reklama
 
 

Ve středních Čechách se otevírají centra pro integraci cizinců ze zemí mimo EU

9. 11. 2018 22:00
Správa uprchlických zařízení ministerstva vnitra v průběhu listopadu otevře ve Středočeském kraji pět Center na podporu integrace cizinců, která se zaměřují na lidi ze zemí mimo Evropskou unii a s trvalým nebo dlouhodobým pobytem v Česku. Středočeský kraj zůstával posledním krajem, kde taková regionální centra chyběla, přestože v něm žije po Praze nejvyšší počet cizinců.

"Řada cizinců mohla doposud využívat služeb v Praze a řady nestátních neziskových organizacích sídlících v Praze. Praha je také v řadě případů dobře dopravně dostupná pro obyvatele Středočeského kraje," vysvětlila mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá, proč se na tento kraj dostalo jako poslední.

Cílem center je podporovat integraci cizinců do majoritní společnosti. Za tímto účelem jim poskytují sociální a právní poradenství či kurzy českého jazyka. Neslouží však pouze cizincům, ale i firmám a obcím v regionu.

"V souvislosti s aktuální situací na trhu práce a trvajícím nárůstem zaměstnávání cizinců patří mezi velké úkoly centra také komunikace a spolupráce se zaměstnavateli a koordinace této situace s dalšími institucemi. Cílem těchto opatření je prevence negativních jevů přinášejících napětí mezi cizinci a většinovou společností, které přináší nezvládnutá integrace," říká mluvčí správy uprchlických zařízení Jan Piroch.

Centra tak například hrají důležitou roli v momentě, kdy nějaká firma plánuje zaměstnat větší množství cizinců. "Před příchodem zahraničních zaměstnanců se mohou na větší zatížení infrastruktury připravit jak obce, tak i další instituce, od škol přes úřady práce až po policii," říká Piroch.

Středočeský kraj se nyní stane regionem s největším počtem poboček. V průběhu listopadu budou do plného provozu spouštěny centra v Mladé Boleslavi, Benešově, Kladně, Příbrami a Kutné Hoře. "Pracovníci center se zaškolují a seznamují se s problematikou svého regionu. Do konce listopadu budou postupně pro klienty spouštěny jednotlivé aktivity," vysvětluje Piroch.

autor: Radek Dragoun | 9. 11. 2018 22:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Středočeský kraj

  reklama
  reklama
  reklama