Tuzemské hory přilákaly přes víkend stovky lyžařů, provozovatelé jsou spokojeni

ČTK ČTK
18. 12. 2016 19:30
Vydařený víkend si pochvalují provozovatelé tuzemských lyžařských areálů. Lidé do hor vyrazili především v sobotu, kdy bylo pěkné počasí. V porovnání s loňským rokem střediska zahájila sezonu až o několik týdnů dříve a už při rozjezdu nabízejí ideální sněhové podmínky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ISIFA/Thinkstock

Praha – Poměrně slušná návštěvnost panovala během uplynulého víkendu v tuzemských lyžařských areálech. Lidé do hor vyrazili především v sobotu, kdy bylo pěkné počasí. Například v Libereckém či Karlovarském kraji se návštěvnost v největších střediscích šplhala až do tisíců lyžařů, spokojeni jsou se začátkem sezony také na Moravě.

V porovnání s loňským rokem střediska zahájila sezonu až o několik týdnů dříve a už při rozjezdu nabízejí ideální sněhové podmínky. Na svazích leží přes půl metru sněhu a provozovatelé na mnoha místech i nadále zasněžují.

Do Špindlerova Mlýna dorazilo o víkendu téměř osm tisíc lyžařů, k dispozici jim byl areál Svatý Petr a sjezdovky na Medvědíně a na Labské, celkem asi 12 kilometrů sjezdových tratí.

"Většina lidí přijela v sobotu, kdy bylo fantastické počasí," uvedl René Hroneš, marketingový a obchodní ředitel areálu Špindlerův Mlýn. Podle něj ve srovnání s předchozími dvěma až třemi roky je letošní začátek sezony rozhodně nejlepší.

Tisíce lidí dorazily i do lyžařských areálů v Libereckém kraji. Poprvé se rozjely vleky na nejdelší sjezdovce v kraji v Rokytnici nad Jizerou, kterou během víkendu navštívilo až 2500 lyžařů, i v Benecku. Tam je navíc k dispozici i více než 20 kilometrů lyžařských tratí. Zhruba 2,5 kilometru tratí mají lyžaři k dispozici na libereckém Ještědu. Naopak v Ústeckém kraji byl zájem lyžařů minimální.

V lyžařských areálech v Karlovarském kraji byly v provozu všechny hlavní skiareály na Klínovci, Bublavě, Božím Daru, v Potůčkách a Plešivci. I tam byla návštěvnost na začátku sezony slušná. Například do největšího areálu Klínovec, kde leží v průměru 80 centimetrů sněhu a v provozu je přes pět kilometrů sjezdovek, přijelo přes dva tisíce lidí. Pro běžkaře je však na hřebenech Krušných hor zatím málo přírodního sněhu.

V Plzeňském kraji se dá zatím lyžovat jen ve čtyřech areálech na Železnorudsku. V provozu jsou sjezdovky na Špičáku, Nad Nádražím, na Belvederu a na Samotách. Například na Špičák přijela za oba dva dny téměř tisícovka lidí. I tady si zatím musejí běžkaři na sezonu počkat.

Provozovatelé lyžařských středisek v Jihočeském kraji se shodují, že návštěvnost na začátku sezony je v porovnání s předchozími sezonami výtečná. Například do Skiareálu Lipno přijelo o víkendu zhruba 1200 lyžařů, na nápor zájemců se však středisko teprve připravuje. Na Vysočině byla podle provozovatelů návštěvnost slabší, ovlivnit to mohl i závod Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě.

Skiareály ve středních Čechách hlásí o tomto víkendu nižší návštěvnost. Podle provozovatelů jde ale o běžný jev před vánočními prázdninami, kdy začne hlavní sezona. Provozovatel skiareálu Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku Jaroslav Krejčí ale má z víkendu radost. Návštěvnost se pohybovala v průměrných hodnotách, a to kolem 600 lidí za den. "Na nic se nečekalo, všechno pěkně fungovalo, byla příjemná atmosféra," řekl Krejčí. O víkendu se lyžovalo ve třech středočeských areálech ze čtyř. Podmínky pro lyžování jsou podle provozovatelů ideální.

Lyžovalo se také na Moravě, i tady se zdejší areály plnily především v sobotu. Například v Beskydech do největšího lyžařského areálu Ski Bílá na Frýdecko-Místecku zavítalo o víkendu okolo 2500 lidí. V Olomouckém kraji si kromě areálů v Jeseníkách mohli zalyžovat lidé i v nižších polohách, i tam zájemcům nabídli ideální sněhové podmínky.

Do hor se o víkendu vydala i řada běžkařů. Poměrně slušnou návštěvnost hlásí za uplynulý víkend i areály ve Zlínském kraji. Například na Troják přijelo o víkendu zhruba 350 lyžařů, na svazích tam leží 70 až 150 centimetrů sněhu. Kyčerku ve Velkých Karlovicích navštívilo asi 700 lyžařů. Na Vsetínsku si na své přišli i běžkaři, upravené jsou například trasy na Pustevnách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy