Stovky lidí v pražské Michli jsou bez tepla. Výměníky ucpala neznámá černá látka podobná asfaltu

Barbora Němcová Barbora Němcová
12. 10. 2016 12:07
Kvůli ucpaným filtrům v trubkách, které dodávají teplo do domácností v pražské Michli, mají stovky lidí v chladných říjnových dnech studené radiátory. Výměníky ucpala zatím neznámá látka podobná asfaltu. Jak dlouho odstranění problémů potrvá, ani kdo za ně může, zatím není jasné. Podle společnosti 4-Energetická může být na vině uvolněné těsnění v potrubí. "Je to předmětem šetření," sdělil Radek Ježdík z Pražské teplárenské.
Foto: 4-Energetická

Praha – Stovky lidí v pražské Michli na Praze 4 se ocitly bez dodávky tepla. Důvodem jsou ucpané výměníky, přes které teplá voda proudí. Ucpala je zatím neznámá látka, která připomíná hrudky asfaltu. "Jedná se o černou látku, která protekla sítky, kde je teplá voda, a v části, kde je voda chladnější, opět ztuhla," upřesnil Michael Pech ze 4-Energetické, která do oblasti teplo dodává.

Foto: 4-Energetická

Vzorky zatím neznámé látky jsou podle něj nyní v laboratoři. Zjišťuje se, zda látka, která výměníky ucpala, půjde chemicky rozpustit, nebo se bude muset odstraňovat mechanicky. "Jedná se o patnáct výměníků, které látka ucpala. Jeden stojí až čtvrt milionu korun a jsou vyrobené na míru," upřesnil Pech. V případě, že by se musely výměníky měnit, výroba jednoho může podle něj trvat i dva měsíce. Technologie je pouze dva a půl roku stará a je ještě v záruce.

Jednou z možných příčin je podle 4-Energetické uvolněné těsnění v potrubí Pražské teplárenské, která teplou vodu dodává.

Pražská teplárenská o problému s dodávkou tepla na Praze 4 ví, co ji způsobilo, zatím netuší. "Víme o problému, že tam údajně došlo k ucpání filtrů nějakou neznámou látkou, ale zatím nemáme informace, co je to za látku, a nevíme, zda se do potrubí dostala kvůli naší chybě. Je to předmětem šetření," komentoval Radek Ježdík z Pražské teplárenské.

V oblasti, která je v současnosti bez dodávky tepla, se nachází kromě panelových domů i dětské krizové centrum a školka. Ta však má vlastní vytápění a na dodávkách tepla není závislá.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy