Za žhářský útok na Romy dostal mladík 4 roky vězení

ČTK ČTK
26. 9. 2012 14:53
Muž podle spisu vhodil do domu pochodeň, zbývající tři obžalovaní odešli s podmínkou

Praha - Krajský soud v Praze ve středu vyměřil mladíkovi za loňský žhářský útok na Romy v Býchorech na Kolínsku čtyři roky vězení.

Zbývající tři obžalovaní dostali podmíněné tresty. Nejpřísněji byl potrestán muž, který podle spisu vhodil zapálenou pochodeň do domu.

Za pokus o těžké blížení na zdraví mu hrozilo až 12 let vězení, ostatním za násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci až tři roky.

Rozsudek není pravomocný.

Čtveřice mladíků ve věku od 22 do 26 let se podle žaloby loni 11. července v noci dohodla, že "půjdou vystrašit cikány" kvůli tomu, že obyvatelé domu "pro svůj etnický původ poškodili obec a měli by odejít".

Jeden z nich pak údajně vhodil bez domluvy s ostatními louč do okna. Oheň se naštěstí podařilo velmi rychle uhasit, nikdo při incidentu nebyl zraněn.

Mladík podezřelý z vhození louče do pokoje se za svůj čin omluvil, ostatní před soudem projevili lítost. Všichni před soudem odmítli, že šlo o rasistický útok nebo že patří mezi extremisty. Vymlouvali se na opilost.

V domě při útoku bylo pět dospělých a čtyři děti. Romové se z domu odstěhovali den po incidentu.

Nejznámějším rasově motivovaným útokem proti Romům z posledních let zůstává případ z dubna 2009, kdy čtveřice pravicových extremistů vhodila do domku ve Vítkově na Opavsku tři zápalné láhve.

Při následném požáru byli zraněni tři lidé, nejvážněji dvouletá dívka. Soudy extremistům vyměřily tresty od 20 do 22 let vězení. Dva z odsouzených si kvůli tomu stěžují u Ústavního soudu a požadují nižší tresty.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Tesco varuje před podvodnými SMS zprávami o výhře v soutěži. Firma žádnou neorganizuje

Společnost Tesco varuje před podvodníky, kteří rozesílají lidem SMS zprávy o tom, že si mají u ní vyzvednout výhru v soutěži. Firma informovala, že žádnou takovou soutěž neorganizuje a zákazníci nemají na uvedené zprávy reagovat.

"Tato podvodná aktivita poškozuje dobré jméno společnosti Tesco. Podniká proto všechny dostupné kroky, aby ochránila své zákazníky i své podnikání," uvedli zástupci firmy.

V případě pochybností mají podle nich zákazníci kontaktovat zákaznickou linku firmy 800 222 555 a ověřit si, jestli jde o její oficiální soutěž.

Další zprávy