V lomu u Berouna otevřou první lezecký park v zemi

ČTK ČTK
30. 4. 2012 19:31
Jde o volně přístupnou atrakci, která má sloužit k bezpečnému provozování horolezectví
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Mezinárodní festival outdoorových filmů

Beroun - V úterý bude v lomu Alkazar u Berouna otevřen první horolezecký park v zemi.

Jde o volně přístupnou atrakci, která má sloužit k bezpečnému provozování horolezeckého sportu pro všechny výkonnostní skupiny.

Podobné atrakce jsou rozšířené zejména v alpských zemích. Místopředseda Českého horolezeckého svazu Petr Resch řekl, že podobné parky vzniknou i na dalších místech v zemi.

Lezecký park je v místě bývalého vodáckého tábořiště. Horolezci stěny lomu osadili jisticími prostředky a vybudovali tam například trenažér pro zachytávání pádů.

Součástí parku jsou dětské atrakce, třeba kameny pro přeskakování, dřevěné břevno nad zemí pro nácvik rovnováhy, hrazda a ohniště.

Podle Resche byly inspirací pro vybudování parku atrakce rozšířené třeba v Rakousku nebo severní Itálii, kde je využívají celé rodiny. Podobné požadavky měla i tuzemská horolezecká komunita.

"Obecně je tam připravený terén k tomu, že tam je možné dělat horolezeckou činnost bezpečně, eventuálně tam někde nechat běhat děti a posedět si tam," uvedl Resch.

K dispozici budou instruktoři

Při otevření parku 1. května budou pro zájemce k dispozici instruktoři, kteří jim základy lezectví vysvětlí. "Lezecká činnost obecně vyžaduje mít někoho, kdo tomu rozumí a zvládá techniku lezení a zajištění na té skále," dodal Resch.

Horolezecký park vznikl na pozemcích města, které je svazu zapůjčilo. Lidé se tam dostanou jedině pěšky nebo na kole.

Podle mluvčí berounské radnice Pavly Švédové je to atrakce i pro nezkušené horolezce. "Park může nabídnout každému něco," uvedla Švédová s tím, že si zájemci musejí přinést na sportoviště vlastní lezecké vybavení.

Jediná lokalita, kterou povolili ochránci

Podle Resche je v plánu vznik dalších tuzemských horolezeckých parků. Lom Alkazar byl vybrán jako první kvůli tomu, že tam je snadnější terén pro lezení a v Českém krasu šlo o jedinou vyhledávanou lokalitu, kde ho umožnili vybudovat ochránci přírody.

Vápencový lom Alkazar se nachází nad řekou Berounkou nedaleko ústí potoka Kačáku. Dříve ho často navštěvovali trampové. V lomu se těžilo v první polovině 20. století. Jeho podzemní prostory měly na konci druhé světové války sloužit jako tajná továrna pro výrobu výzbroje německé armády.

Po válce tam byl uskladněn radioaktivní odpad z jáchymovských dolů. Podzemní prostory jsou nyní uzavřeny neprostupnými betonovými zdmi.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Zákaz nošení masek v Hongkongu zase platí, povolil to soud

Hongkongský nejvyšší soud v pátek pozastavil platnost svého pondělního rozhodnutí, podle něhož je zákaz zakrývání tváře při demonstracích neústavní. Na základě nového výroku soudu může hongkongská policie vymáhat dodržování zákazu nošení masek po dobu dalšího týdne, ve kterém se budou konat ostře sledované místní volby. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Odvolejte Dostála ze všech funkcí, žádá ODS přerovská opozice kvůli sexuálnímu nátlaku

Přerovská opozice vyzvala místní ODS, aby zbavila Marka Dostála odsouzeného za sexuální nátlak všech funkcí, do kterých byl zvolen. Dostál tento týden oznámil, že ukončil kvůli své kauze členství v ODS, i nadále si však rozhodl ponechat mandát zastupitele. Výzvu opozičních zastupitelů nechtěl šéf místní ODS a zároveň krajský předseda strany Michal Zácha komentovat. Opozice složená z pirátů a sdružení Společně pro Přerov chce případ otevřít na prosincovém zastupitelstvu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy