Herec ústeckého divadla dal facku radnímu

ČTK ČTK
4. 3. 2014 11:40
Incident se stal po schůzi zastupitelů, na kterém rozhodli o zrušení Činoherního divadla.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Oficiální stránky Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - Herec Činoherního divadla města Ústí nad Labem, Jiří Maryško, udeřil po jednání zastupitelů předsedu správní rady a radního Jana Eichlera (nez.). Zasahovat museli strážníci.

Městští zastupitelé na svém pondělním zasedání totiž rozhodli o likvidaci současného divadla a ustavení nové příspěvkové organizace Činoherní studio města Ústí nad Labem.

Maryško údajně policistům do protokolu řekl, že "byl natolik rozhořčen jednáním zastupitelstva, že poškozenému uštědřil výchovný pohlavek".

"Strážníci ho zpacifikovali a jeli s ním do teplické nemocnice na ošetření. To je v případě použití donucovacích prostředků běžné, aby lékaři vyloučili zranění," uvedl ředitel městské policie Jan Novotný.

"Věc bude předána správnímu orgánu jako přestupek proti občanskému soužití," řekla mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Činoherní divadlo končí

Stávající divadlo míří k likvidaci. Nemá z čeho zaplatit únorové výplaty, město mu kvůli závažným chybám také vypoví nájemní smlouvu.

"Nemám k tomu co říct, je to velké zklamání," řekl po rozhodnutí zastupitelů ředitel divadla Vladimír Čepek.

Fungování současného divadla, které je obecně prospěšnou společností, provázela podle vedení města řada chyb v hospodaření.

V materiálu pro zastupitele radnice píše, že mimo jiné platilo 200 tisíc korun ročně za externí účetní služby a nevýhodně pronajímalo byty zaměstnancům.

Podle správní rady divadla platili bývalý ředitel Jaroslav Achab Haidler a herec Jiří Maryško nájemné jen patnáct korun měsíčně, ředitel Vladimír Čepek pak sto padesát korun měsíčně.

"V létě je tam padesát procent sleva, tedy 7,50 korun. Bezdomovci platí za noc v azylovém domě třicet korun," řekl předseda správní rady a radní Jan Eichler (nez.). "Je to lež," reagoval Maryško na zastupitelstvu.

Kvůli smlouvě s hostujícím divadlem Demago navíc město divadlu vypoví nájemní smlouvu. Tu uzavřelo bývalé vedení divadla v roce 2009 na dobu neurčitou. Demago za pronájem platilo polovinu vybraného vstupného ze svých představení.

"Bylo to v podstatě o tom, že padesát procent dostává divadlo a padesát procent divadlo Demago, a spočítejte si náklady na jednu akci. To nebylo výhodné," doplnil Eichler.

Ředitel divadla Vladimír Čepek existenci smlouvy potvrdil, odmítl ale, že by byla pro Činoherní divadlo nevýhodná.

Osm milionů pro nové divadlo

Nová příspěvková organizace dostane od města letos osm milionů korun. Ve správě bude mít budovu divadla, zároveň má vyjednat přechod zaměstnanců divadla a jejich divadelních představení.

Opoziční zastupitelé navrhovali pro současné divadlo dotaci dvanáct milionů korun, pro návrh ale nezískali dostatek hlasů.

Primátor města Vít Mandík (ČSSD) uvedl, že rada Ústí nad Labem vypíše výběrové řízení na ředitele nově vzniklé příspěvkové organizace. Do té doby povede organizaci radou pověřená osoba.

"Vrátili jsme se před rok 2009, obnovili jsme příspěvkovou organizaci, která fungovala již tehdy, a věříme, že to bude dobrá forma, která bude Činoherní studio dál rozvíjet," doplnil radní Pavel Dlouhý (ČSSD).

Město chce, aby nová organizace začala fungovat co nejdříve. "Nabídne pracovní smlouvu zaměstnancům bývalého divadla a bude jednat o tom, jak přenést představení nové struktury," doplnil Dlouhý s tím, že nové divadlo bude hledat i uměleckého šéfa.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy