Tisíce lidí v Buchlovicích oslavovaly česnek. Letošní úroda je průměrná

ČTK ČTK
23. 7. 2016 13:40
Festival na Uherskohradišťsku je oslavou této zeleniny a klade si za cíl podpořit domácí pěstitele. Boom zájmu o český česnek už ale podle některých bohužel opadá, byť je kvalitnější než čínský.
Foto: Profimedia.cz

Buchlovice - Buchlovice na Slovácku po roce opět provoněl česnek. Patnáctý ročník festivalu, který je oslavou této zeleniny, kterou nabízí v různých formách, a zároveň si klade za cíl podpořit domácí pěstitele, navštívilo několik tisíc lidí. Vybírat mohli z pestré nabídky tří desítek prodejců česneku z celé České republiky i ze Slovenska.

"Letošní úroda byla průměrná. Někteří pěstitelé vám ale řeknou, že byla buď vynikající, nebo velmi špatná. Záleží na konkrétní lokalitě. Někde totiž pěkně pršelo a jinde bylo katastrofální sucho," řekl šlechtitel a pěstitel česneku Jan Kozák z Poběžovic u Holic v Pardubickém kraji, který se česnekem zabývá už asi tři desítky let. Kvalita česneku je podle něj letos velmi dobrá.

Potvrdil to i Emerich Kratochvil z Damobořic na Hodonínsku. "Úroda byla nadprůměrná. Pravidelněji pršelo. Loni bylo hodně sucho a česnek byl menší," uvedl Kratochvil, který česnek sází na výměře 20 arů. Do Buchlovic přijel počtvrté. "Boom zájmu o český česnek sice už opadl, ale zájem pořád je, protože náš česnek je chutnější než čínský," dodal Kratochvil.

Už asi po 40 minutách po zahájení festivalu zel prázdnotou stánek Milana Štěpánka z Klenovic na Hané na Prostějovsku, jehož česnek lidé do posledního stroužku vykoupili. "Měli jsme ho asi 150 kilogramů. Zájem o kvalitní český česnek je velký," těšilo Štěpánka, který loni všechen česnek na festivalu neprodal. Letošní úroda ho ale moc nepotěšila. "Byla podprůměrná, projevilo se střídání počasí a to, že nebyla žádná zima," uvedl Štěpánek.

Zahraniční česnek měl vstup zakázán

Podle Miloslava Hrdého z pořádající Folklorní agentury Buchlov se na festivalu letos neobjevili prodejci, kteří by vydávali španělský či jiný zahraniční česnek za český. Ve spolupráci s městysem Buchlovice tito prodejci nemohli své zboží nabízet ani mimo areál festivalu, jako tomu bylo dříve.

Spotřeba česneku v Česku se pohybuje ročně kolem 7000 až 8000 tun. Každý obyvatel země sní ročně v průměru kolem 70 dekagramů česneku. Podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslava Zemana profesionální pěstitelé zasadili česnek letos asi na 220 hektarech plochy, ze které sklidili kolem 1400 tun. Malopěstitelé podle Zemana ročně sklidí zhruba dalších 1000 tun česneku. Zbytek spotřeby se vozí hlavně ze Španělska, Polska a Číny.

"Dovoz se ale pomalu mění ve prospěch kvalitnějších česneků, Čína ochabuje ve prospěch česneku španělského," řekl Zeman. Podíl osevních ploch s tuzemským česnekem se podle něj pomalu zvyšuje. "Problém ale je s nedostatkem sadby," uvedl Zeman.

Zatímco v Česku některé tradiční podniky, například v Dolním Němčí na Slovácku, s česnekem i kvůli náročné ruční práci skončily, v zahraničí se prosazuje mechanizace výroby. "Musíme ale vidět, že naše a španělské odrůdy nejsou totéž. Španělské mají více listů a slupek a snáší horší zacházení než naše česneky," mínil Kozák.

Loupání nebylo nikdy snadnější, inspirujte se a vyzkoušejte. | Video: Lenka Hajdučková
 

Právě se děje

před 50 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy