Dvanáct obcí má nové zastupitele, účast se lišila

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 7. 2016 12:09
Největší zájem o sobotní komunální volby ve středních Čechách byl ve Svatém Janu pod Skalou na Berounsku, účast tam přesáhla 72 procent. Nejvíce hlasů uskupení Sousedé, jeho členové obsadí čtyři křesla v zastupitelstvu. Zbylá tři náleží kandidátce Nezávislých.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Dvanáct obcí v Česku má po sobotních dílčích komunálních volbách nové zastupitele, lidé vybírali v drtivé většině z nezávislých kandidátů. Voliči šli znovu hlasovat kvůli tomu, že se u nich původní zastupitelstva rozpadla.

Účast byla rozdílná - zatímco někde byla pětinová, jinde přesáhla 70 procent. Největší zájem o sobotní komunální volby byl ve středních Čechách ve Svatém Janu pod Skalou na Berounsku, účast tam přesáhla 72 procent. Naopak nejméně volby táhly v Jarpicích na Kladensku, kde svůj hlas odevzdalo 23 procent voličů.

Lidé ve Středočeském kraji v sobotu přišli k urnám také v Kolajích na Nymbursku a Zbuzanech a Drahelčicích u Prahy.

Ve Svatém Janu pod Skalou získalo nejvíce hlasů uskupení Sousedé, jeho členové obsadí čtyři křesla v zastupitelstvu. Zbylá tři náleží kandidátce Nezávislých. V obci se v posledních letech vystřídalo několik starostů a klesal počet zastupitelů. Po rezignaci posledního starosty bylo zastupitelstvo jen čtyřčlenné, a bylo tudíž nutné vypsat nové volby.

V Jarpicích se nové volby konaly kvůli odstoupení tří opozičních zastupitelů i náhradníků. Lidé tentokrát vybírali z jediné kandidátky SNK pro Jarpice. Do zastupitelstva se znovu dostal i dosavadní starosta Petr Balog.

Jedinou kandidátku nezávislých sestavili také v Kolajích, účast tam přesáhla 47 procent. Nové volby se v obci konaly kvůli rezignaci dvou zastupitelů včetně starostky, jako důvod uvedli změnu trvalého bydliště. Rezignoval i náhradník z kandidátní listiny.

Ve Zbuzanech, kde se zastupitelstvo rozpadlo minulý rok v prosinci po odstoupení tří zastupitelů, odevzdalo v nových volbách svůj hlas téměř 52 procent oprávněných voličů. Pět ze sedmi křesel v zastupitelstvu získalo uskupení Zbuzany pro lidi, zbylá dvě obsadí Zbuzany Spokojený domov.

Vítězem voleb v Drahelčicích je sdružení Restart, kterému v devítičlenném zastupitelstvu připadnou čtyři křesla. Tři obsadí kandidátka Společně pro Drahelčice a dvě Naděje pro Drahelčice. Volební účast v obci dosáhla téměř 61 procent.

Nové zastupitelstvo v Ražicích na Písecku je složeno z devíti členů kandidátky SNK "Obec lidem". Kandidátka se v obci ucházela o přízeň voličů jako jediná. Volební účast činila 29,05 procenta.

Ve Šléglově a v Třebnouševsi přišlo přes 74 procent voličů

V obci Šléglov na Šumpersku zvítězila KDU-ČSL, která v devítičlenném zastupitelstvu získala šest křesel. Voliči vybírali ze dvou kandidátních listin, přičemž druhé seskupení Starostové a nezávislí bude mít tři zastupitele. Po komunálních volbách v roce 2014 bylo rozložení sil v obecním zastupitelstvu přesně opačné. Volební účast přesáhla 74 procent.

Třebnouševes na Jičínsku povede nadále Sdružení nezávislých, které získalo v sobotních volbách čtyři mandáty. Zbývající tři mandáty získalo uskupení Pro spokojenou obec, třetí kandidátka Sdružení Třebnouševes nebude mít v zastupitelstvu žádné křeslo. K volební urně dorazilo 74,18 procent voličů.

Nové volby v Hlinné na Litoměřicku vyhrála kandidátka Náš domov 2016 vedená dosavadním starostou Martinem Ušalou. V zastupitelstvu má pět mandátů ze sedmi. Po jednom mají zástupci dalších dvou kandidátek - Pro obec a Nezávislý 2016. K volbám přišlo 157 z 218 zapsaných voličů, tedy 72,02 procenta. V řádných volbách v roce 2014 volilo jen 52,94 procenta voličů.

V Újezdu nade Mží na Plzeňsku postavilo šestičlennou kandidátku sdružení nezávislých kandidátů Občané pro Újezd. Volilo se pět zastupitelů. Dosavadní starosta už nekandidoval. K volbám přišlo 47 ze 79 voličů, tedy 59,49 procenta. Dosavadní účast v komunálních volbách byla vyšší, kolem 70 až 87 procent.

V Maňovicích na Klatovsku se voleb účastnilo sdružení nezávislých kandidátů Starousedlíci Maňovice, složené z důchodců ve věku nad 63 let, a dva samostatně kandidující nezávislí kandidáti. Do zastupitelstva se dostali všichni členové nezávislé kandidátky a pětačtyřicetiletý mechanik kandidující samostatně. I v Maňovicích byla dosud vždy vysoká volební účast kolem 80 procent, v sobotu hlasovalo 26 z 36 zapsaných voličů, tedy 72,22 procenta.

Opakované volby v Mladecku na Opavsku vyhrálo Nové Mladecko současné starostky Jany Švejdové. V pětičlenném zastupitelstvu bude mít tři mandáty. V opozici skončí druhé uskupení Naše Mladecko. K urnám přišlo víc 73 procent oprávněných voličů.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Stát si od pražského letiště vybere větší dividendu. Investice to prý neohrozí

Stát si vybere od ziskového Letiště Praha dividendu za loňský rok 1,66 miliardy korun. Je to o více než polovinu více, než původně navrhovalo letiště. Upozornil na to server E15.cz. Následně to potvrdil mluvčí letiště Roman Pacvoň. Podle letiště výše vybrané dividendy neohrozí chystané investice. Loni letiště vyplatilo státu dividendu kolem 350 milionů korun, předloni naopak 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy