Stovky lidí v pražské Michli jsou bez tepla. Výměníky ucpala neznámá černá látka podobná asfaltu

Barbora Němcová Barbora Němcová
12. 10. 2016 12:07
Kvůli ucpaným filtrům v trubkách, které dodávají teplo do domácností v pražské Michli, mají stovky lidí v chladných říjnových dnech studené radiátory. Výměníky ucpala zatím neznámá látka podobná asfaltu. Jak dlouho odstranění problémů potrvá, ani kdo za ně může, zatím není jasné. Podle společnosti 4-Energetická může být na vině uvolněné těsnění v potrubí. "Je to předmětem šetření," sdělil Radek Ježdík z Pražské teplárenské.
Foto: 4-Energetická

Praha – Stovky lidí v pražské Michli na Praze 4 se ocitly bez dodávky tepla. Důvodem jsou ucpané výměníky, přes které teplá voda proudí. Ucpala je zatím neznámá látka, která připomíná hrudky asfaltu. "Jedná se o černou látku, která protekla sítky, kde je teplá voda, a v části, kde je voda chladnější, opět ztuhla," upřesnil Michael Pech ze 4-Energetické, která do oblasti teplo dodává.

Foto: 4-Energetická

Vzorky zatím neznámé látky jsou podle něj nyní v laboratoři. Zjišťuje se, zda látka, která výměníky ucpala, půjde chemicky rozpustit, nebo se bude muset odstraňovat mechanicky. "Jedná se o patnáct výměníků, které látka ucpala. Jeden stojí až čtvrt milionu korun a jsou vyrobené na míru," upřesnil Pech. V případě, že by se musely výměníky měnit, výroba jednoho může podle něj trvat i dva měsíce. Technologie je pouze dva a půl roku stará a je ještě v záruce.

Jednou z možných příčin je podle 4-Energetické uvolněné těsnění v potrubí Pražské teplárenské, která teplou vodu dodává.

Pražská teplárenská o problému s dodávkou tepla na Praze 4 ví, co ji způsobilo, zatím netuší. "Víme o problému, že tam údajně došlo k ucpání filtrů nějakou neznámou látkou, ale zatím nemáme informace, co je to za látku, a nevíme, zda se do potrubí dostala kvůli naší chybě. Je to předmětem šetření," komentoval Radek Ježdík z Pražské teplárenské.

V oblasti, která je v současnosti bez dodávky tepla, se nachází kromě panelových domů i dětské krizové centrum a školka. Ta však má vlastní vytápění a na dodávkách tepla není závislá.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, část příměstských vlaků stojí

V železničním depu v Praze Vršovicích v úterý ráno vykolejila při posunu lokomotiva. Nehoda zastavila provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem. Obnovení provozu České dráhy předpokládají v poledne, vyplývá z jejich webu. Co bylo příčinou vykolejení stroje, se vyšetřuje. "Následně bude nakolejení speciální technikou a oprava kolejiště," uvedly dráhy.

před 42 minutami

Putin Saúdské Arábii nabídl systém protiraketové obrany S-400

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters. 

Další zprávy