí stejně i Horní Jiřetín?

"Jde o poslední možnost upozornit na to, že se vláda chystá schválit energetickou koncepci, která počítá s prolomením limitů," řekl Michal Komárek z Greenpeace. Vláda tím podle něj porušuje vlastní sliby. O energetické koncepci by měla jednat v příštích týdnech.

Podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Pavla Vlčka počítá jeden ze scénářů aktualizované energetické koncepce s maximálním využitím domácích zdrojů energie. Limity těžby uhlí do roku 2015 prolomeny být nemají.

MPO na začátku letošního roku ale přišlo s návrhem, aby se po roce 2015 mohly těžební společnosti v severních Čechách dohodnout na případné těžbě uhlí za limity s majiteli dotčených pozemků, což se fakticky rovná prolomení limitů.

Policie čekala pod rypadlem

Dva lidé byli předvedeni na policii ještě před koncem prostestu. "Jsou podezřelí z přestupku na úseku ochrany a využití nerostného bohatství i z neuposlechnutí výzvy," řekla policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Na šest lezců čekala policie pod rypadlem a vzala je na služebnu zřejmě také, podezřelých z přestupku je i dalších 15 lidí. Všem hrozí až patnáctitisícové pokuty.

Odpůrcům těžby se jednání policie nelíbí; oba zadržení prý byli mimo důlní prostor. "Stáli v prostoru, který už je za těžebními limity. Důlní ochranka ovšem tvrdila, že se tam těží, což by znamenalo, že porušují limity už teď," řekl aktivista Jan Rovenský.

Podobnou akci už ekologové provedli před třemi lety. Vládu vyzývají, aby místo obnovy uhelné těžby raději rozvíjela potenciál obnovitelných zdrojů a úspor energie. Prolomení limitů ohrozí životní prostředí i pro děti našich pravnuků, dodávají.

Limity mají chránit krajinu

Limity jsou v kraji velmi citlivé téma; vznikly v roce 1991 na konci největšího uhelného rozmachu a mají za úkol ochránit alespoň část krajiny. Brání mimo jiné zboření Horního Jiřetína a těžbě na samém okraji třicetitisícového Litvínova.

Obyvatelé obou dotčených měst si v loňských volbách zvolili do čela politiky, kteří s další těžbou ostře nesouhlasí, proti další těžbě stojí i vláda a ekologové. Vláda se vloni po svém vzniku za limity postavila, v posledních týdnech se ale situace obrací.

Limity jsou v kraji velmi citlivé téma; vznikly v roce 1991 na konci největšího uhelného rozmachu a mají za úkol ochránit alespoň část krajiny. Brání mimo jiné zboření Horního Jiřetína a těžbě na samém okraji třicetitisícového Litvínova.

Podívejte se na další akce Greenpeace:

Obyvatelé obou dotčených měst si v loňských volbách zvolili do čela politiky, kteří s další těžbou nesouhlasí, proti další těžbě stojí i vláda a ekologové. Vláda se vloni po svém vzniku za limity postavila.

Návrh na prolomení limitů poslal minulý týden na ministerstvo i Ústecký kraj, jemuž vládne ČSSD.

Těžařská firma Czech Coal, která na prolomení limitů tlačí, incident odsoudila. "Aktivisté neoprávněně vnikli na soukromý pozemek a svým jednáním závažným způsobem porušili báňské a bezpečnostní předpisy," řekla mluvčí firmy Gabriela Benešová s tím, že firma zvažuje další právní kroky.

 

Právě se děje

Další zprávy