Za žhářský útok na Romy dostal mladík 4 roky vězení

ČTK ČTK
26. 9. 2012 14:53
Muž podle spisu vhodil do domu pochodeň, zbývající tři obžalovaní odešli s podmínkou

Praha - Krajský soud v Praze ve středu vyměřil mladíkovi za loňský žhářský útok na Romy v Býchorech na Kolínsku čtyři roky vězení.

Zbývající tři obžalovaní dostali podmíněné tresty. Nejpřísněji byl potrestán muž, který podle spisu vhodil zapálenou pochodeň do domu.

Za pokus o těžké blížení na zdraví mu hrozilo až 12 let vězení, ostatním za násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci až tři roky.

Rozsudek není pravomocný.

Čtveřice mladíků ve věku od 22 do 26 let se podle žaloby loni 11. července v noci dohodla, že "půjdou vystrašit cikány" kvůli tomu, že obyvatelé domu "pro svůj etnický původ poškodili obec a měli by odejít".

Jeden z nich pak údajně vhodil bez domluvy s ostatními louč do okna. Oheň se naštěstí podařilo velmi rychle uhasit, nikdo při incidentu nebyl zraněn.

Mladík podezřelý z vhození louče do pokoje se za svůj čin omluvil, ostatní před soudem projevili lítost. Všichni před soudem odmítli, že šlo o rasistický útok nebo že patří mezi extremisty. Vymlouvali se na opilost.

V domě při útoku bylo pět dospělých a čtyři děti. Romové se z domu odstěhovali den po incidentu.

Nejznámějším rasově motivovaným útokem proti Romům z posledních let zůstává případ z dubna 2009, kdy čtveřice pravicových extremistů vhodila do domku ve Vítkově na Opavsku tři zápalné láhve.

Při následném požáru byli zraněni tři lidé, nejvážněji dvouletá dívka. Soudy extremistům vyměřily tresty od 20 do 22 let vězení. Dva z odsouzených si kvůli tomu stěžují u Ústavního soudu a požadují nižší tresty.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy