V lomu u Berouna otevřou první lezecký park v zemi

ČTK ČTK
30. 4. 2012 19:31
Jde o volně přístupnou atrakci, která má sloužit k bezpečnému provozování horolezectví
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Mezinárodní festival outdoorových filmů

Beroun - V úterý bude v lomu Alkazar u Berouna otevřen první horolezecký park v zemi.

Jde o volně přístupnou atrakci, která má sloužit k bezpečnému provozování horolezeckého sportu pro všechny výkonnostní skupiny.

Podobné atrakce jsou rozšířené zejména v alpských zemích. Místopředseda Českého horolezeckého svazu Petr Resch řekl, že podobné parky vzniknou i na dalších místech v zemi.

Lezecký park je v místě bývalého vodáckého tábořiště. Horolezci stěny lomu osadili jisticími prostředky a vybudovali tam například trenažér pro zachytávání pádů.

Součástí parku jsou dětské atrakce, třeba kameny pro přeskakování, dřevěné břevno nad zemí pro nácvik rovnováhy, hrazda a ohniště.

Podle Resche byly inspirací pro vybudování parku atrakce rozšířené třeba v Rakousku nebo severní Itálii, kde je využívají celé rodiny. Podobné požadavky měla i tuzemská horolezecká komunita.

"Obecně je tam připravený terén k tomu, že tam je možné dělat horolezeckou činnost bezpečně, eventuálně tam někde nechat běhat děti a posedět si tam," uvedl Resch.

K dispozici budou instruktoři

Při otevření parku 1. května budou pro zájemce k dispozici instruktoři, kteří jim základy lezectví vysvětlí. "Lezecká činnost obecně vyžaduje mít někoho, kdo tomu rozumí a zvládá techniku lezení a zajištění na té skále," dodal Resch.

Horolezecký park vznikl na pozemcích města, které je svazu zapůjčilo. Lidé se tam dostanou jedině pěšky nebo na kole.

Podle mluvčí berounské radnice Pavly Švédové je to atrakce i pro nezkušené horolezce. "Park může nabídnout každému něco," uvedla Švédová s tím, že si zájemci musejí přinést na sportoviště vlastní lezecké vybavení.

Jediná lokalita, kterou povolili ochránci

Podle Resche je v plánu vznik dalších tuzemských horolezeckých parků. Lom Alkazar byl vybrán jako první kvůli tomu, že tam je snadnější terén pro lezení a v Českém krasu šlo o jedinou vyhledávanou lokalitu, kde ho umožnili vybudovat ochránci přírody.

Vápencový lom Alkazar se nachází nad řekou Berounkou nedaleko ústí potoka Kačáku. Dříve ho často navštěvovali trampové. V lomu se těžilo v první polovině 20. století. Jeho podzemní prostory měly na konci druhé světové války sloužit jako tajná továrna pro výrobu výzbroje německé armády.

Po válce tam byl uskladněn radioaktivní odpad z jáchymovských dolů. Podzemní prostory jsou nyní uzavřeny neprostupnými betonovými zdmi.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy