Tuzemské hory přilákaly přes víkend stovky lyžařů, provozovatelé jsou spokojeni

ČTK ČTK
18. 12. 2016 19:30
Vydařený víkend si pochvalují provozovatelé tuzemských lyžařských areálů. Lidé do hor vyrazili především v sobotu, kdy bylo pěkné počasí. V porovnání s loňským rokem střediska zahájila sezonu až o několik týdnů dříve a už při rozjezdu nabízejí ideální sněhové podmínky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ISIFA/Thinkstock

Praha – Poměrně slušná návštěvnost panovala během uplynulého víkendu v tuzemských lyžařských areálech. Lidé do hor vyrazili především v sobotu, kdy bylo pěkné počasí. Například v Libereckém či Karlovarském kraji se návštěvnost v největších střediscích šplhala až do tisíců lyžařů, spokojeni jsou se začátkem sezony také na Moravě.

V porovnání s loňským rokem střediska zahájila sezonu až o několik týdnů dříve a už při rozjezdu nabízejí ideální sněhové podmínky. Na svazích leží přes půl metru sněhu a provozovatelé na mnoha místech i nadále zasněžují.

Do Špindlerova Mlýna dorazilo o víkendu téměř osm tisíc lyžařů, k dispozici jim byl areál Svatý Petr a sjezdovky na Medvědíně a na Labské, celkem asi 12 kilometrů sjezdových tratí.

"Většina lidí přijela v sobotu, kdy bylo fantastické počasí," uvedl René Hroneš, marketingový a obchodní ředitel areálu Špindlerův Mlýn. Podle něj ve srovnání s předchozími dvěma až třemi roky je letošní začátek sezony rozhodně nejlepší.

Tisíce lidí dorazily i do lyžařských areálů v Libereckém kraji. Poprvé se rozjely vleky na nejdelší sjezdovce v kraji v Rokytnici nad Jizerou, kterou během víkendu navštívilo až 2500 lyžařů, i v Benecku. Tam je navíc k dispozici i více než 20 kilometrů lyžařských tratí. Zhruba 2,5 kilometru tratí mají lyžaři k dispozici na libereckém Ještědu. Naopak v Ústeckém kraji byl zájem lyžařů minimální.

V lyžařských areálech v Karlovarském kraji byly v provozu všechny hlavní skiareály na Klínovci, Bublavě, Božím Daru, v Potůčkách a Plešivci. I tam byla návštěvnost na začátku sezony slušná. Například do největšího areálu Klínovec, kde leží v průměru 80 centimetrů sněhu a v provozu je přes pět kilometrů sjezdovek, přijelo přes dva tisíce lidí. Pro běžkaře je však na hřebenech Krušných hor zatím málo přírodního sněhu.

V Plzeňském kraji se dá zatím lyžovat jen ve čtyřech areálech na Železnorudsku. V provozu jsou sjezdovky na Špičáku, Nad Nádražím, na Belvederu a na Samotách. Například na Špičák přijela za oba dva dny téměř tisícovka lidí. I tady si zatím musejí běžkaři na sezonu počkat.

Provozovatelé lyžařských středisek v Jihočeském kraji se shodují, že návštěvnost na začátku sezony je v porovnání s předchozími sezonami výtečná. Například do Skiareálu Lipno přijelo o víkendu zhruba 1200 lyžařů, na nápor zájemců se však středisko teprve připravuje. Na Vysočině byla podle provozovatelů návštěvnost slabší, ovlivnit to mohl i závod Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě.

Skiareály ve středních Čechách hlásí o tomto víkendu nižší návštěvnost. Podle provozovatelů jde ale o běžný jev před vánočními prázdninami, kdy začne hlavní sezona. Provozovatel skiareálu Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku Jaroslav Krejčí ale má z víkendu radost. Návštěvnost se pohybovala v průměrných hodnotách, a to kolem 600 lidí za den. "Na nic se nečekalo, všechno pěkně fungovalo, byla příjemná atmosféra," řekl Krejčí. O víkendu se lyžovalo ve třech středočeských areálech ze čtyř. Podmínky pro lyžování jsou podle provozovatelů ideální.

Lyžovalo se také na Moravě, i tady se zdejší areály plnily především v sobotu. Například v Beskydech do největšího lyžařského areálu Ski Bílá na Frýdecko-Místecku zavítalo o víkendu okolo 2500 lidí. V Olomouckém kraji si kromě areálů v Jeseníkách mohli zalyžovat lidé i v nižších polohách, i tam zájemcům nabídli ideální sněhové podmínky.

Do hor se o víkendu vydala i řada běžkařů. Poměrně slušnou návštěvnost hlásí za uplynulý víkend i areály ve Zlínském kraji. Například na Troják přijelo o víkendu zhruba 350 lyžařů, na svazích tam leží 70 až 150 centimetrů sněhu. Kyčerku ve Velkých Karlovicích navštívilo asi 700 lyžařů. Na Vsetínsku si na své přišli i běžkaři, upravené jsou například trasy na Pustevnách.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy