Herec ústeckého divadla dal facku radnímu

ČTK ČTK
4. 3. 2014 11:40
Incident se stal po schůzi zastupitelů, na kterém rozhodli o zrušení Činoherního divadla.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Oficiální stránky Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - Herec Činoherního divadla města Ústí nad Labem, Jiří Maryško, udeřil po jednání zastupitelů předsedu správní rady a radního Jana Eichlera (nez.). Zasahovat museli strážníci.

Městští zastupitelé na svém pondělním zasedání totiž rozhodli o likvidaci současného divadla a ustavení nové příspěvkové organizace Činoherní studio města Ústí nad Labem.

Maryško údajně policistům do protokolu řekl, že "byl natolik rozhořčen jednáním zastupitelstva, že poškozenému uštědřil výchovný pohlavek".

"Strážníci ho zpacifikovali a jeli s ním do teplické nemocnice na ošetření. To je v případě použití donucovacích prostředků běžné, aby lékaři vyloučili zranění," uvedl ředitel městské policie Jan Novotný.

"Věc bude předána správnímu orgánu jako přestupek proti občanskému soužití," řekla mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Činoherní divadlo končí

Stávající divadlo míří k likvidaci. Nemá z čeho zaplatit únorové výplaty, město mu kvůli závažným chybám také vypoví nájemní smlouvu.

"Nemám k tomu co říct, je to velké zklamání," řekl po rozhodnutí zastupitelů ředitel divadla Vladimír Čepek.

Fungování současného divadla, které je obecně prospěšnou společností, provázela podle vedení města řada chyb v hospodaření.

V materiálu pro zastupitele radnice píše, že mimo jiné platilo 200 tisíc korun ročně za externí účetní služby a nevýhodně pronajímalo byty zaměstnancům.

Podle správní rady divadla platili bývalý ředitel Jaroslav Achab Haidler a herec Jiří Maryško nájemné jen patnáct korun měsíčně, ředitel Vladimír Čepek pak sto padesát korun měsíčně.

"V létě je tam padesát procent sleva, tedy 7,50 korun. Bezdomovci platí za noc v azylovém domě třicet korun," řekl předseda správní rady a radní Jan Eichler (nez.). "Je to lež," reagoval Maryško na zastupitelstvu.

Kvůli smlouvě s hostujícím divadlem Demago navíc město divadlu vypoví nájemní smlouvu. Tu uzavřelo bývalé vedení divadla v roce 2009 na dobu neurčitou. Demago za pronájem platilo polovinu vybraného vstupného ze svých představení.

"Bylo to v podstatě o tom, že padesát procent dostává divadlo a padesát procent divadlo Demago, a spočítejte si náklady na jednu akci. To nebylo výhodné," doplnil Eichler.

Ředitel divadla Vladimír Čepek existenci smlouvy potvrdil, odmítl ale, že by byla pro Činoherní divadlo nevýhodná.

Osm milionů pro nové divadlo

Nová příspěvková organizace dostane od města letos osm milionů korun. Ve správě bude mít budovu divadla, zároveň má vyjednat přechod zaměstnanců divadla a jejich divadelních představení.

Opoziční zastupitelé navrhovali pro současné divadlo dotaci dvanáct milionů korun, pro návrh ale nezískali dostatek hlasů.

Primátor města Vít Mandík (ČSSD) uvedl, že rada Ústí nad Labem vypíše výběrové řízení na ředitele nově vzniklé příspěvkové organizace. Do té doby povede organizaci radou pověřená osoba.

"Vrátili jsme se před rok 2009, obnovili jsme příspěvkovou organizaci, která fungovala již tehdy, a věříme, že to bude dobrá forma, která bude Činoherní studio dál rozvíjet," doplnil radní Pavel Dlouhý (ČSSD).

Město chce, aby nová organizace začala fungovat co nejdříve. "Nabídne pracovní smlouvu zaměstnancům bývalého divadla a bude jednat o tom, jak přenést představení nové struktury," doplnil Dlouhý s tím, že nové divadlo bude hledat i uměleckého šéfa.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy