U Tvarožné se konala bitva u Slavkova. Na dvojníka Napoleona se přislo podívat 18 tisíc lidí

5. 12. 2015 17:46
Přes 18 tisíc návštěvníků v sobotu zavítalo pod vrch Santon u Tvarožné na Brněnsku, kde se uskutečnila válečná scéna jako připomínka 210. výročí bitvy tří císařů u Slavkova. Bezmála 2 tisíce vojáků předvedlo divákům vítězné tažení Napoleona z počátku 19. století. Zazněly výstřely z dvaceti děl a místem se projelo sto koní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tvarožná - Přes 18 tisíc návštěvníků v sobotu zavítalo pod vrch Santon u Tvarožné na Brněnsku, kde se uskutečnila válečná scéna jako připomínka 210. výročí bitvy tří císařů u Slavkova.

Bezmála 2 tisíce vojáků předvedlo divákům vítězné tažení Napoleona z počátku 19. století. Zazněly výstřely z dvaceti děl a místem se projelo sto koní, řekl za pořadatele Miroslav Jandora. Ačkoliv návštěvnost byla vysoká, policie nezaznamenala žádné výrazné problémy v dopravě.

Ukázka bitvy tří císařů, kterou finančně podpořil Jihomoravský kraj, centrála cestovního ruchu a ministerstvo obrany, trvala necelé dvě hodiny a sledoval ji také premiér Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek (oba ČSSD). "Lidé mohli vidět Lví skok, tedy manévr, kterým Napoleon rozhodl bitvu," uvedl Jandora. Manévr spočíval v útoku Napoleonových jednotek přímo na hlavní stan tehdejších rusko-rakouských sil.

Napoleonův dvojník přijel až z Ameriky

"Představitelem Napoleona byl Mark Schneider, který přijel až z Ameriky. Napoleona nám dělal už několikrát a je jeho věrnou kopií. Vypadá jako jeho dvojník," doplnil Jandora.

Návštěvnost byla podle něj zhruba dvojnásobná, než bývá každý rok, avšak nebyla rekordní. "Každoročně na bitvu jezdí kolem 9 tisíc lidí. Letos bylo ale kulaté 210. výročí, takže přijelo přes 18 tisíc lidí. Rekord padl v roce 2005, kdy bylo dvousté výročí. Tehdy na ukázku zavítalo kolem 35 tisíc návštěvníků," připomněl Jandora.

Bez problémů se obešla i doprava. Pořadatelé už před akcí vyzvali diváky, aby na bitvu přijeli především autobusy z Brna, které je dopravili asi sto metrů od areálu bitvy. Parkování v areálu totiž bývá poměrně složité. Stát se dalo po obou stranách nedaleké silnice, která pojme asi 700 aut. "Zaznamenali jsme hustější dopravu, ale nebyly žádné významné komplikace," uzavřel brněnský policejní mluvčí Pavel Šváb.

 

Právě se děje

Další zprávy