Zařízení pro děti z ciziny po kritice ombudsmana končí

ČTK ČTK
24. 7. 2012 13:35
Děti budou přemístěny do rodin nebo jiných zařízení, sdělilo ministerstvo školství
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Hřiměždice-Vestec - Zařízení Permon na Příbramsku, kde se vychovávají a vzdělávají děti z ciziny bez rodičů, po kritice ombudsmana na konci srpna ukončí činnost.

Podle veřejného ochránce práv jsou tam děti nezákonně izolovány a je s nimi špatně zacházeno. Děti budou přemístěny do rodin nebo jiných zařízení, sdělilo ministerstvo školství.

Podle spoluautora dosavadní koncepce péče o děti z ciziny Miloše Kusého se zařízení ruší zejména kvůli areálu, který má připadnout soukromému subjektu. Ministerstvo to popírá.

Podle Kusého je zánik zařízení v rozporu s usnesením vlády.

Nynější platná koncepce péče o děti z ciziny totiž s provozem zařízení počítá kvůli tomu, aby nebyly umísťovány do běžných ústavních zařízení, která jim podle Kusého nemohou poskytnout potřebnou péči. Podle něj navíc děti z těchto zařízení dříve velmi často utíkaly.

"Ministerstvo školství svým rozhodnutím vrací úroveň péče o děti-cizince do roku 2002," uvedl Kusý ve svém prohlášení.

Podle něj zrušení zařízení nejde zdůvodnit ani finanční úsporou, kterou ministerstvo odhaduje až na 20 milionů korun ročně.

Nepotřebný majetek

Ministerstvo uvedlo, že se rozhodlo zařízení zrušit kvůli změně koncepce zařízení a jeho umístění, které nepodporuje začleňování cizinců do běžné populace.

Kusý tvrdí, že hlavním důvodem zániku zařízení je jeho areál, který by měl získat soukromý subjekt. Ministerstvo to však odmítá. Objekt prý bude nabídnut státu k bezúplatnému převodu jako nepotřebný majetek.

Ministerstvo nesouhlasí ani s kritikou výrazného zhoršení péče o děti z ciziny. V současnosti připravuje novou koncepci, která bude založena na individuálním posouzení a vyhodnocení potřeb každého dítěte, podle kterého se bude vybírat nejvhodnější typ péče.

"Zcela určujícím faktorem pro umístění dítěte do konkrétního zařízení se tak stane jeho nejlepší zájem, nikoliv státní příslušnost," uvedla Jana Holíková z tiskového oddělení ministerstva.

Kontroly pochybení neobjevily

Přemístění dětí by mělo být ukončeno k 31. červenci, zařízení pak podle ministerstva ukončí činnost 31. srpna.

Ombudsman Pavel Varvařovský kritizoval zařízení Permon letos v dubnu. Vinu za údajnou nezákonnou izolaci a špatné zacházení s dětmi dal ministerstvu školství, které se proti tomu ohradilo.

Kontroly v zařízení zásadní pochybení neobjevily, kritiku odmítlo i vedení Permonu.

Údajně se také mezi dětmi umístěnými v zařízení měly stát určité sexuální delikty, které se však podle policie neprokázaly.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy