reklama
 
 

Třetině vzácných zvířat z Milovic hrozí přesun nebo utracení, tvrdí ochranáři

Aktualizováno 9. 8. 2019 15:44
Kvůli odkladu rozšíření rezervace velkých kopytníků mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou budou muset ochránci do konce srpna přestěhovat nebo utratit 31 zvířat, přibližně třetinu současného počtu. Oznámila to ochranářská společnost Česká krajina. Rozšíření je schválené od roku 2016, krajští úředníci ale nestihli připravit smlouvy, které by ho umožnily. Kraj pochybení odmítá, podle něj dosud neschválil pro Českou krajinu žádnou výpůjčku, která je navíc nenároková.

"Šlo by o největší zbytečný masakr vzácných zvířat v Česku od doby, kdy byly v roce 1975 v zoologické zahradě ve Dvoře Králové vystříleny více než čtyři desítky žiraf přivezených Josefem Vágnerem z Afriky," řekl ředitel České krajiny Dalibor Dostál.

Ochranáři se podle něj snaží udělat vše pro to, aby se zvířata nemusela utrácet. "Divocí koně a další velcí kopytníci zachránili svým působením v rezervaci stovky ohrožených živočichů a rostlin. Bylo by kruté, pokud by za to nyní měli zaplatit životem," uvedl.

Za situaci mohou podle ochranářů krajští úředníci, kteří od ledna připravují smlouvy o rozšíření rezervace. Ani po opakovaném posunu termínů však nejsou dokumenty hotové. "Včera (ve čtvrtek) jsme proto s žádostí o pomoc oslovili středočeskou hejtmanku a také všechny členy rady Středočeského kraje. Věříme, že se rezervaci, která proslavila Českou republiku po celém světě, pokusí zachránit," dodal Dostál, podle kterého slíbil pomoc náměstek hejtmanky Miloš Petera (ČSSD). 

Kraj pochybení odmítá

Středočeský kraj podle Petery proces rozšíření rezervace nezpomalil. "Před třemi měsíci teprve ukončil spor s RP Mladá. Během těchto tří měsíců musel být zveřejněn záměr o pronájmu pozemků dle zákona o obcích a krajích," říká Petera ve zveřejněném tiskovém prohlášení. Poté musí tento záměr projednat komise pro majetek, která je poradním orgánem rady kraje, a následně půjde návrh na pronájem pozemků k rozhodnutí na jednání radních, což se stane 2. září.

"Snažíme se také najít kompromis mezi usnesením komise majetku, která chtěla problém řešit až v novém roce, a umožnit rozšíření pastevních ploch pro koně hlavně v oblasti Benátek nad Jizerou," dodal Petera. Po České krajině bude kraj podle něj požadovat zpracování regulačního plánu sudokopytníků, tak aby bylo zcela zřejmé, kolik jich tam bude moci žít.

Středočeský kraj tvrdí, že nemůže poskytnout soukromému subjektu (Česká krajina je Obecně prospěšnou společností) bez rozvahy a bezplatně na dobu deseti let zhruba 270 hektarů pozemků, které jsou způsobilé pro čerpání zemědělských dotací. Kraj uvádí, že v posledních čtyřech letech poskytl České krajině dotace ve výši 6,7 milionu korun.

Zvířata již měla mít k dispozici větší plochu

Ochranáři na projektu od počátku spolupracují se Středočeským krajem. Ten ještě před vznikem rezervace v roce 2015 slíbil, že poskytne své pozemky v bývalém vojenském prostoru Milovice. V té době krajské pozemky blokovala nájemní smlouva se společností Mladá RP, situaci se ale podařilo vyřešit a pozemky jsou volné. Podle České krajiny se termín podpisu smluv postupně odsouval, aktuální informace hovoří o tom, že se podpis smluv odkládá nejméně do konce letošního roku.

S rozšířením rezervace o další pozemky se podle ochranářů počítá od začátku. Je nutné kvůli spásání trav, díky kterému se do lokality vrací ohrožené druhy bylin. "Po několika letech plevelné trávy pastvu nezvládnou a jejich množství se skokově sníží. To je zcela v pořádku a právě k tomu podle plánu dochází. Jenomže podle původních příslibů měla mít zvířata již dávno k dispozici další plochy," řekl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice vznikla v roce 2015 na dvou pastvinách u Milovic a Benátek nad Jizerou. Se dvěma stády divokých koní ji obývají zubři a zpětně šlechtění pratuři. Rezervace je podle ochranářů prvním místem na světě, kde spolu žijí všechny tři druhy původních velkých evropských kopytníků.

autor: ČTK | 9. 8. 2019 12:43

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Vyberte region

  reklama
  reklama
  reklama