Aby to hodně stálo? Ústí plánuje dlouhé tunely a mosty

ČTK ČTK
21. 9. 2011 21:10
Zhruba 150 lidí ve středu proti územnímu plánu Ústí nad Labem protestovalo
Silniční obchvat s třemi dlouhými tunely a třemi mosty? A na co? díví se iniciativa s dvojsmyslným názvem "Stop tunelům".
Silniční obchvat s třemi dlouhými tunely a třemi mosty? A na co? díví se iniciativa s dvojsmyslným názvem "Stop tunelům". | Foto: http://stoptunelum.cz

Ústí nad Labem - Zhruba 150 lidí ve středu vpodvečer protestovalo proti územnímu plánu, který připravuje Ústí nad Labem. Lidem vadí především to, jakým způsobem řeší silniční obchvat, jehož tři dlouhé tunely a tři mosty jsou podle nich zbytečné.

Navíc město plán řádně neprojednalo, tvrdí iniciativa Stop tunelům, která hrozí odvoláním k Nejvyššímu správnímu soudu. Na mítinku vystoupilo i několik bojovníků proti korupci, kteří označili plánovaný obchvat za ztělesnění korupčního prostředí v Česku.

O plánu by se mělo jednat už na čtvrtečním zastupitelstvu.

Ústecké vedení  komunikuje jen přes úřední desku, nejradši o prázdninách

Ústecký magistrát je za malou komunikaci s veřejností kritizován už dlouho a nevyjadřuje se ani ke kritice ohledně tunelů. "Za našimi zády se něco upeklo a nikdo neví co. Územní plán nemá žádnou koncepci, snaží se vyhovět zájmům různých kmotříků takovým způsobem, že připomíná příslovečný dort z pohádky o pejskovi a kočičce," prohlásil na mítinku ústecký architekt Jaromír Veselý.

Na magistrátu se podle něj vžil zvyk, že o všech důležitých věcech se informují občané jen skrze úřední desky, kde se dokumenty objeví zpravidla přes Vánoce nebo prázdniny.

100 miliard spolkne korupce, dalších 100 miliard zbytečné projekty

Přímé spojení obřího projektu s korupcí nabídl aktivista Karel Janeček, jeden ze tří zakládajících členů Nadačního fondu proti korupci.

"Přímé škody, které korupce v Česku páchá, se odhadují na 100 miliard korun ročně. A dalších 100 miliard je zbytečně vynaloženo na projekty, na nichž se má někdo obohatit," řekl na mítinku Janeček. Do druhé kategorie podle něj patří právě ústecký obchvat.  

Lidem vadí to, že nové silnice znehodnotí majetek lidí, kteří bydlí v okolí. Primátorův náměstek Jan Řeřicha (ODS) už dříve uvedl, že tunely a mosty nebudou v návrhu zakresleny jako veřejně prospěšná stavba, ale bude tam pro ně vymezena takzvaná územní rezerva.

To ale podle realitních makléřů na věci nic nemění. "Omezí se možnost nakládání s nimi a drtivá většina bank nevezme do zástavy takovou nemovitost," uvedl minulý týden Petr Řehák z realitní kanceláře Reality Grand.

Ústí nyní dluží 1,62 miliardy korun a jen na úrocích zaplatí každý rok 60 až 100 milionů. Podle odpůrců obchvatu by měl celý projekt stát 30 až 50 miliard korun, kamionová doprava přitom už byla z města stejně odvedena díky dálnici D8. Nikdo z vedení města na středeční mítink nereagoval, přestože se konal přímo pod magistrátem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy