Ve vojenském prostoru v Brdech hořelo patnáct hektarů

ČTK ČTK
25. 3. 2015 18:00
Hořela hlavně tráva a nižší porost do tří metrů. Hasiči požár likvidovali téměř tři hodiny. Příčina požáru není známá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Bělovský/Economia

Příbram - Hasiči ve středu odpoledne likvidovali požár ve vojenském prostoru v Brdech. Hořela tráva a stromy u pozorovatelny dopadové plochy Brda. Oheň zachvátil asi 15 hektarů, téměř po třech hodinách se plameny podařilo dostat pod kontrolu a v podvečer je zcela zlikvidovali, řekl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík.

Na místě zasahovali profesionální hasiči z Hořovic a Příbrami a vojenská hasičská jednotka z Jinců, kterým pomáhalo dvanáct dobrovolných jednotek. K dispozici měli téměř dvacet cisteren. "Hořela spíš tráva a nižší porost do tří metrů," uvedl Holomčík.

Požár byl hlášen po 12:30, kolem 15:15 se ho podařilo dostat pod kontrolu a před 17:30 zcela zlikvidovat.Příčina požáru je zatím neznámá.

Vzhledem k velké rozloze asi 300 krát 500 metrů i množství nasazené techniky byl při zásahu vyhlášen druhý poplachový stupeň na čtyřstupňové škále, který byl později zvýšen na třetí. Nejzávažnější je čtvrtý stupeň, který bývá vyhlašován jen při mimořádných situacích.

Nedávno hasiči v Brdech likvidovali požár bývalé armádní pozorovatelny na vrchu Hejlák. Pozorovatelny v Brdech si vojáci vybudovali, aby z nich mohli sledovat výsledky střelby na dopadových plochách. Vojenský újezd se nyní ruší, armáda tím chce ušetřit. Ochrana přírody v Brdech má být zaručena vyhlášením chráněné krajinné oblasti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy