"Dokázali jsme se neskutečně semknout." Vesnicí roku se letos stala Kostelní Lhota

ČTK ČTK
17. 9. 2022 19:08
Vesnicí roku 2022 Česka se stala obec Kostelní Lhota z Nymburska ve Středočeském kraji. Na druhém místě skončila ves Třeštice z Jihlavska v Kraji Vysočina, třetí příčku obsadila Poniklá ze Semilska v Libereckém kraji. Hodnotící komise vybírala ze 13 finalistů, vítězů krajských kol. U soutěžících obcí komise hodnotila například společenský život, aktivity obyvatel nebo péči o veřejná prostranství.
Kostelní Lhota se stala vesnicí roku 2022.
Kostelní Lhota se stala vesnicí roku 2022. | Foto: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.

Vítěze organizátoři vyhlásili v sobotu odpoledne na přehlídce Jarmark venkova, která je součástí mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů Písní a tanců v Luhačovicích na Zlínsku. Na jarmarku se divákům představovali jednotliví finalisté. Cenu veřejnosti získaly v internetovém hlasování Třeštice, dostaly přes sedm tisíc hlasů. Koláčovou cenu za nejlepší domácí koláče obdržela Zašová ze Vsetínska ve Zlínském kraji.

Titul Vesnice roku 2022 dnes získala Kostelní Lhota ze Středočeského kraje
Titul Vesnice roku 2022 dnes získala Kostelní Lhota ze Středočeského kraje | Foto: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Z téměř 300 kilometrů vzdálené Kostelní Lhoty, která má necelých 900 obyvatel, přijely do Luhačovic desítky lidí. Okamžitě po vyhlášení výsledků nadšeně gratulovali starostovi vesnice Tomášovi Drobnému. "Především je to ocenění práce všech obyvatel obce. To co dokázali, jak se dokázali semknout, připravit se na hodnotitelskou komisi a zároveň to, co všechno dělají během celého roku, to bylo neskutečné," řekl starosta.

Vyzdvihl bohatý spolkový život v obci i investice za poslední roky, díky kterým se v Kostelní Lhotě podařilo zvelebit veřejná prostranství nebo školu. Obec od církve získala také kostel. "Během třech let se jej podařilo prostřednictvím asi sedmi různých dotací zrekonstruovat i včetně nejbližšího okolí. A kostel pro nás není jenom symbolem, že jsme Kostelní Lhota, ale zároveň je to i místo potkávání," uvedl Drobný.

Obec podle něj do jisté míry trpí tím, že je v blízkosti hlavního města. "Jsme, když to přehnaně řeknu, noclehárna Prahy. Ale myslím, že se nám docela daří bojovat s tímhle hendikepem. Snažíme se právě proto co nejvíce podporovat komunitní život, abychom tohle potírali. Aby to opravdu nebylo jen jezdit do Prahy a zpátky," řekl Drobný.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) před vyhlášením výsledků ocenil energii a odvahu všech starostek a starostů, kteří své vesnice do soutěže přihlásili. "Prezentují svou práci, práci ve svých obcích a ukázali, že naše vesnice a náš venkov má i v těžkém období svým lidem stále co nabídnout a čím se pochlubit," řekl Bartoš.

Do finále se dále dostaly Albrechtice nad Vltavou z Písecka v Jihočeském kraji, Biskupice ze Svitavska v Pardubickém kraji, Kařez z Rokycanska v Plzeňském kraji, Lukavec z Litoměřicka v Ústeckém kraji, Velká Hleďsebe z Chebska v Karlovarském kraji a Žďár nad Metují z Náchodska v Královéhradeckém kraji. Jihomoravský kraj reprezentoval Kostelec na Hodonínsku, Olomoucký kraj Slatinice na Olomoucku a Moravskoslezský kraj Závada na Opavsku.

Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2022 získá finanční odměnu v dotaci od ministerstva pro místní rozvoj ve výši až 2,6 milionu korun. Soutěž se koná od roku 1995 a vyhlašují ji Spolek pro obnovu venkova ČR, Svaz měst a obcí ČR a ministerstva pro místní rozvoj a zemědělství. Jejím cílem je vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a obyvatel, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci.

V předchozích dvou letech se soutěž neuskutečnila. V roce 2019 se o titul Vesnice roku ucházelo 206 obcí, získala jej tehdy Lipová z Děčínska v Ústeckém kraji.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při protestech v Íránu po úmrtí mladé ženy v policejní vazbě zemřelo už 41 lidí

Na 41 stoupl počet obětí protestů, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránská státní média. Počet obětí bude ale nejspíš ještě vyšší, lidskoprávní organizace v pátek hovořily o nejméně 50 mrtvých.

Jak v sobotu uvedl íránský prezident Ebráhím Raísí, Írán se musí s protesty a s těmi, co narušují bezpečnost v zemi, "rozhodně vypořádat". Při protestech v provincii Gílán na severu Íránu zadržela policie 739 lidí, z toho 60 žen, uvedla íránská média. Írán podle nich také kritizoval krok Spojených států, které chtějí udělat výjimku ze sankcí, aby pomohly Íráncům zajistit v době celonárodních protestů internet.

Protesty se konaly ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálily hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulý týden v úterý zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy