Stovky lidí v pražské Michli jsou bez tepla. Výměníky ucpala neznámá černá látka podobná asfaltu

Barbora Němcová Barbora Němcová
12. 10. 2016 12:07
Kvůli ucpaným filtrům v trubkách, které dodávají teplo do domácností v pražské Michli, mají stovky lidí v chladných říjnových dnech studené radiátory. Výměníky ucpala zatím neznámá látka podobná asfaltu. Jak dlouho odstranění problémů potrvá, ani kdo za ně může, zatím není jasné. Podle společnosti 4-Energetická může být na vině uvolněné těsnění v potrubí. "Je to předmětem šetření," sdělil Radek Ježdík z Pražské teplárenské.
Foto: 4-Energetická

Praha – Stovky lidí v pražské Michli na Praze 4 se ocitly bez dodávky tepla. Důvodem jsou ucpané výměníky, přes které teplá voda proudí. Ucpala je zatím neznámá látka, která připomíná hrudky asfaltu. "Jedná se o černou látku, která protekla sítky, kde je teplá voda, a v části, kde je voda chladnější, opět ztuhla," upřesnil Michael Pech ze 4-Energetické, která do oblasti teplo dodává.

Foto: 4-Energetická

Vzorky zatím neznámé látky jsou podle něj nyní v laboratoři. Zjišťuje se, zda látka, která výměníky ucpala, půjde chemicky rozpustit, nebo se bude muset odstraňovat mechanicky. "Jedná se o patnáct výměníků, které látka ucpala. Jeden stojí až čtvrt milionu korun a jsou vyrobené na míru," upřesnil Pech. V případě, že by se musely výměníky měnit, výroba jednoho může podle něj trvat i dva měsíce. Technologie je pouze dva a půl roku stará a je ještě v záruce.

Jednou z možných příčin je podle 4-Energetické uvolněné těsnění v potrubí Pražské teplárenské, která teplou vodu dodává.

Pražská teplárenská o problému s dodávkou tepla na Praze 4 ví, co ji způsobilo, zatím netuší. "Víme o problému, že tam údajně došlo k ucpání filtrů nějakou neznámou látkou, ale zatím nemáme informace, co je to za látku, a nevíme, zda se do potrubí dostala kvůli naší chybě. Je to předmětem šetření," komentoval Radek Ježdík z Pražské teplárenské.

V oblasti, která je v současnosti bez dodávky tepla, se nachází kromě panelových domů i dětské krizové centrum a školka. Ta však má vlastní vytápění a na dodávkách tepla není závislá.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Rusko zahájilo trestní stíhání kvůli odstranění Koněvovy sochy

Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Podle agentury TASS to v pátek oznámila mluvčí výboru Světlana Petrenková. Radnice Prahy 6 sochu nechala odstranit minulý pátek.

Ruská diplomacie ve čtvrtek záležitost označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy