Vězeňská drogová kauza se rozdělí na pašeráky a dealery

ČTK ČTK
14. 1. 2014 15:03
Podle státního zastupitelství bude v kauze obžalováno třicet až čtyřicet lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kladno - Okresní státní zastupitelství podá k soudu dvě obžaloby v kauze prodeje a pašování drog do věznice Vinařice u Kladna. První se bude týkat lidí, kteří drogy do vězení pašovali. Druhá pak bude směřovat k vězňům, kteří prodej drog ve věznici organizovali.

Řekla to okresní státní zástupkyně Nina Brozová, která případ dozoruje. První obžalobu by chtěla k soudu podat zhruba do měsíce, příprava druhé potrvá ještě zhruba tři měsíce. Obžalováno bude 30 až 40 lidí. Většině bude hrozit až pět let vězení.

Zástupci policie, státního zastupitelství, Národní protidrogové centrály a věznice o případu informovali na konci loňského října, kdy bylo obviněno 32 lidí z prodeje a pašování drog do věznice.

Počet obžalovaných, jimž se bude zabývat soud, se bude podle Brozové lišit. Z původních obviněných totiž například dva lidé k soudu nepůjdou, nově však byli obviněni čtyři jiní lidé.

Kriminalisté získali poznatky o pašování a prodeji drog ve věznici na začátku loňského roku. Od dubna pak sledovali drogovou trestnou činnost v nápravném zařízení i mimo něj. Zjistili, že se ve vinařické věznici organizovaně prodává heroin, pervitin, marihuana nebo léky subutex, rivotril a tramal.

Podle kriminalistů šlo většinou o menší zásilky drog, třeba pěti gramů pervitinu, které se do věznice pašovaly častěji. Drogy se do věznice dostávaly při návštěvách odsouzených, poštou, přehazováním přes plot věznice nebo je odsouzení pašovali v konečníku při návratu z práce.

Do pašování nebyli zapojeni zaměstnanci

Na začátku října pak začala policie stíhat podezřelé. Z původních 32 obviněných bylo 20 vězňů. Zbytek byli lidé mimo věznici, kteří jsou stíháni na svobodě. Na tyto dvě větve také bude rozdělena obžaloba.

Vězni za drogy nebo léky podle policie platili kreditem do mobilního telefonu, tabákem nebo venkovním platebním stykem. Gram pervitinu odsouzení prodali za 5 000 až 8 000 korun.

Prodej drog byl organizovaný přes mobilní telefony. Drogy se předávaly například ve vězeňské jídelně nebo spouštěním provázku do nižších pater věznice. V kauze nefigurují zaměstnanci věznice.

Podobný případ se už ve věznici Vinařice stal dříve. Okresní soud v Kladně v prosinci 2004 uložil údajnému organizátorovi pašování drog do věznice pětiletý nepodmíněný trest.

Z šíření drog, léků a mobilních telefonů do věznice státní zástupce obžaloval tehdy 26 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy