Aféra v Ústí: Studenti museli dát stipendia učitelce

ČTK ČTK
12. 3. 2012 11:25
Finance pak měly jít na akce, které nelze podpořit z běžných provozních peněz
Učitelka dávala studentům jen "drobné kapesné" (ilustrační foto).
Učitelka dávala studentům jen "drobné kapesné" (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Ústí nad Labem - Studenti pedagogické fakulty ústecké univerzity museli odevzdávat stipendia určená pro dobré žáky učitelce katedry výtvarné kultury.

Děkan Pavel Doulík takové chování považuje za normální, podle něj některé akce nelze podpořit z běžných provozních peněz, tak se podpoří formou stipendia.

Praxi na jedné z fakult Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP) v pondělí popsala severočeská příloha Mladé fronty Dnes.

Studenti chtějí podle listu podat trestní oznámení.

Učitelka jim nechávala drobné

Učitelka katedry výtvarné kultury Jitka Kratochvílová jim předem řekla, že pro ně požádá o mimořádné stipendium, peníze dostanou, ale pak jí je přinesou.

Podle deníku to byly prostředky určené na pomoc při projektu Integra Jam v květnu 2010 a prostředky na zajištění konference nazvané Mezi dílem, umělcem, divákem, vědcem a učitelem v říjnu 2011.

Studenti vypověděli, že Kratochvílová jim z částek nechávala drobné do tisíce korun. O praktikách se rozhodli promluvit, když zjistili, že stipendia dostal vyšší počet lidí. Studenti dávali peníze učitelce hotově.

Kratochvílová se k dění nevyjádřila, otázky nechala bez odpovědi.

Studenti si měli stěžovat, namítá proděkan

Děkan Doulík míní, že učitelka se zachovala normálně, systémové vybírání stipendií přiznává. Proděkan Jiří Škoda, který má vyplácení stipendií na starosti, jednání Kratochvílové považuje za nestandardní, ale podle něj je to problém studentů, kteří si měli stěžovat.

"Zjednali bychom nápravu, ale my o tomhle vůbec nevíme," řekl listu Škoda.

Rektor univerzity René Wokoun napsal MF Dnes, že o možném zneužívání stipendií nemá informace.

 

Právě se děje

Další zprávy